Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрПодія. З 2008 для 1,6 млн студентів пільговий проїзд – цілорічно!

27.12.2007

24 грудня 2007 року Кабінет Міністрів України скасував дію пункту, яким «студентські пільги на проїзд» не гарантувалися упродовж двох літніх місяців (з 28 червня по 28 серпня). Фактично, це  означає: проїзні пільги повинні діяти упродовж року, як це встановлено і гарантовано Законом України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні».

 

Згідно з даними МОН, в Україні в 2006/2007 навчальному році нараховувалося 920 закладів усіх рівнів акредитації, в яких навчалося за денною формою навчання понад 1,6 млн. осіб.

 

Постановою №1403 («Про скасування актів Кабінету Міністрів України, дію яких зупинено указами Президента України») зокрема, з-поміж іншого, скасовано дію пункту 3 «Порядку надання пільгового проїзду студентам вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації та учням професійно-технічних навчальних закладів у міському й приміському пасажирському транспорті та міжміському автомобільному і залізничному транспорті територією України», затвердженого Постановою КМ України від 5 квітня 1999 р. N 541 (Офіційний вісник України, 1999 р., N 14, ст. 561).

 

Нагадаю, що питання гарантування проїзних пільг піднімали студентські й молодіжні організації. 5 грудня 2007 року Координаційна рада молодих юристів України при Міністерстві юстиції України (КРМЮ, читати детальніше про КРМЮ, читати Прес-реліз), з-поміж інших рішень, ухвалила – звернутися до державних органів з пропозицію позасудово врегулювати і унормувати питання пільг на проїзд по території України для учнів та студентів денної форми навчання.

 

Загалом, мене особисто (як колишнього студента, голову КРМЮ, викладача, і громадянина) втішила це новина. По-перше, нарешті, знято обмеження на пільговий проїзд, яке існувало десятиліття. По-друге, ми наслідуємо кращу європейську практику, де студентські пільги діють цілорічно (адже студент не перестає бути студентом на 2 літні місяці). По-третє, тепер студенти зможуть більше подорожувати по країні, збагачуватися спілкуванням, новими друзями, краще пізнаючи нашу дійсно велику й географічно, й духовно країну. Так, за половину цього подорожування платитиме держава, але молодь, упевнений, віддасть це сторицею.

В’ячеслав (Славік) Бігун

 

ДОВІДКА (правове обґрунтування):

Закон України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» у ч. 5 ст. 9 встановлює, що «для учнів і студентів денної форми навчання загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів державою гарантуються протягом року пільги на проїзд по території України залізничним, водним, автомобільним, міським (крім таксі) транспортом».

Між тим п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України (КМУ) №541 від 5 квітня 1999 року (зі змінами) «Про затвердження Порядку надання пільгового проїзду студентам вищих навчальних закладів I – IV рівнів акредитації та учням професійно-технічних навчальних закладів у міському й приміському пасажирському транспорті та міжміському автомобільному і залізничному транспорті територією України» передбачає, що пільговий проїзд встановлюється щороку з 28 серпня по 28 червня.

 

Президент України Указом від 18 вересня 2007 р. № 891 зупинив дію зазначеного п. 3 Постанови КМУ та звернувся до Конституційного Суду України (КСУ) з клопотанням визнати положення цього пункту урядової постанови неконституційним. КСУ відмовив у розгляді подання з причин відсутності «правового обґрунтування» твердження про неконституційність.

 

В «інформації», поширеній 20 листопада 2007 року прес-службою КСУ, «у зв’язку з численними зверненнями студентів та представників студентських об’єднань» роз’яснено: «відмова у відкритті конституційного провадження із зазначених мотивів не перешкоджає суб‘єкту права на конституційне подання в разі усунення зазначених недоліків повторно звернутися до КСУ з того самого питання» (див. повідомлення УНІАН). Тобто, це питання залишається спірним, у студентів залишалася можливість звернутися до суду загальної юрисдикції з позовом про незаконність пункту Порядку.

 

Водночас залишалася можливість урегулювати питання у позасудовому порядку, що й відбулося 24 грудня 2007 року шляхом усунення суперечливого пункту Порядку, затвердженого Постановою КМ України №541.

 

 

ДОВІДКА МОН (витяг з довідки «Вища освіта України - 2007»)

У 2006/2007 навчальному році мережа ВНЗ налічує 920 закладів усіх рівнів акредитації та форм власності, у тому числі 184 університети, 58 академій, 125 інститутів, 1 консерваторія, 199 коледжів, 210 технікумів та 143 училища…. Контингент студентів у 2006/2007 навчальному році налічує майже 2,8 млн. осіб, у тому числі за денною формою навчання понад 1,6 млн. осіб. В університетах, академіях, інститутах вищу освіту здобувають більше 2,3 млн. осіб, у коледжах, технікумах, училищах – майже 500 тис. осіб.

Також читати

  • Золотарьова Оксана. Діяльність – ключове слово молодих юристів // Юридична газета. – 2007. – № 50 (133) (13.12). – С. 1, 7. Завантажити
  • КСУ відмовив у розгляді справи про студентські пільги // Юридична газета. – 2007. – № 49 (132) (6.12). – С. 15.
 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign