Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

Викладання. Завершив перший виклад курсу з прав людини

13.12.2007

Завершив викладання курсу «Європейське право з прав людини» в Могилянці.

Можна підбити перші підсумки. Курс відбувся. Чи не вперше подібний курс читається в Могилянці. Програма курсу була амбіційною. Проте реалізувати її сповна не вдалося. Вдалося викласти основи теорії (філософії) прав людини, деякі положення Конвенції, пояснити ряд процесуальних нюансів. Не вдалося вглибитися сповна в статті Конвенції, практику ЄСПЛ. Що істотно, хоч і не драматично, для даного ввідного курсу.

Оцінювання мого викладання студентами показало: половина оцінила його позитивно, половина – негативно. Критику прийнято. Вдячний за щирість.  

Контраст. Вразило, коли прочитав, як оцінили мене студенти, що сам не оцінив роботу студентів негативно, не поклав, старомодно кажучи, жодної трійки. Хоча чимало з колег поставилися до виконання, я б сказав так (оціночно), неналежно. Наприклад, не приділили достатньо часу опрацюванню матеріалу (зокрема при аналізі справи студенти просто копіювали рішення ЄСПЛ, дещо допрацьовували його, підписували і здавали як свої роботи). Звісно, можна було чіткіше пояснити завдання. Проте здоровий глузд підказує: аналіз справи - це не лише аналіз рішення, яке слід видавати за свою роботу. Помітивши недоліки, дав шанс допрацювати роботи.

Тепер і в мене є шанс попрацювати над удосконаленням викладання. Курс знову читатиметься наступного року.

Мене також вразило наскільки студенти переживають за свої оцінки. Коли я оголосив результати іспиту і загальний бал за курс, вони негайно зібралися навколо мене натовпом. Це нагадало мені ситуацію, коли представники фракції КПУ і Партії регіонів зібралися навколо спікера Яценюка після першого (невдалого) голосування по кандидатурі Тимошенко. Хватило витримки (і колегам, і мені) та педагогічного такту індивідуально з кожним бажаючим провести змістовну співбесіду. Надіюся, вдалося гідно завершити курс.

Додам, мені видається, що 100-бальна система оцінювання за умови завищування балів з перших курсів, що має місце в Могилянці, створює серйозні психологічні комплекси для студентів і, навіть для викладачів. Я пробував переконати студентів, що оцінка – не настільки важлива, як готовність до юридичної практики. Іншими словами, від того, що в них буде 100 балів вони краще підготовленими для практики не стануть. Але цей аргумент не працює. Розумію, сам був абсолютним відмінником до 5 курсу, коли зрештою зрозумів і прийняв дисциплінуючу силу оцінки.

З-поміж позитивів, які відзначили студенти: організація зустрічі з практикуючими юристами – Юрієм Зайцевим і Іриною Шевчук, можливість ознайомлюватися з матеріалами на сайті, в он-лайн режимі.

Мені також приємно відзначити, що, як показало анкетування, абсолютна більшість студентів бажають і надалі займатися юридичною діяльністю в сфері прав людини. Крім того, двоє студентів – Ярослав Барков та Аліна Свідерська – проявили науковий інтерес до вивчення теми прав людини. Це все – позитивні, надихаючі сигнали.

Дисципліну вивчали 23 студенти ІІ і ІІІ років навчання переважно з ФПвН НаУКМА (з них 21 дівчина). Обсяг – 32 аудиторні години.

Дисципліна викладалася безкоштовно для університету і студентів.

Підтримку викладання надала програма Academic Fellowship Program «Програми підтримки вищої освіти» (International Higher Education Support Program, http://www.soros.org/initiatives/hesp/focus/afp).

Дисципліна є частинного сертифікатної програми «Міжнародний захист прав людини», започаткованої кафедрою загально-правових наук ФПвН НаУКМА, зокрема проф. Мирославою Антонович.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign