Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрСлава. ПРОФЕСІЙНІ ПОДІЇ ТА ДОСЯГНЕННЯ (2007 РІК)

31.12.2007

ПРОФЕСІЙНІ ПОДІЇ ТА ДОСЯГНЕННЯ СЛАВІКА БІГУНА (2007 РІК)

 

1.      Юридична журналістика: головний редактор «Юридичної газети»

У жовтні 2007 – після 1,5 річної роботи редактором – мені довірили очолити «Юридичну газету» – одне з провідних правничих видань країни. Рішення не було простим. Досвід свідчив: адмінробота може застопорити творчість. Проте переваг, уявлялося, буде більше. Інвестори і читачі «ЮГ» позитивно сприйняли мою згоду і призначення. Період з жовтня по грудень були надзвичайно складними, виклики були майже щодня і щотижня. Працювати довелося не лише понаднормово, але й ночами. Командний дух, підтримка керівництва та інвесторів, дисципліна і жертовність дали результат: ми витримали складний етап. Хочеться вірити (зрештою, кожен може оцінити сам), що ми як створили передумови, так і вже зробити певний внесок у розвиток «ЮГ» та юридичної журналістики загалом. Додам, що робота в юридичній журналістиці – це, наразі, словами Сковороди, найбільш «сродна» для мене праця. Сподіваюся, що обставини дозволять мені продовжити цим займатися.

2.      Громадська діяльність: голова Координаційної ради молодих юристів України при Мін’юсті

Багаторічну співпрацю з колегами з Мін’юсту формалізовано у роботі в рамках Координаційної ради молодих юристів України при Міністерстві юстиції України. 5 листопада, за 4-ри дні до 33-річчя, на установчих зборах мене обрали головою КР, до якої увійшли висококваліфіковані й самовіддані громадській діяльності молоді юристи. Розпочато роботу. Проведено два (разом із установчим) засідання. Планується робота на 2008 рік. Є перші ініціативи й досягнення: ініційовано міжнародний конкурс рівня «Джессап», «Телдерс»; державним органам запропоновано позасудового врегулювати питання студентських проїзних пільг (аби вони були цілорічно, а не на 10 місяців), що й сталося 24 грудня 2007 р. Кредо КРМЮ – діяльність. (Дет. читати про КРМЮ).

(Між іншим, з установчим засіданням КРМЮ пов’язана дотепна історія: 5 листопада припало на понеділок. З 4 на 5 листопада довелося працювати ніч й відтак удень 5 листопада; робили №44-45 з центральною темою: хто стане наступним Міністром юстиції). Складалося, враження, що вдасться все закінчити доранку, відтак з’їздити додому, прийняти душ і переодягнутися, приготуватися. Та ба, не судилося. Відтак завершили ми лише близько 14:00. І ось я виходжу з офісу газети і усвідомлюю: не встигну до 15:00 зробити, як планував, а відтак – це може визначально вплинути на моє життя. Я прикинув: а що якщо мені купити костюм, краватку, сорочку в магазині, придбати що потрібно, аби поголися й відтак встигнути. Так і зробив. Відтак устиг. Правда, поспіхом забув текст виступу. І втома вдалася взнаки. Хто бачив, той відчув: хвилин п’ять не міг настроїтися. Відтак усе пішло ладом. Удався і виступ і відтак коментарі. Й з пропозицією склалося, обрали таки мене головою. Ось така історія, що не забувається. Відтоді тримаю в офісі костюм і сорочку тощо, аби бути наготові). 

3.      Pro Bono: інавгуровано персональний сайт «ЮрСлава» (www.bihun.info)

 

1 грудня 2007 року трапилася довгоочікувана подія, заявлена ще на «старий новий» 2007 рік. Тепер мої знайомі, друзі, колеги (яких лише моя контактна книга нараховує за десять тисяч) зможуть не лише, якщо забажають більше дізнатися про те, чим я живу і займаюся, але й отримати від цього приємність і користь. Сайт названо «ЮрСлава» – через асоціацію з ідеєю писати про славні, позитивні юридичні постаті та події, а також – із моїм іменем. Сайт динамічно розвивається. Майже за місяць: більше 500 відвідувань, більше 3 000 переглядів. «ЮрСлава» стабільно входить у топ-100 з близько 500 сайтів у категорії «Закони» bigmir.net. Переконаний, що сайт приречений на успіх, яким вважатиму передусім висвітлення своєї творчості, аби торкнутися умів і сердець юристів.

4.      Викладання: перший курс з Європейського права з прав людини

У Києво-Могилянській Академії упродовж весняного (третього семестру) викладав курс з ЄППЛ. Видається, що це перший подібний курс в КМА. Курс відбувся, хоч і є що вдосконалювати. Вдалося провести змістовний колоквіум за участі Урядового уповноваженого у справах ЄСПЛ Юрія Зайцева та адвоката Ірини Шевчук. До викладання курсу проходив стажування як викладач на спеціальних курсах Міжнародного інституту прав людини м. Р. Кассена (Страсбург). Курс, обсягом 32 години для 23 студентів, читався безкоштовно для студентів за підтримки Програми розвитку вищої освіти (HESP AFP), у рамках сертифікатної програми кафедри загально-правових наук ФПвН НаУКМА «Міжнародний захист прав людини» (проф. Мирослав Антонович). Курс викладатиметься і в 2008 р. (Дет. чит.: ЮрСлава 13.12.2007, ЮрСлава 11.12.2007)

5.      Наука: перший аспірант – перше наукове керівництво

Наприкінці року вперше призначено науковим керівником аспіранта, зокрема Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. З аспірантом Дмитром Коритько ми вже інтенсивно попрацювали: визначилися з темою, можливими підходами, очікується затвердження теми на початку 2008 року. Робоча назва теми: «Державні нагороди в системі засобів правового стимулювання (філософсько-правові аспекти)». Є надія розвивати дослідження з філософії права.

6.      Викладання: рекомендовано присвоїти вчене звання «доцент»

Це зробили кафедри та вчена рада ФПвН НаУКМА. Документи зараз знаходяться на розгляді голови (Президент Академії – Сергій Квіт) та вченого секретаря Вченої Ради НаУКМА. 2008 року планується завершити формальності. Востаннє Вчена Рада голосувала з мого питання (щодо рекомендації на посаду декана факультету правничих наук КМА) 23 червня 2005 року (17 з 31 членів ради віддали «за» мене свої голоси).

7.      Підвищення кваліфікації: візит до Страсбургу та Гейдельбергу

Мені вже двічі доводилося відкладати свої плани їхати до Оксфорду (занадто вже класно бути нині в Україні). Проте я завів собі за правило, принаймні одного разу щороку, виїздити за кордон на працю і відпочинок. Уже вдруге моїм традиційним місцем для цього є, окрім Німеччини, Франція, зокрема Страсбург. Цьогоріч удалося, заощадивши трохи грошей, спробувати усілякі сорти французького вина, котрі поталанили посмакувати в компанії з колегами більше, як 30 країн світу. Вдалося, як завжди, не лише зібрати купу вражень, підучити право і французьку, але й зробити деякі журналістські та наукові роботи, вже опубліковані в «ЮГ» (наприклад, Юртема «ЄСПЛ» (читати) та інтерв’ю з професором Гейдельберзького університету Вінфрідом Брюггером).

8.      Публікації: > 200

Десь у жовтні відзначив: вийшла 200 публікація (до останніх зараховую і переклади, інтерв’ю). Правда, впорядкувавши перелік, зараз бачу: можна вважати, що 200-та публікація вийшла ще десь у червні 2007 року. Наприкінець року їх було уже більше 250. Проте, реально публікацій більше, якщо враховувати й сотні дрібних нотатків, надрукованих в «Юргазеті» з травня 2006 року. Й загалом, упродовж 2007 року вийшли друком більше 100 публікацій, і практично всі в «Юргазеті». Однак це статті не лише журналістського, публіцистичного плану, вони також можуть мати наукову, практичну, освітню цінність (йдеться про публіцистичну юриспруденцію). Додам, хочеться вірити, збувається і закон діалектики: кількість переходить у якість. І ще: поступово моїм публікаційним кредом стає: «менше слів – більше смислу». (Перелік публікацій: Всі за абеткою, Кращі (вибрані))

З-поміж найкращих публікацій цьогоріч відзначу деякі по темам: юрбізнес (Британська спокуса Україною; Юридичний ринок за чесну гру, або як досліджувати ринок юрпослуг (у співавторстві)); правова політика (Юристи-політики; Верховенство права чи панування людини? Як до Євросуду кандидатів добирали. Нерозгадані таємниці відкритого конкурсу; Як унеможливити легітимації беззаконності; Про юридичний сервілізм чи друге значення поняття «правозахист», «Хто стане Десятим «міністром справедливості» України? (включно з інтерв’ю (Микола Оніщук та Олександр Лавринович)); юридична освіта, кар’єра, підготовка (Благородна мрія і кошмар юриста. До 100-річчя Герберта Харта, Болонський процес у юросвіті – «за» і «проти»; Статеві стосунки юриста з клієнтом як професійний ризик. Обмеження статевої свободи юриста заради професії; Як ефективно викладати: 7 зауваг; Як юристу зняти стрес: 7 перевірених способів); резонансні судові процеси (Справа судді Монича: Сім спірних питань, Або як не треба звільняти суддю; Процес над Хусейном. Про злочини проти людяності; Справа Бубака; Справа Інтерсплава; Американські сторінки «справ Щербаня». Справи проти міністерств і відомств США; Конституційне протистояння – праворозуміння, інтелекту та дотепності; Високопосадовця Мін’юсту звинувачено в корупції); інтерв’ю: Карл Герольд, Фелікс Раквіц, Олег Рябоконь, Ольга Бурлюк.

9.      Наука: дослідження філософії правосуддя

2007 рік приніс мені унікальну можливість заглибитися у емпіричне дослідження складної теми (напряму) з практичної філософії права, обраної для докторської дисертації – філософія правосуддя. Ця можливість – перебування у самому епіцентрі драматичних подій квітня 2007 у та навколо Конституційного Суду України, що оцінював Указ Президента України щодо дострокового припинення повноважень ВР України. Довелося не тільки побачити, але й відчути значення правосуддя та судочинства. Судді, які, даруйте, на гребні «людської хвилі» «заносилися» і «виносилися» на територію КСУ, юристи сторін, які готові були пробиватися й перелази через гратований забор, тисячі скандуючих людей різнобічних політичних симпатій, правові і неправові чинники прийнятих та очікуваних рішень. Це були незабутні моменти. Зроблені й певні наукові висновки, що зараз апробовуюються (зокрема, на наукових конференціях). Один з них: обґрунтування рішення КСУ щодо конституційності у деяких справах зумовлені не лише (й, можливо, не так) положеннями Конституції, як філософією праворозуміння суддів. Оскільки філософія не може бути правильною чи неправильною (це питання світоглядне, оціночне), то остаточно не можна стверджувати, що КСУ в своєму рішення постановив «правильне», «справедливе» чи «конституційне» рішення. Натомість, таке рішення відображає праворозуміння суддів, більшість з яких проголосувала за певне рішення (правову позицію). Дослідження триває, готуються публікації. (Читати статтю: «Конституційне протистояння – праворозуміння, інтелекту та дотепності»).

10. Інтерв’ю (погляд усередину): нові відкриття друзів і колег.

Цьогоріч у «Юргазеті» на мене щасливо «звалився» обов’язок готувати рубрику «гість редакції» – актуальне тематичне інтерв’ю, що супроводжує «Юртему» номера. У березні ми її кількісно розширили з «полоси» до двох, доповнивши фото-сесією, а в жовтні додали ще супровідний елемент – окрім «Персона» – «Смаки і вподобання». Усе це зумовило організацію і проведення більше 30 інтерв’ю з особистостями, частину яких я знав, але не настільки добре, усебічно. Проводити, перечитувати інтерв’ю з ними було певним відкриттям, перевідкриттям, що надзвичайно збагачувало. Інтерв’ю отримали позитивні відзиви від читачів. Проте була й інша «сторона медалі» – нерідко в інтерв’ю піднімалися й висвітлювалися контроверсійні питання, погляди. Відзиви, образно кажучи, падали камінням і, часом, брилами, на мене й довелося навчатися, як з цим мати справу. Тішило, те, що інтерв’ю торкалися умів читачів. А ще, як я відзначив, нові відкриття. Вони компенсують усе. (Чит. інтерв’ю в рубриці Публікації Всі за видом)

11. Юридична кар’єра: 10 років випуску юридичного факультету Львівського університету (1997 року)

Наш курс (орієнтовно близько половини зі 200) зібралися у Львові на Високому замку. Згадали студентські часи, старости сказали тости, поминули померлих колег, відзначили здобутки. Одні тішилися дітьми (відзначив не хлопців, а дівчат, які народили й виховують 2 і більше діточок), інші – посадами, треті – книгами і вченими званнями та ступенями. Мені зустріч запам’ятається відвертими розмовами про реалії юридичної практики. Подумалося як нелегко працювати моїм деяким колегам у нинішніх реаліях, я їм просто не заздрю (прізвище одного з них невдовзі побачив «чорному списку Президента» на звільнення). Домовилися зустрітися через п’ять років, а наразі – підтримувати стосунки.

12. Судова практика: «виграно» три серйозні справи в суді

Тривалий час домагаємося через суд поновлення батька на роботі. Наприкінці 2006 до цієї справи додалася ще одна – звільнили і сестру тата на тому ж підприємстві. Відтак вів водночас дві справи, причому в кількох процесах. Цьогоріч директор підприємства «підключив» на свій бік правоохоронні органи, аби заплямувати репутацію тата та не допустити його повернення. Спочатку ми виграли адміністративний процес, відтак програли справу по першій інстанції та, у складній ситуації в апеляції неймовірними зусиллями – роз’яснивши суть справи не лише судді-доповідачу, який реально (не за протоколом) доповідав справу, але й іншим суддям – ми таки домоглися скасування рішення. Десь те саме відбулося й в справі сестри тата. Відтак, два скасовані рішення, повернення на повторний розгляд, який невдовзі має завершитися по першій інстанції. Це непрості справи, бо директор, більш відомий у народі, як «поштовий термінатор», умудрився ліквідувати вузол зв’язку в найбільшому сільському районі країни. Проте, в нашій перемозі сумнівів нема. Залишається лише сподіватися на ефективність судового вирішення питання. Звісно вже у 2008 році.

* *

Видається, що для мене рік 2007 – професійно – був вдалим. Могло бути й більше у ньому професійних подій та досягнень (та й, звісно, не всі вони тут перелічені). Зокрема, аби провести більше часу з рідними і близькими мені людьми, я відмовився від участі у двох центральних заходах року з філософії права (світовому конгресі в Кракові та семінарі в Москві). Але всього й так не поспієш. Між тим, на перший план для мене виходить (1) пріоритизація завдань; (2) майстерність командної роботи; (3) навик робити водночас кілька справ та (4) уміння управляти своїм часом та енергією. Даю собі звіт: між 30 і 40 роками – зірка здібної людини, сповненої енергії, може або змеркнути (згоріти) або засяяти ще сильніше.

Славік Бігун, 31 грудня 2007 року

Для посилання:  ЮрСлава. Професійні події та досягнення Славіка Бігуна (2007 рік) // Сайт «ЮрСлава». – 2007. – 30.12. –

 

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign