Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрПросвіта. Охорона праці та захист трудових прав при звільненні (прямий ефір)

28.04.2009

Тема: Всесвітній день охорони праці, трудові права, звільнення

28 квітня 2009 року прямий ефір В’ячеслава Бігуна, як гостя, у програмі „Ранок” на телеканалі КРТ. Трансляція за лінком – (орієнтовно з 7:40).  Далі публікуються нотатки, використані для інтерв'ю.

 • Студія:

Ви дивитеся програму ранок, як ми і обіцяли, сьогодні поговоримо про наше право на працю. 28 квітня міжнародна організація труда оголосила Всесвітнім днем охорони праці. І це стосується на лише робітників із небезпечними умовами праці. Кожне робоче місце по-своєму небезпечне і для фізичного, і для психічного здоров’я працівника. І ми повинні знати свої права, щоб вміти їх захистити.

Отож, за кілька хвилин про права працівників ми будемо говорити з юристом В’ячеславом Бігуном. Дочекайтеся!

 • КЛІП.
 • Світлана Акінфієва (ведуча): Доброго ранку, В’ячеславе! Сьогодні вся світова спільнота відзначає Всесвітній День охорони праці! Чи знаєте ви історію виникнення цього свята?

В’ячеслав Бігун (гість):

Доброго ранку, Світлано та шановні глядачі!

Цей день у світі й Україні – це день пам’яті тих, хто загинув чи отримав травму на роботі, на виробництві. Це водночас і день дій, акцій, спрямованих на попередження таких випадків.

За інформацією Міжнародної організації праці (International Labour Organisation) у світі щороку гине більше 2 мільйонів людей у результатів нещасних випадків на роботі. Щороку трапляється близько 270 мільйонів різних випадків, у результатів яких 160 мільйонів людей страждають від професійних хвороб. Кожні 15 секунд у світі гине один працівник, щодня – 6 тисяч. Робота вбиває людей більше, аніж війна.

Цей день – це можливість нагадати про попередження нещасних випадків на виробництві, потребі в гарантуванні безпеки праці.

 • Чому 28 квітня?

У 1985 році саме у цей день Канадський конгрес праці (Canadian Labour Congress) проголосив щорічним День пам’яті працівників, що загинули в нещасних випадках на виробництві. Згодом у 1991 році Парламент Канади затвердив цей день Міжнародним днем пам’яті працівників, які загинули чи травмувалися на роботі. Цього ж дня у США вступив у силу спеціальний закон про безпеку праці.

В Україні цей день також відзначають щорічно. Його установлено Указом Президента від 18 серпня 2008 року „з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб'єктів господарювання, громадських організацій до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням, вшанування пам'яті осіб, які загинули на виробництві”.

Цьогоріч в Україні відзначається й проводиться Тиждень охорони праці. Цей тиждень одна з профспілок країни проводить під гаслом «Життя та здоров'я на робочому місці – основне право людини».

 • Поговоримо про трудові права людини. На жаль, сьогодні є масовими випадки, коли людей звільнюють без попередження і без пояснення причин звільнення. Чи може так чинити роботодавець?

За загальним принципом, ні. Але бувають випадки, наприклад, строкові трудові договори (контракти), коли власник просто не бажає продовжувати трудові стосунки й не зобов’язаний пояснювати причин.

[Далі - розповідається цікава анікдотична ситуація про день керівника підприємтсва у день його народження. Дружина та діти не вітають його зранку. Згодом він йде на роботу й секретарша спокашує його: на обід, далі приводить до себе додому й каже, що ось ось повернеться, лише одягне щось легше на себе. Повертається вона вже не сама: з тортом до дня народження, дружиною, дітьми шефа та купою співробіників. Все було б добре, якби шеф не був у тому, в чому народився. В історії звільняють секретаря, але звільнити могли б і шефа, якби такий шеф працював десь у школі, своїм учинком зробивши аморальний проступок)

 • Поговорімо про захист трудових прав. Що робити і куди звертатись у цих випадках?

Відстоювати свої права. Вивчити їх самому чи звернутися за кваліфікованою допомогою до юриста. На підприємстві зазвичай є свій юрист, який діє в таких випадках в інтересах власника. Тому таке звернення до свого юриста – великий плюс.

Друге, намагайтеся захищати свої права гуртом. За допомогою профспілки. Наближається реорганізація – профспілка вправі бути поінформованою про очікувані зміни. За законом власник або уповноважений ним орган не пізніше 3 місяців з часу прийняття рішення проводить консультації з професійними спілками про заходи щодо запобігання звільненню чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-якого звільнення.

Пам’ятаймо, що виникає колізія інтересів: власник має інтерес звільнитися від працівників, працівники – залишитися з роботою. Й у цій колізії, зіткненні потрібно боротися за свої законні інтереси, право на працю.

 • З яких причин і за скільки днів або тижнів роботодавець повинен поінформувати працівника про звільнення?

Відповідно до ч. 1 ст. 49-2 КзПП про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

 • Часто роботодавці вдаються до хитрощів і кажуть не про звільнення, а про скорочення кадрів. У чому полягає принципова різниця?

Звільняють зазвичай за щось, наприклад, дисциплінарний проступок, систематичне невиконання своїх обов’язок. А кадри скорочують у зв’язку з виробничою необхідністю. Тут нема провини працівника. Це трапляється наприклад у разі реорганізації підприємства, так званої оптимізації.

 • Якщо працівник вважає, що його звільнили незаконно. Куди звертатися по допомогу?

Є кілька способів правового захисту трудових прав, які можна поділити на судовий та позасудовий. Позасудовий – це коли намагаються вирішити спір шляхом переговорів. Але найчастіше звертаються до суду. У справах про звільнення працівник може звернутися безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки (ч. 1 ст. 233 КЗпП).

 • Дуже часто самі юристи відмовляють від звернення до суду. Мовляв, порахуйте скільки вам це буде коштувати, скільки буде відбуватися розглядання і що ви отримаєте у результаті. А що б ви порадили?

Якщо робота для вас важлива, ви впевнені в своїй правоті, то боріться за свої права. Якщо є підстави для поновлення судом на посаді, то виникає й право на отримання виплати за час вимушеного прогулу – часу, коли ви не працювали не зі своєї вини. Поновлюється трудовий стаж.

Часто більше не дають працювати, але це не значить, що не треба боротися за свої права.

Інакше ж право й не здійснюється – право здійснюють люди, суди з ініціативи людей.

 • Часто роботодавці вмовляють працівників звільнитися начебто за власним бажанням. Як реагувати на цю пропозицію?

Як на пропозицію. Якщо вона вигідна, то можна й реагувати. Якщо ні, то – ні.

 • Давайте розглянемо ситуацію, якщо людина все ж таки лишилася без роботи. Існують центри зайнятості. Які папери треба зібрати, аби звернутися у ці установи?

Реєстрація та облік громадян проводиться за місцем реєстрації проживання за умови пред’явлення паспорта, трудової книжки, цивільно-правового договору, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту. Для реєстрації громадяни подають також копії документів (трудової книжки, диплома або іншого документа про освіту), які зберігаються в їх особовій справі.

Якщо, протягом 12 місяців, що передували початку Вашого безробіття, Ви працювали не менше 26 календарних тижнів і сплачували страхові внески, то зареєструватись в центрі зайнятості як безробітний Ви повинні впропдовж 6 місяців з дати звільнення, тобто перерва в роботі на момент отримання статусу безробітного не повинна перевищувати 6 місяців. Від цього залежить розмір допомоги по безробіттю при умові отримання статусу безробітного та наданні довідки про заробітну плату за повні 6 місяців, що передували початку безробіття.

Якщо ж Ви протягом 12 місяців, що передували початку безробіття працювали менше 26 календарних тижнів, або перерва в роботі на дату отримання статусу безробітного становила понад 6 місяців, то розмір допомоги по безробіттю не залежатиме від дати звернення в центр зайнятості, так як виплачуватиметься в мінімальному розмірі, встановленому законодавством.

(Джерело: Юридично-договірний відділ КМЦЗ, регламентується відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.0.2007 р. №219).

 

 • Що зазвичай пропонують ці центри?

Є різні ситуації. Якщо йдеться про вивільнення працівників у випадках змін в організації виробництва і праці, то працівник, за своїм розсудом, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

Водночас власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про наступне вивільнення працівника із зазначенням його професії, спеціальності, кваліфікації та розміру оплати праці.

Державна служба зайнятості пропонує працівникові роботу в тій же чи іншій місцевості за його професією, спеціальністю, кваліфікацією, а при її відсутності - здійснює підбір іншої роботи з урахуванням індивідуальних побажань і суспільних потреб.

При необхідності працівника може бути направлено, за його згодою, на навчання новій професії (спеціальності) з наступним наданням йому роботи. (Стаття 49-2 КЗпП)

 • Чи надає держава безробітним фінансову підтримку?

Так. Застрахованим особам, які втратили роботу з незалежних від них обставин і визнані в установленому порядку безробітними та впродовж 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня), проходили службу або виконували роботи (надавали послуги), згідно з цивільно-правовими договорами не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 р. - 50 %; від 2 до 6 р.р. - 55 %; від 6 до 10р.р. - 60 %; понад 10 р. - 70 %.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 к.д.-100 %; наступні 90 к.д.-80 %; надалі - 70 %.

Відповідно до п.9 ст.1 Закону втрата роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин - припинення трудового договору відповідно до статті 36 (пункти 2, 3), статті 38 (у разі неможливості продовження роботи, а також невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору), статті 39, статті 40 (пункти 1, 2, 5, 6) Кодексу законів про працю України.

Згідно ч.4 ст.22 Закону загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

(Джерело: Юридично-договірний відділ КМЦЗ)

 

 • Як ви вважаєте, як буде розвиватися ситуація найближчим часом?

Ми вже досягнули певного, як то кажуть, "дна". Можемо сподіватися, що загалом ситуація з працею з часом дещо покращуватиметься. Зрештою, окрім колізій інтересів, і у власника і в працівника є й спільні інтереси, що їх об’єднують. Зокрема й у цей день: здоровий працівник - працівник, що добре продукує!

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign