Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрПублікація. Як захистити юридичний ринок, або коли іноземці не практикують за кордоном

30.04.2008

Як захисти юрбізнес від іноземної експансії? Цим питанням нині задається кожен керівник провідної української ЮФ. Нездатність багатьох ЮФ конкурувати в плані зарплат і перспектив актуалізувала протекціоністські настрої на рівні усього ринку. Їх можна зрозуміти. Почалася дискусія. Оминаючи тут етичні та економічні її аспекти, окреслимо можливі шляхи захисту «нашого» ринку.

Право практикувати – лише «українським юристам». Почнемо з елементарного: на якій підставі іноземний юрист практикує в Україні? За законодавством України, юрист – це особа з вищою юросвітою, здобутою в Україні. Тому «іноземні юристи» не вважаються автоматично «українськими юристами». Припускаючи, що практикувати в Україні можуть лише українські юристи, можливий висновок: іноземні юристи без «українського статусу» практикувати не вправі. Але хто забезпечить це забезпечує? Мін’юст, прокуратура, СЮУ, АПУ, інші?

Наразі ж, практикувати іноземцям в Україні прямо не заборонено. Тому, вони твердять, дозволено. За цією логікою й неюристи в Україні надають юрпослуги.

Зазначене дозволяє стверджувати: законодавча і самоврядно-правнича неврегульованість підстав зайняття юридичною практикою в Україні стала передумовою для незахищеності українського юридичного ринку.

Іноземні юристи практикують іноземне право. Спробуйте, приїхавши, для прикладу, в ФРН практикувати самі чи в ЮФ. Якщо ви не юрист, тобто після здобуття юросвіти не склали два державні «юріспити» та не пройшли дворічної практики, то вам цього не дозволять. Те саме в США: нема допуску до «бару» (через складання іспиту, перевірки особистих і ділових якостей, складення присяги), то годі вам мріяти про лойєрство.

Цей порядок поширюється і на іноземних юристів у чужій країні, які бажають практикувати іноземне (тобто «своє») право. Маючи намір практикувати, вони теж повинні отримати ліцензію, витримавши кваліфікаційні вимоги. Практика всупереч цього порядку – правопорушення.

Тепер запитання: чому іноземні юристи або будь-який іноземець повинен мати право практики в Україні без ліцензії? Наразі, це запитання риторичне.

Іноземна ЮФ та її представництва. Іноземні юристи організовуються у ЮФ. Відкриваючи представництва за кордоном, вони зобов’язані проходити процес державної реєстрації та ліцензування. Проте в Україні зайняття юрпрактикою (індивідуально, колективно) не ліцензується, тому іноземні ЮФ легко потрапляють на ринок.

Оминаючи приклади регламентації діяльності юристів і ЮФ за кордоном, відзначимо кілька підходів. Перший – за громадянством, коли, скажімо, лише юристи – громадяни України в Україні вправі практикувати та засновувати ЮФ. Цей підхід діє у деяких азіатських країнах, історично діяв у США та Україні щодо адвокатури. Другий – за кваліфікацією; не має значення, хто ви і звідки, натомість, ваша кваліфікація, яка доводиться підготовкою (освіта, складання іспитів). Цей підхід діє у США та Німеччині. Він може вирізнятися рівнем вимогливості. Зрозуміло, що Україна «вписується» у другий підхід з «низьким», надто ліберальним рівнем вимогливості.

Отже, одним із шляхів захисту ринку може стати регламентація допуску до юридичної діяльності як українських, так й іноземних юристів. Зважаючи на нездатність самоврядної регламентації, вона може передбачатися законами про підготовку юристів або про юридичну професію, подібно до тих, які нині діють у провідних країнах світу. Регламентація водночас забезпечуватиме мінімальну компетентність юристів та стабільність правової системи.           

Публікація [посилання], зі скороченнями:

Славік Бігун. Як захистити юридичний ринок, або коли іноземці не практикують за кордоном (колонка редактора) // Юридична газета. — 2008. — № 17 (152) (6.05). — С. 3.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign