Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрПостать. Лев Бачинський – адвокат, що промовою блокував законопроекти

17.07.2010

Тема: відомі українські адвокати / famous Ukrainian lawyers (advocates)

Бачинський Лев Васильович (14.07.1872, с. Серафинці, тепер Городенківського р-ну Івано-Франківської області – 11.IV 1930, Відень; похований в Івано-Франківську) – український державний і політичний діяч, адвокат, публіцист.

Навчався з 1891 на юридичному факультеті Чернівецького університету. Займався адвокатською практикою у містах Городенці, Снятині, Калуші, Стрию. Один з керівників української радикальної партії, співзасновник українського спортивно-протипожежного товариства «Січ». Двічі (1907, 1911) обирався послом (депутатом) австрійського парламенту, був депутатом галицького сейму. У парламенті та сеймі послідовно обстоював національні інтереси українського населення Галичини. Намагаючись заблокувати прийняття австрійським парламентом військового бюджету на 1912 рік, Бачинський виголосив промову, що тривала 13 год. 8 хв. і увійшла в історію як одна з найдовших.

У період ЗУНР – член, згодом віце-президент Української Національної Ради. Автор проектів конституційного закону від 3.I 1919 про об’єднання ЗУНР із УНР та закону про земельну реформу, прийнятого 14.IV 1919. Очолював делегацію Галичини, Буковини та Закарпаття, яка 22.I 1919 взяла участь в урочистій церемонії проголошення Злуки двох українських держав на Софійському майдані в Києві.

У роки польської окупації західноукраїнських земель залишився у Станіславі (тепер Івано-Франківськ) і входив до міжпартійної ради, яка підтримувала на міжнародній арені позицію Є. Петрушевича щодо Сх. Галичини, спрямовану на відновлення незалежності ЗУНР дипломатичними заходами. У 1924–30–голова радикальної партії, яка з 1926, після об’єднання з соціал-революціонерами Волині, змінила назву на українську соціал-радикальну партію.

Бачинський брав діяльну участь у створенні Союзу українських адвокатів (травень 1923), був заступником президента цієї організації. Виступав захисником на ряді політичних процесів. Публікував статті на правничі теми під псевдонімом «Юрист». У 1928–30–посол до польського сейму. В березні 1928 на засіданні сейму з нагоди приходу до влади Ю. Пілсудського виступив з протестом проти польської окупаційної політики на українських землях, за що був арештований прямо в залі парламенту.

Тв.: Автобіографія. «Громад. голос», 1930, № 16.

Літ.: Погребенник Ф. Левко Бачинський — визначний громад.-політ. діяч. «Рада», 1992, № 22—25; Укр. журналістика в іменах, в. 3. Л., 1996.   

 

Джерело/автор: Т. Г. Андрусяк, «Юридична енциклопедія»

 

Читати також

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign