Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрУспіх: Інтерв’ю з лідером – Армен Хачатурян

21.05.2008

Армен Хачатурян, старший партнер, керівник групи банківського, фінансового права та цінних паперів ЮФ «Астерс»

Армен Хачатурян по праву може вважатися одним із найбільш досвідчених корпоративних юристів країни. Здобувши досвід зразкової корпоративної юридичної практики за кордоном та в України, він перейшов працювати на незалежну українську юридичну фірму, в котрій став одним із визнаних лідерів. А також – сподвижником нового етапу розвитку фірми вже під новою назвою – «Астерс». Визнання Армена Хачатуряна лідером з банківської та фінансової практики та цінних паперів навряд чи можна вважати несподіванкою. Це, радше, публічна констатація його успіху.

 

 

СФЕРА ПРАКТИКИ

Якими головними тенденціями в сфері вашої практики відзначився 2007 рік?

Минулий рік був напруженим, було багато роботи. Але фінансові проекти не були тенденційними, вони залишались різноманітними. Домінували справи з проектного та торговельного фінансування, а деякі проекти поєднували ознаки обох видів, а також фінансування придбання нерухомості. Класичні двосторонні та синдиковані кредити та фінансування на умовах субординованого боргу часто ускладнювались інновативними умовами стосовно підрахунку та сплати відсотків. Доброю ознакою став перший сек’юритизаційний проект в Україні. Певною мірою, особливо у другій половині року, загальмували проекти на міжнародних ринках капіталу, було менше запозичень із застосуванням єврооблігаційних схем і недостатньо ІРО. Це пояснюється об’єктивними причинами, пов’язаними з міжнародною фінансовою кризою. Ця тенденція, на думку більшості експертів, продовжуватиметься і в 2008 році. На жаль, ринок не побачив нового мислення державних регуляторів, у першу чергу НБУ. Багато нормативних актів досі перешкоджають проведенню фінансових проектів в Україні у міжнародно-визнаних формах. Однією з характерних рис саме моєї практики у 2007 році було збільшення проектів зі злиття та придбання компаній, зокрема українських банків. Я можу пишатися тим, що наша команда з цих питань, так само як і з фінансових та банківських, є серед беззаперечних лідерів ринку. 

Супровід яких проектів (справ) минулоріч запам’ятався вам найбільше? Які проекти були найскладнішими? Чому?

- Не можу ідентифікувати проект, бо він ще не закінчився, але йшов майже весь минулий рік. Це складне фінансування будівництва великого металургійного підприємства. У проекті залучені одні з найкращих світових банків і страхових компаній, дуже відомі міжнародні юридичні фірми. Цей проект запам’ятається своєю тривалістю і кількістю складних бізнесових та юридичних питань і документів, а також складністю проектної структури. Довгим, складним, але водночас дуже помітним та цікавим було й придбання «Сведбанком» «ТАС-Комерцбанку» і «ТАС-Інвестбанку», де ми представляли покупця. Це була по-справжньому всеохоплива робота, яка встановила місток між двома світами банківського бізнесу.     

У чому ви стали більш майстерним у сфері вашої практики торік?

У політиці переговорів із клієнтом як на стадії, що передує підписанню контракту про надання юридичних послуг, так і на стадії, що йде за виставленням рахунку на оплату наданих послуг. Це вміння шліфується роками, але клієнти стають рік від року вимогливішими та економними, що потребує ще більшої філігранності у досягненні порозуміння з ними. Останній рік загартував більше, ніж усі попередні.

Які нові юридичні підходи, розробки, інструменти, нововведення тощо, запроваджені останнім часом, істотно вплинули на розвиток юридичного ринку в сфері вашої практики?

Перший сек’юритизаційний проект дав поштовх розвитку в цьому напрямку структурованого фінансування і треба чекати його продовження в цьому році.

Вирішення яких питань у сфері вашої практики потребують нормативного врегулювання і яким чином?

Хотілось би дочекатись остаточного зняття законодавчого обмеження на деномінацію облігацій українських компаній в іноземній валюті, що дало би змогу провести прямі єврооблігаційні схеми, та впровадження нового положення щодо обігу українських цінних паперів за кордоном. Крім того, хотілося би побачити спеціальний закон або, принаймні, низку підзаконних актів стосовно проведення міжнародної сек’юритизації, щоб такі проекти не залежали від індивідуально виданого регуляторного роз’яснення. Хотілося би також дожити до лібералізації валютного регулювання і прийняття відповідного закону, до відміни штучних перепон на шляху іноземних інвестицій (наприклад, необхідності купівлі українських акцій тільки через брокера), до скасування атавістичного господарського кодексу і до прийняття цивілізованого закону про акціонерні товариства. 

Які тенденції домінують (домінуватимуть) у сфері вашої практики в 2008 році?

Незважаючи на труднощі на світових фінансових ринках, українські компанії продовжуватимуть приватні та публічні розміщення своїх акцій за кордоном (через прямий продаж, депозитарні розписки або холдингові схеми). Має зрости кількість масштабних проектів, бо український бізнес уже набрав достатньої ваги, а іноземний – апетиту до українських ресурсів та активів.

 

ВИБІР КЛІЄНТА

За вашими спостереженнями, який механізм вибору клієнтом юриста?

Є прозорі механізми, коли умови відбору юриста чітко викладені й суворо дотримуються. Яскравим прикладом такої системи є відбір юристів для конкретного проекту «Європейським банком реконструкції та розвитку». Умови відбору за фінансовими та технічними критеріями для запрошених до конкурсу фірм пояснюються заздалегідь письмово. Сама процедура відкриття конвертів із пропозиціями прозора та відбувається в присутності кількох осіб. Є також непрозорі механізми, коли відбір відбувається не за об’єктивними ознаками, а по дружбі (коли рішення ухвалюється фактично одноособово), яка іноді непогано стимулюється грошима (так званим «відкатом»). Такі ситуації важко довести, але їх часто, як казав відомий кіногерой, спинним мозком відчуваєш. Для мене такий відбір є неприйнятний, але, на жаль, така форма корупції дуже живуча в Україні. Особливо дратує, якщо тебе запрошують до такого «відбору» на роль статиста для надання процесу «конкурентності», коли переможця було визначено ще до початку конкурсу. Буває дуже прикро, коли колегам із міжнародних юридичних фірм, які обрали тебе за об’єктивними критеріями, як українського партнера, в проект, на який вони затверджені, замовники безапеляційно вказують, що вони мають працювати з іншою фірмою, при цьому чітко не пояснюючи причин. Зрозуміло, що певного суб’єктивізму при відборі юриста позбавитися зовсім буде неможливо, але має бути якась межа, за яку переходити неправильно, з точки зору етики й моралі. На жаль, в Україні погляди на останнє мають дуже великі розбіжності.

На вашу думку, клієнт обирає юриста чи юридичну фірму? Чи є в цьому принципова різниця?

Усе залежить від відомості юриста. Непоодинокі випадки, коли існуючий клієнт обирає на новий проект юриста (як правило, партнера), який добре зарекомендував себе на попередніх проектах цього клієнта, а новий клієнт наполягає, щоби з ним працював саме той юрист, що зробив ту чи іншу оприлюднену справу, або якого йому рекомендували колеги, котрим він довіряє.  З іншого боку, дуже часто клієнтський запит приходить на фірму (керуючому партнеру або менеджеру з розвитку бізнесу), тому що саме репутація фірми (або її певної практики) є аргументом, який переконав клієнта. Обидві форми вибору природні, існували завжди і будуть існувати. Звідси правило – кожному партнеру і юристу працювати треба так, щоб було не соромно за свою роботу – тоді й добре слово буде сказано і про тебе, і про твою фірму, а добре слово вилетить – не спіймаєш. На жаль, полюють на добре слово і браконьєри, які звуться хедхантерами, але це зовсім інша історія.       

Який ваш рецепт залучення й утримання клієнта?

- Є багато рецептів – родинні зв’язки, дружба, «відкат». Але це не мої рецепти. Мій рецепт, по суті, такий – із кожним клієнтом працюй так, ніби він у тебе єдиний. Тоді він захоче про це розказати – і хтось обов’язково захоче зайняти його місце. Головне в цьому рецепті – постійно тримати почуття єдиного клієнта в усіх, з ким працюєш, незважаючи на їх кількість. Як виняток, інколи можна самому розповісти про те, що вмієш ти і твої партнери тому, хто чомусь про це ще не чув.

Кажуть, що «клієнт завжди правий». Але чи це так у стосунках юрист-клієнт?

- Тут є дві сторони.  У більшості випадків клієнт, що звертається до юриста або вже потрапив у халепу, бо думав, що правий і наробив дурниць, або не знає, де правда, проте йому вона конче потрібна. Тому вища майстерність юриста – зробити так, щоб клієнт сприйняв аргументи правника та став його однодумцем. Тоді від клієнтської правоти юрист тільки радіє. Однак інколи клієнт, незважаючи на аргументи юриста, вперто наполягає на рішенні, яке не є для нього найкращим. У цьому випадку юрист може відмовитись від виконання такого рішення. Але, як правило, погоджується, щоб не позбавитися заробітку. Головним, із професійної точки зору, є не визнання «правоти» клієнта, а попередження клієнта про всі можливі наслідки певних дій і згода на їх виконання не тому, що вони правильні, а тому, що це свідомий вибір клієнта.   

Чого ніколи, за жодних обставин не повинен дозволяти собі юрист щодо клієнта?

Не повинен замовчувати правду, хай якою гіркою вона буде, вести себе з клієнтом панібратськи та втрачати рівновагу при спілкуванні з клієнтом, попри те, що клієнт дає для цього привід.

 

СТАНОВЛЕННЯ

Який юрист (юристи) особисто чи заочно істотно вплинули на ваше формування як професіонала?

- Таких було багато. Особливо на мене вплинуло навчання на факультеті міжнародного права КДУ (спілкування з професорами Г. К. Матвєєвим, І. І. Лукашуком і В. І. Кіселем) та в Йельській школі права (професори Г. Калабрезі та Х. Кох). Дуже вдячний партнерам юридичних фірм, де працював - «Сілс, Кyмінс, Зyкерман, Редін, Тішман, Епштeйн енд Гросс», «Джонс, Дей, Рівз енд Пог» і «Сквайр, Сендерс енд Депмсі» (особливо Карлу Херолду, Владіміру Лехтману та Джону Коннору).

Що саме істотно вплинуло на ваше становлення як професіонала?

Те, що я в 1991 році став одним із переможців конкурсу на стажування в США, суттєво змінило мою академічну кар’єру і почало її новий етап - практикуючого юриста в трансграничній галузі.

Що є істотним при формуванні команди, наступників у сфері вашої практики?

- Професіоналізм, який складається з відповідальності за свою роботу, максималізму в ставленні до роботи, працездатності, жаги до знань, здорової амбітності, харизматичності та водночас скромності.

Юрист-професіонал – це...

- ...той, хто вміє працювати юристом і хоче цього.

Без чого ви не були би тим, ким ви є на сьогодні?

- Без своїх батьків, без свого досвіду та теперішніх партнерів і команди найкращих юристів фірми з гучною назвою «Астерс».

 

УСПІХ

Ваша дефініція успіху юриста?

Клієнт тебе поважає, дякує за роботу та з радістю і своєчасно сплачує виставлені рахунки, тебе поважають конкуренти і люблять колеги.

Яка квінтесенція вашого успіху? Якби ви робили коктейль «успіх юриста», які інгредієнти, в яких пропорціях і яким чином би змішували?

Важка робота і добре фахове ім’я. Рецепт коктейлю такий: чверть – задоволення від того, що робиш, чверть – задоволення від того, що робиш те, що хочеш, чверть – задоволення від того, що робиш те, що хочеш, коли хочеш, і ще чверть - задоволення від того, що робиш те, що хочеш, коли хочеш і з тими, з ким хочеш.  Згори посипати визнанням і приправити фінансовим задоволенням за власним смаком.

Що констатує, виявляє ваш успіх, які його атрибути?

- Рівень проектів, які довіряють мені здійснювати клієнти й партнери, рівень відповідальності перед клієнтами і партнерами та рівень поваги клієнтів і партнерів. 

Ваші поради юристам, які починають практикувати в сфері, де ви вже досягли успіху?

Перше – ніколи не кажи «ніколи». Друге – все піддавай сумніву. Третє – справедливість є, але за неї треба боротися.

Спілкувався Славік Бігун

Публікація [посилання]:

Вища майстерність юриста – зробити так, щоб клієнт сприйняв аргументи правника та став його однодумцем [Інтерв’ю: Армен Хачатурян; спілкувався Славік Бігун] // «Юристи України 2008. Вибір клієнта» [спеціальний щорічний проект дослідження юридичного ринку України, що проводиться редакцією «Юридичної газети»]. – К., 2008. – С. 94-95.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign