Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрОгляд. Юридичний 2007 рік України: яким він був?

30.12.2007

Юридичний 2007 рік України

Січень. Почали з надією: цьогоріч адвокатура завершить реформування й об’єднається. У Президента задумали приймати нову Конституцію чи зміни до чинної. Загострилися владні баталії навколо закону про КМУ. Сперечалися про різницю між «опублікуванням» і «оприлюдненням». У Мін’юсті всупереч законодавству зареєстрували закон про КМУ. Заговорили про юридичний сервілізм, публікували правові обґрунтування, а невдовзі (в квітні) заступник Міністра юстиції, його старожил, подала у відставку, відзначивши, що «суто правові рішення приймати неможливо». Голова ВАСУ заявив про потребу в заходах з «унеможливлення впливу окремих осіб на процес розбудови системи адміністративних судів». Проте впродовж року зовнішня загроза судовій владі консолідувала останню зсередини й питання, принаймні, по формі, було знято (це підтвердило й відкриття нових адмінсудів).

Лютий. Вища рада юстиції почала притягувати до відповідальності суддів, задіяних у політико-правових протистояннях. Аналіз «справи судді Монича» показав контроверсійність – в умовах політичного протистояння – процедури звільнення судді. ВРЮ виправдовувалася, що не «полює за відьмами», її діяльність відтак було штучно призупинено і поновлено лише на початку грудня.

Березень. Почалася історія з добором «українського судді» до ЄСПЛ. Конкурс став контроверсійним, породивши чи не найскладнішу дилему в стосунках РЄ та України. Студенти Могилянки відзначилися як краща європейська команда, посівши 9-те місце (з-поміж понад 90 команд) у Конкурсі Джессапа – Олімпійських іграх студентів-правників. Печерський суд столиці став епіцентром протистояння після скасування Президентом свого указу про призначення його голови.

Квітень. Достроково припинивши повноваження ВРУ, Президент (його юристи) і тодішня коаліція на чолі з ПР зустрілися в КСУ, народ – навколо нього. Протистояння загострилося після публічних корупційних звинувачень та блокуванні роботи КСУ. У результаті (та процесі) – тривала конституційна криза: звільнення суддів КСУ, дискредитація останнього і предмет для вивчення конституціоналістам і політикам. Зрештою, політики розв’язали конфлікт самі, позасудово: ПР погодилися на нові вибори до ВРУ.

Травень. Мін’юст, збільшивши квоту від 3,5 до 38,5 тисяч, зробив більш доступним приватний нотаріат – чи не найбільш привабливу на той час юрпрофесію. ЄСПЛ залишив без змін ухвалене в січні рішення в справі «Інтерсплав проти України». КСУ ухвалив своє перше рішення: призначення суддів на адмінпосади – не компетенція Президента. ВСУ мовби поставив крапку в процесі «1+1», проте за іронією долі, в кінці року судові адвокати побачили свої зусилля зведеними нанівець корпоративними стратегами (юристами). Штурм ГПУ показав, що право сили в сучасній України сильніше за силу права. В Луганську символічно «поховали правосуддя в Україні». «ЮГ» презентувала перше в Україні дослідження юридичного ринку, яке ґрунтувалося на підтверджених фінансових даних ЮФ.

Червень. Один із лойєрів Президента через «ЮГ» заявив, що «для юриста не повинно існувати табу». У червні до нас знов завітала перша жінка-суддя ВС США Сандра Дей О’Коннор, яка, з-поміж іншого, наче запевнила, що табу таки мають бути – принаймні в суддів. Інакше - не бути в країні верховенству права. Судді України зібралися на позачерговий з’їзд поговорити про верховенство права та політики. Нам презентували трьохтомник на цю ж тему за рекордною для наукової праці ціною. Прийшло розуміння того, що корупція в правовій системі є наслідком корупції в юридичній освіті та доступі до професії. Ми також дізналися, що в Німеччині юрфаки фактично не перейняли Болонської системи. Між тим, львівські студенти, які в лютому-березні відстояли своє «право на п’ятий курс», пішли в магістратуру. На День Конституції Президент заявив, що найближчим часом представить концептуальні засади нової редакції Конституції.

Липень. Україні через юридичних радників вдалося позитивно врегулювати інвестиційний спір у МЦВІС за позовом «Токіос Токелес». КМУ різко скоротив державне замовлення на юристів. Відзначено 100-річчя двох корифеїв юриспруденції – Петра Недбайла та Герберта Харта .

Серпень. Західні ЮФ сполошили ринок. Їх кількість наблизилася до 30-ти. Приваблюючи кращі кадри, вони підняли зарплати і дещо змінили свої підходи. «Магістри» вперше встановили національний стандарт початкових зарплат юристів ЮФ. Власники ЮФ порушують питання про захист вітчизняного ринку від іноземних ЮФ. Юридичний ринок запрацював на повну потужність, конкурентно.

Вересень. Оприлюднено перші результати дослідження якості підготовки юристів в Україні. Минуло 7 років із часу зникнення Георгія Гонгадзе, а «справа Гонгадзе» досі в суді. Країна готувалася до дострокових виборів. Юристи – теж. Політтехнологи НУ-НС і БЮТ, запропонувавши лозунги «Закон один для всіх» і «Справедливість є…», започаткували юридичні дискусії. Піднято тему «недоторканності» та «недоторканості» депутатів. Місяць завершився виборами (у ВРУ 8% складу – юристи), опісля – безрезультатні судові процеси. Наприкінці вересня розгорівся скандал зі звинуваченням високопосадовця Мін’юсту в корупції, який зрештою виявився юридично безперспективним.

Жовтень. Святкування дня юриста навіяло ностальгію за об’єднаним святом. Як-от Відкриття Року Права. З’явилася надія на відродження. СЮУ відродив конкурс «Юрист року», додавши інтриги. АПУ вирішила не відзначати політика і відзначила Володимира Буткевича. «ЮГ» оприлюднила дослідження Інтернет-іміджу провідних ЮФ (їх сайтів), який показав інертність ЮФ у висвітленні своєї діяльності. Наприкінці жовтня провідна українська ЮФ  відмовилася від участі в «непрозорих» дослідженнях ринку. Відбувся масштабний круглий стіл, який виявив, що провідні гравці виступають за «чесну гру».

Листопад. «ЮГ» публічно обговорила кандидатури на пост наступного, 10-го Міністра юстиції, запропонувала власне бачення, підтримане іншими ЗМІ. З-поміж сотні найвпливовіших жінок України за версією одного з видань названо 18 жінок-юристів. Сумні звістки прийшли з правознавчого олімпу: відійшли в небуття два світила: Володимир Селіванов та Віктор Цвєтков; перед цим – Олександр Висоцький. Затримали, буцімто на гарячому, двох голів судів, оприлюднено список 47-ми суддів, яких Президент рекомендує звільнити через ВРЮ. Роботу якої нарешті розблоковують, аби її змогли пройти понад 100 кандидатів у судді. «Бейкер» перестав бути найбільшою ЮФ у світі. Київський юрфак опинився без декана. Кінець листопада став порою ювілеїв і свят – 5-річчя ВАСУ, 10-річчя ОНЮА, 15-річчя ІПІП Драгоманова, 5-річчя АПУ, а колектив Інституту Корецького знову відзначили юридичною науковою премією року – імені Ярослава Мудрого.

Грудень. У Москві пройшла масштабна юрбізнес-конференція, що виявила позитивні тенденції розвитку юридичного ринку в СНД. Координаційна рада молодих юристів України при Мін’юсті почала діяти: ініціювала міжнародний конкурс світового рівня, позасудове врегулювання питання студентських пільг на проїзд. У сучасній Україні юрист уперше очолив законодавчу гілку владу – став спікером парламенту. Продовжив свою роботу позачерговий з’їзд суддів, Президенту запропонували очолити ВРЮ. Мін’юст очолив Микола Оніщук. Адвакатура вже 5-те відзначила свій День. Розпочалося відкриття нового, 2008 юридичного року.

Славік Бігун, головний редактор «ЮГ»

 Публікація: Юридичний рік України 2007: огляд // Юридична газета. — 2007. — № 51-52 (134-135) (20.12). — С. 3.

 

 

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign