Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрАналіз. Необгрунтовне скасування указів як неправовий акт?

03.03.2010

Тема: скасування указів, правова певність, ідея права

Чи може вважатися необгрунтовне скасування указів неправовим?

Три з останніх шести Указів Президента України, виданих за останні 3 робочих дні (26 лютого, 1-2 березня), скасовували попередні Укази Президента.

Не аналізуючи зміст „скасувальних” Указів, відзначаючи, що подібні факти непоодинокі й в минулому, що їх можна очікувати в майбутньому, звернімося до питання про правову певність, що, за одним із розумінь, є складовою ідеї права.

Для прикладу правопевність, як елемент ідеї права, розкривається Г. Радбрухом у трьох контекстах: як правова безпека, правова пізнавальність і правова стабільність.

Правова безпека, або безпека за допомогою права, означає захищеність правом (наприклад, від правопорушень). Правова пізнавальність чи поінформованість означає можливість розуміння правових положень, здатності доведення фактів на засадах чіткого діючого права (а не його значення). Правова стабільність або непорушність, правонаступництво, означає незмінність правових положень, що має на меті захист уже діючих положень, їхню зміну лише за вставленою процедурою.

Зважаючи на те, що зазначені Укази скасовують попередні без (офіційного) обґрунтування в їх тексті, формально встановленої процедури, поширеність подібної практики може порушувати питання про суперечність ідеї права в частині правової певності.

Детальніше:

Бігун В. С. Філософія правосуддя як критерій розмежування неправового та правового законодавства (прикладна філософія права Г. Радбруха) // Юридична Україна. — 2009. — № 11–12. — С. 4–9.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign