Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

Викладання. Юридична діяльність у сфері прав людини

11.12.2007

КОЛОКВІУМ, ВИСОКІ ГОСТІ

11 грудня 2007 року заняття студентів на факультеті правничих наук Києво-Могилянської Академії із дисципліни «Європейське право з прав людини» пройшло в формі колоквіуму (зустрічі-обговоренні) з юристами-практиками.

 

Ідея та її реалізація

Ідея цієї дидактичної форми – ознайомити студента з різними видами юридичної діяльності в сфері прав людини та сприяти їх підготовці в певній професійній ролі, вдосконалити знання і навички майбутнього спеціаліста. А також – створити середовище живого діалогу між колегами, під час якого молодші колеги могли би отримати поради, настанови від старших колег, які досягли успіху в юридичній професії.

Запрошення поспілкуватися зі студентами прийняли Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Юрій Зайцев і адвокат АФ «Сергій Козьяков і Партнери» Ірина Шевчук.

Таке представництво зумовило змістовність колоквіуму з двох причин. По-перше через високий (можна сказати, найвищий) рівень запрошених спеціалістів. А по-друге, через можливість представлення юридичної діяльності з обох позицій: як адвоката держави (а завдання Уповноваженого – захист інтересів держави в Європейському суді), так і адвоката заявника, правозахисника, чиє завдання перед ЄСПЛ – захист і поновлення прав «будь-якої особи, неурядової організації або групи осіб».  

 

Юрист-практик – студенту

Заняття розпочалося з дружньої розмови студентів із Юрієм Зайцевим. Останній, як з’ясувалося, має понад 15 років педстажу. Відтак, попередньо попрацювавши в невеликій групі, студенти Анастасія Солодка та Роксолана Лозицька, доповіли свій аналіз справи (рішення) «Салов проти України». Після чого запрошені юристи прокоментували деякі процесуальні аспекти цієї справи з огляду практики Європейської конвенції та процедури провадження справи. Студенти отримали відзив на своє дослідження, який обіцяли врахувати при підготовці письмових робіт.

Опісля колеги розповіли про права людини як сферу юридичної діяльності та професійний захист прав людини, критерії прийнятності заяв до ЄСПЛ, секрети того, як успішно «вести справу» в ЄСПЛ із обох сторін.

Пан Зайцев розповів про діяльність інституту Уповноваженого. З-поміж іншого він відзначив його особливість – здатність керуватися виключно «юридичним інструментарієм». Це істотно, наприклад у порівнянні з роботою Уповноваженого ВРУ з прав людини, хоча ці два інститути працюють в одній сфері прав людини. Пан Зайцев також розповів про процесуальні нюанси розгляду справи, вироблення позицій держави в конкретній справі. Студенти із зацікавленням слухали розповіді про діяльність секретаріату Уповноваженого – де, власне, і готуються позиції держави в справах.

Пані Шевчук доповнила колегу. Вона, як з’ясувалося, донедавна очолювала секретаріат Урядового уповноваженого, а нині працює адвокатом у приватній ЮФ. Відтак вона змогла поділися цінним досвідом бачення роботи обох сторін цієї сфери юридичної діяльності. «Аби (адвокату) досягнути успіху, треба дуже добре знати механізми», - зауважила пані Шевчук. Вона порадила оволодіти принаймні однією, а краще – двома офіційними мовами ЄСПЛ: англійською та французькою. Пані Шевчук також підкреслила, що адвокат повинен уміти використовувати практику ЄСПЛ для захисту прав та інтересів клієнта не лише в ЄСПЛ, але й в українських судах і що практика ЄСПЛ – джерело права і в Україні.

Чи не найбільш цікавою для студентів виявилася частина відповідей на запитання щодо гіпотетичних ситуацій. Юристи – з обох боків, практично на ходу виробляли та представляли свої позиції, зважували шанси успіху можливої справи. Було що послухати, спостерігаючи за юридичною думкою в дії.

 

Юридична кар’єра та дилеми

За словами Юрія Зайцева, штат секретаріату Урядового уповноваженого наразі ще не сповна сформований. Сьогодні в ньому 46 осіб. При цьому, як відзначалося,  в провадженні Уповноваженого 400 справ практично щодня.

З розмови стало зрозуміло, що охочі мають шанс працевлаштуватися, проте робота в секретаріаті не з простих. Говорячи про вимоги до кандидатів, пан Зайцев відмітив як значущі «знання Конвенції й аналітичний склад мислення». Пані Шевчук підтримала думку, підтверджену її власним досвідом: аби добитися успіху в сфері практики прав людини, варто попрацювати в обох ролях – як адвоката держави, так і адвоката особи.

Студенти, які були на зустрічі (це не лише студенти з курсу), мали можливість дізнатися більше про особливості роботи юриста в сфері прав людини, професійні дилеми юристів і шляхи їх вирішення.

Юристи, треба відзначити, були надзвичайно щирими та відкритими в своїх розповідях. Це є надзвичайно важливим. Адже саме у відвертих розмовах, у розповідях, так би мовити «не для преси», розкриваються рецепти, які можуть стати визначальними для формування особистості правника.

Студенти вдячно відгукнулися на подібну форму проведення занять. Зустріч була «цікавою, змістовною, практичною, – відзначила староста групи Аліна Свідерська. - Ми навіть не очікували». Такі речі не забуваються.

+ Зацікавлені можуть прочитати змістовне інтерв’ю Юрія Зайцева «Права людини – це алгоритм свободи…» (скачати) («Юридична газета» № 29 2007)), а також статтю Ірини Шевчук «Роль юриста при зверненні до ЄСПЛ») («Юридична газета» № 38 2007)).

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign