Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрПогляд. Філософія правового цинізму як характеристика юридичної політичної дійсності

27.01.2009

Теми: правова стабільність, правова доцільність, верховенство права, правовий цинізм, коментар щодо скасування постанови ВР про призначення В. Стельмаха.

Рішення ВР України про скасування постанови ВР про призначення В. Стельмаха на посаду глави НБУ, підриває засади України як правової держави. Як відомо, у правовій державі, згідно з принципом антиномії політико-правових цінностей (Г. Радбрух), в ідеалі політична доцільність повинна реалізовуватися в межах правової певності (правопевності, правової стабільності) та справедливості. Останнє рішення ВР підриває правову стабільність держави України. Іншими словами, таким чином можна скасувати й Декларацію про державний суверенітет, Конституції України тощо. Й ввести країну в правий хаос, що перетвориться в реальний хаос беззаконня.  

Екс-міністр юстиції, віце-спікер О. Лавринович не церемонився у своїй заяві з приводу того, що відбулося в ВР 26 січня: „Правовий цинізм з вулиці Банкової сьогодні, як вірус, прийшов до сесійної зали”. Звідки прийшов цей цинізм – делікатне питання, відповідь на яке викличе бурю емоцій навіть у юристів, однак ті ж юристи чітко знають куди далі „йде правовий цинізм”.

Сергій Власенко в коментарі „ТСН. Новини” 26 січня підмітив, що в цих „діях нема нічого нового”, юристи Президента це продемонстрували, скасовуючи постанови про призначення суддів, зокрема Станік, Пшеничного. Це – так. Жаль, щоправда, що розум і залізна воля таких блискучих юристів, як С. Власенко (не звинувачуючи пана Сергія), не спрямована на утвердження правової стабільності. Натомість, припускаю, на звичайний сервілізм права політиці та політичній доцільності окремих осіб. Так панове колеги ми утверджуємо панування людей (політикам, яким ви слугуєте) над пануванням права чи закону – верховенство права, як це зараз модно називають.

Думаю, наслідки не забаряться. Далі - правова нестабільність. Й останні рубежі – розумність, справедливість. Коли політики та юристи, що в політиці, перейдуть ці рубежі, то вони й самі, так би мовити, делегітимізуються. Це не моралізаторство, а висновок історії в таких справах, як, наприклад, справа „Вотергейт”. Тому коли юристи обирають за свою філософію правовий цинізм, вони повинні двічі подумати: чи не стануть вони його жертвами.

Славік Бігун, 27 01 2009

 

Також читати:

 

Олександр Лавринович: Правовий цинізм з вулиці Банкової сьогодні, як вірус, прийшов до сесійної зали            26.01.2009 16:07 (Прес-служба Першого заступника Голови Верховної Ради України)  

 

 

«Помаранчева влада 2005 року у незаконний спосіб прийшла до влади. А сьогодні правове невігластво, я б навіть сказав, правовий цинізм, ті норми, що започатковувались виключно з вулиці Банкової, сьогодні це як вірус прийшло до сесійної зали», - із обуренням заявив сьогодні під час позачергового засідання парламенту Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Лавринович.

 

«Знущання над вищим представницьким органом України має бути припинено. Здоровий глузд і право - це єдине, що може врятувати Україну в цій кризовій ситуації», - підкреслив він, коментуючи перебіг подій і виступи народних депутатів в ході обговорення питань порядку денного позачергового засідання.

 

«Якщо буде таким способом бажання сьогодні захопити Нацбанк, завтра захопити іншу урядову установу державними органами, - у нас ніколи не буде порядку в країні, і ніколи не буде жодної перспективи. Виключно у правовий спосіб потрібно притягати до відповідальності всіх посадових осіб, які причетні чи до дестабілізації курсу гривні, чи до падіння національного виробництва, чи до будь-яких інших питань», - наголосив Перший віце-спікер і додав: «Діяти поза правом в такий спосіб, який започаткував в Україні нинішній президент - це є глумлінням над українським народом і над українським правом. Я просив би український парламент не використовувати ці ганебні методи».

 

«Те, що відбулося сьогодні у сесійній залі продемонструвало, що в цій країні навіть єдиний законодавчий орган не шанує ті норми права, які сам ухвалює. Ми не можемо в таких обставинах сподіватись, що в цій державі при таких політиках  коли-небудь буде лад. Ганьба політикам, котрі сьогодні у Верховній Раді ухвалюють такі рішення», - підсумував О.Лавринович результати голосування по питаннях діяльності НБУ та його керівництва, що стали предметом розгляду позачергової сесії парламенту сьогодні, 26 січня.

 

 

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign