Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрСвіт. Присяжні і засідателі: бути чи не бути?

20.12.2007

 

В Україні чекають і запитують: коли ж буде впроваджено систему присяжних засідателів і присяжних?

 

Нагадаю, йдеться не лише про дискусію, але й про конституційний припис: згідно з ч. 4 ст. 124 Конституції «Народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через народних засідателів і присяжних».

 

Наразі, за моїми спостереженнями, судді ставляться до цієї ідеї із застереженнями. Мовляв, присяжні не кваліфіковані надавати юридичну оцінку. Контраргумент у відповідь: влада в Україні належить народу, судова влада – частина влади, тому це справа – а також відповідальність – народу здійснювати правосуддя через своїх делегатів – засідателів і присяжних. (Радикальні) Політики кажуть: судді узурпували судову владу, тепер не віддають народу, відтак присяжні потрібні, а суддів треба, принаймні, обирати. Словом, дискусія йде, процес триває.

 

Між тим, у США дискутують: чи не вимирає система присяжних засідателів? Згідно зі статистикою, в 2002 році розглянуто менше 2% цивільних справ, у роки що передували 2002 року – 11,4%. Дедалі частіше сторони звертаються до альтернативного вирішення спорів, як-от медіації – це дешевше і ефективніше.

Кому цікавим американський контекст дискусії читайте блог WSJ тут

 

Додам, що в Україні присяжними, ми як громадяни, якщо і станемо, то швидше за все у складних кримінальних справах.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign