Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрОсвіта. Обговорення Концепції юридичної освіти вдалося, на межі абсурду

23.06.2009

Теми:  Концепція розвитку вищої юридичної освіти в Україні, обговорення на юридичному факультеті Київського національного університету ім. Т. Шевченка

Хто розробники Концепції, скільки їм заплатили, що таке "туфта", анекдоти, хамство, конструктивні пропозиції та застереження щодо авторства цих пропозицій - все це та інше переплелося під час цього заходу.

23 червня 2009 року ABA ROLI-Україна провела на юридичному факультеті Київського національного університету ім. Тараса Шевченка черговий круглий стіл, присвячений експертному обговоренню дискусійних питань реформування вищої юридичної освіти в Україні в контексті Концепції розвитку вищої юридичної освіти в Україні.

Декан І. Гриценко відзначив традиції факультету й відзначив, що факультет "повинен мати своє бачення викладання права". Він згодом додав, що "їм створюють проблеми". Він попросив не судити по тим випускникам, які прийняті на навчання останні два роки. Це за його словами, наприклад, цього року 100 осіб і жодна з них стала за результатами сесії відмінником. "А далі - спитають", сказав декан.

Проф. Щербина відзначив, що концепція переповнена негативними оцінками стану справ у системі юридичної освіти. Він порівняв це із думкою про корумпованість судочинства в Україні. "Де докази?", - питає професор. Огульна ж критика, вважає він, шкодить іміджу професії.

Професор І. Котюк теж критикував. З-поміж іншого відзначив, що "обсяг годин для вивчення правознавства в школах склав 35 годин" й порівняв ці години з годинами викладання історії - 964. Він також ратував за надання студентам можливості оцінювати викладачів. Наприкінці, він зажадав реакції правоохоронних органів на продаж дисертацій, яка, на його думку, не забарилася б, якщо б таке "трапилося в ті часи". Говорячи про верховенство права, проф. І. Котюк просив пояснити цей терміну (однак на другу частину круглого столу, коли ці питання прояснялися не був присутній).

Заступник Міністра юстиції України В. Богатир позитивно відзначив ініціативу організаторів і запропонував долучитися до обговорення, не стояти осторонь. Він зазначив, що зрештою концепції "може й не бути" (затверджено державою), але це може бути "провокація", "спосіб привернути увагу".

В. Богатир також поширив інформацію: перше - очікується ініціювання АМК України провадження щодо ринку послуг юридичної освіти; друге - запроваджено додатковий іспит до аспірантури - з української мови. Останнім, на думку заступника, МОН "вийшов за межі повноважень", про що їх буде повідомлено.

І. Безклубний піддав жорсткій критиці концепцію, зазначив, що як "таку він її не сприймає". Поперед свого виступу він намагався зясувати, хто саме підготував концепцію і за які кошти. Він також висловив низку пропозицій, які попросив не враховувати, оскільки не хоче асоціюватися з нею. Пояснюючи свою позицію, він також розповів анекдот про Раю, якій дзвонили із запитанням, чи не хоче вона стати Міністром. Як зясувалися, дзвонили всім Раям і, за його словами, він не хоче бути "якоюсь Раєю". Виступаючи, він також наголосив на потребі в саме "українській освіті", важливості поставити "людину", зокрема викладача і студента "у центр" концепції, засмутився, що знайшов слово "Україна" лише один раз, що не потрібно "доручати процес людям, які можуть ззовні впливати на нього". Він також наголосив, що "тільки ми й на нашому факультеті можемо розробити концепцію".

Виступаючі визначалися не за регламентом, заплановані виступи фактично замінили обговоренням присутніх представників факультету. Склалося враження, що окремі представники факультету мали претенції до організаторів заходу. Зокрема, щодо того, чому їх раніше не залучали до обговорення. Відчувалося бажання висловитися, кожен вважав себе експертом.

Сказав - пішов. Після перерви переважна кількість учасників заходу (декан і майже всі завідуючі кафедр) до обговорення не повернулися.

Виступаючого з науковою доповіддю за регламентом було зупинено, оскільки, на думку низки присутніх представників професорсько-викладацького складу він "говорив те, що вони знають", однак не дали можливості висловлюватися далі. На думку окремих учасників обговорення, це стало демонстрацією проблем "етики в комунікації" з боку самих викладачів, відвертого хамства, снобізму. Обговорення завершилося розлогою критикою концепції, висвітленням суб'єктивних поглядів, було кілька реплік по суті тощо. На думку окремих учасників, обговорення перетворилося на абсурд: виступаючі робили (говорили) те, за що критикули інших.

Лунали фрази. Дивлячись у сторону заступника Міністра В. Богатиря, одна із присутніх зазначила: "треба сказати про маленьких, сіреньких, особистостей в кулуарах влади", які прийшли до "годівниці". Відтак, вона зазначила, що готова працювати навіть безкоштовно. Зрештою, виступивши впродовж 15 хвилин із іншими пропозиціями, зазначила: "не бажаю, аби мої думки були враховані в концепції".

І. Безклубний, завершаючи захід, з-поміж іншого, зазначив, що хотілося б "розробити не туфту, а матеріал авторського права ... не щось, бо дали гроші". Він також запропонував схвалити результати обговорення, надрукувати, що можна в межах факультету.

Завершаючи захід, П. Павличенко відзначив: концепція видозмінилася й видозміниться у світлі вимог КМУ щодо підготовки концепцій; ключове питання, яке обговорювалося - кого готують?; розрахунок процесу - широке обговорення проблем юридичної освіти в суспільстві; претензії окремих працівників професорсько-викладацького складу щодо їх незалучення до процесу обговорення раніше - не питання до організаторів, бо листи були розіслані ще в грудні; похвалив лідерство Мін’юсту та МОН; відзначив, що більшість роботи над концепцією проведено на волонтерських засадах.

Репліка: захід залишив неоднозначні враження на межі фарсу та абсурду, трагедії і комедії. Залишається ставитися до того, що сталося по-філософськи: є ідея, а є її здійснення – хочеться вірити в ідею, аби не розчаруватися в її здійсненні. 

Оглядач.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign