Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрПодія. Ви знали? Львівське місто Бібрки святкує 800-річчя заснування та 540-річчя надання Магдебурзького права. Прийнято Постанову Верховна Рада про відзначення

19.01.2010

Тема: місто Бібрка, Магдебурзьке право | Bibrka. Bóbrka, Magdeburger Stadtrecht, Magdeburg Rights

Верховна Рада України ухвалила Постанову "Про відзначення 800-річчя заснування м. Бібрки Львівської області та 540-річчя надання місту Магдебурзького права" (проект постанови зареєстрував М. Косів за №4755.)

За постановою, Кабінету Міністрів України доручається підготувати розпорядження про відзначення 800-ої річниці заснування міста Бібрка та 540-річчя надання місту Магдебурзького права, врахувавши при підготовці Державного бюджету України на 2010-2011 роки видатки на проведення заходів святкування цих визначних подій.

Крім того, пропонується у двотижневий термін після створення організаційного комітету розробити та затвердити план заходів з відзначення на державному рівні 800-річчя міста Бібрка Перемишлянського району Львівської області та 540-річчя надання місту Магдебурзького права.

Передбачається також провести урочисті збори за участю Міністерства культури і мистецтв, Міністерства освіти і науки України, широкого кола державних діячів, громадських організацій, діячів культури та мистецтв України, а також науково-дослілницькі роботи і популяризації культурного надбання міста Бібрка.

Пропонується виготовити і ввести в обіг ювілейну монету та серію поштових марок, присвячених 800-річчю заснування міста Бібрка та 540-річчя надання місту Магдебурзького права.

Довідка

Цьогоріч одне з найдавніших міст Львівської області – місто Бібрка - буде святкувати 800 років з часу першої письмової згадки про нього у Галицько-Волинському літописі.

Тут згадується також річка Бібрка, старовинне урочище Боберка (Бібрка), тобто місце, де були бобри — об'єкт полювання в Давній Русі. Після княжої доби поселення перейшло у власність польського короля та входило до Литовського староства. Привілеєм короля Казимира Четвертого в 1469 році Бібрка отримала Магдебурзьке право, за яким дозволено було влаштовувати ярмарок двічі на рік та раз в тиждень (а саме по вівторках) проводити торги. Привілей Сигізмунда II Августа підтвердив у 1569 році надані права та дозволив третій щорічний ярмарок і торги не лише по вівторках, а й щосуботи. Міщанам також дозволялося варити пиво для власного споживання.

На сьогодні, окрім іншого, в місті Бібрка можна зустріти зразки української, польської та австрійської архітектури. Найвідоміша споруда в Бібрці – це старовинний оборонний костел святого Миколая, пам’ятка архітектури XIV століття.

Місто Бібрка протягом кількох століть була осередком духовності християн кількох конфесій. І досі збереглися храми церкви Покрови Пресвятої Богородиці, церкви св. Вознесіння, каплиця св. Покрови-Богородиці (1878 р.), каплиця св. Марії, будівля колишньої синагоги (1821р.).

Уляна Кравченко (Юлія Шнайдер), перша в Західній Україні жінка-поетеса, чиї твори стали популярними, активістка українського «жіночого руху» працювала вчителькою у Бібрці. У неї часто гостював Іван Франко. Своєю підтримкою Iван Франко допомiг талановитій провiнцiйнiй вчительці знайти гідне місце у культурному житті тодішньої Галичини. Iван Франко заопікувався виходом першої поетичної збiрки Уляни Кравченко — «Prima vera» (1885). Це була перша в Галичинi збiрка поезiй, написана жiнкою-українкою, що мовби заявила про рiвнiсть жiнок у правах з чоловiками.

Трагiчнi сторiнки нової iсторiї мiста пов'язанi з фашистським геноцидом його еврейського населення, а також iз бiльшовицькими репресiями української iнтелiгенцiї.

В Бiбрцi видається тижневик «Погляд». З травня 2007 р. виходить двотижневик "Бібрські вісті".

За різними даними в місті нині проживає близько 4 000 осіб.

Візуальне зображення - герб міста.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign