Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрТема. Ювінальна юстиція: чергове інтерв'ю в прямому ефірі

06.03.2009

Тема: ювенальна юстиція, прямий ефір, юрист-експерт.

5 березня 2009 року, вкотре, як гість, дослідник теми філософія правосуддя на запрошення взяв участь у прямому ефірі програми „Утро” („Ранок”) на телеканалі „Київська Русь” (КРТ).

Тема спілкування – ювенальна юстиція.

Запис можна подивитися за лінком – (орієнтовно з 8:16 до 8:26).

Нижче наводяться нотатки, використані для підготовки інтерв’ю.

Що означає поняття «ювенальна юстиція»?

Ювенальна юстиція (від латинських слід juvenalis – юнацький та juvenis – юнак, юнка; justitia – справедливість, правосуддя) – спеціалізована система правосуддя щодо неповнолітніх.

 

Чим ювенальна юстиція відрізняється від загальної?

З-поміж інших, низкою таких ознак.

По-перше, тим, що вона юстиція, це – ювенальне правосуддя здійснюється щодо неповнолітніх, тобто, в Україні, осіб до 18 років.

По-друге, системою спеціальних органів, зокрема, судів, можна сказати, дитячих судів, які здійснюються ювенальне правосуддя.

По-третє, акцентом: правопорушник важливіший, ніж правопорушення.

По-четверте, як наслідок, головне – не покарання, а виправлення.

 

Що входить до поняття ювенальної юстиції, окрім кримінальної відповідальності неповнолітніх?

Як відзначалося, юстиція означає правосуддя. А правосуддя буває не лише кримінальне. Тому, в принципі в це поняття можна включати й цивільне правосуддя. Іншими словами, можливість притягнення неповнолітніх, навіть малолітніх, до цивільно-правової відповідальності. У США для прикладу до цивільно-правової відповідальності можуть бути пригнуті діти віком до 10 років, якщо вони вчинили певний проступок. Тому, йдеться не лише про кримінальну відповідальність.

Крім того, по суті, йдеться про здійснення правосуддя як такого. Іншими словами, здійснення справедливості. Адже з одного боку, ми маємо маленьку людину, дитину, що скоїла шкоду, „зло-чин”, а з іншого – потерпілу особу. Так, ось кожен має отримати по-справедливості. Й в зв’язку з цим необхідне те, що називається відновним правосуддя, що може проявлятися в примиренні. Невипадково, саме в справах, які стосуються неповнолітніх, виправне правосуддя отримало визнання. Зокрема, і в Україні.

 

Чи є юридично захищеним підліток у нашій державі?

Це питання краще адресувати підліткам. Рівень же юридичної захищеності визначається внутрішнім почуттям захищеності, розвинутістю, точніше, ефективністю конкретних правових інструментів, та й загалом рівнем розвитку суспільства.

З повідомлень зі ЗМІ ми час від часу чуємо про озброєних людей, які вриваються у школи, про школярів, які стають жертвами своїх одноліток. Але навіть ідеальна система юридичних засобів не гарантує захищеності.

 

Чи існує повноцінна система ювенальної юстиції в Україні?

Загалом, ні. У нас нема спеціальної системи дитячих судів. До речі, такі існували в Царській Росії. Перший суд у справах неповнолітніх було створено в 1910 році. Й самі суди проіснували до 1930 років. Але в нас вітається спеціалізація суддів на „дитячих справах”. В принципі ми рухаємося до того, що в певній формі смисли ювенальною юстиції, правосуддя збуватимуться.

Є певні інституційні спроби запровадити позасудові засоби (Закон України “Про органи і служби та установи у справах неповнолітніх”). Також такий задум обґрунтовується науково. Є й певні політико-правові ініціативи з цього приводу, одна з яких відстоюється нинішніми коаліційними силами в парламенті.

 

Які цікаві приклади того, як працює ювенальна юстиція?

Варто нагадати історію фільму „Спіймай мене, якщо зможеш” з Леонардо де Капріо в головній ролі. Пригадуєте, як головний герой, справжнє ім’я якого Франк Абенейл молодший, з неймовірного шахрая перетворився на спеціаліста з розкриття шахрайств. Із злочинця він став – за умов виховного підходу – герой, агент ФБР, якого зіграв Том Хенкс став наче батьком для героя де Капріо – й той із шахрая став добродійником суспільства.

 

За умов передчасного дорослішання і загальної, найчастіше, безпідставної жорстокості сучасних підлітків, чи не є закони ювенальної юстиції своєрідним «Троянським конем» загальної юридичної системи?

Навряд чи. Зокрема, щодо серйозних злочинів, як-от убивство, зґвалтування, інші насильницькі злочини ювенальне правосуддя ставиться до дітей, як до дорослих. Й це правило для більшості провідних правових систем світу. Для прикладу, це правило діє в 44 штатах США.

Разом із тим у США лише в 2005 р. ВСУ у справі Roper v. Simmons визнав застосування смертної кари до неповнолітних неконституційним. Судді розділилися в думках і рішення було 5 на 4. Суддя, який написав рішення зазначив, що вік 18 років і є тим віком, яким визначається вікова межа застосування смертної кари [„The age of 18 is the point where society draws the line for many reasons between childhood and adulthood. It is, we conclude, the age at which the line for death eligibility ought to rest."]

Загалом же чи не найголовніше в ювенальній юстиції – це не лише дати справедливу оцінку діям, провині дитини, але й сприяти її виправленню. Суспільство наче каже: ви – дитина, ваша особистість ще формується, ви нам не байдужі. Й намагається допомогти дитині, батькам.

В певному смислі, держава здійснює те, що здійснюють батьки в сім'ї. Адже батьки також, у певному розумінні, судять дітей за вчинки, вони мають моральне та юридичне право їх дисциплінувати. Так ось, коли діти роблять щось серйозно шкідливе, суспільно небезпечне, тоді втручається держава. Вона діє а принципами доктрини «parens patriаe» (лат., батько країни, спаситель), за якою держава відповідає за неповнолітніх, захищаючи їх від небезпечної поведінки чи шкідливого оточення. Держава визнає, що підлітки – через рівень свого розвитку – ще не здатні адекватно усвідомлювати свої вчинки і нести за них повну відповідальність. Також – що вони перебувають у такому віці, коли їх можна перевиховати, чим запобігти повторним правопорушенням. Ці два принципи й лежали в основі першого ювенального суду створено в США в 1899 року. Й такі суди діють в США й інших країнах – до нині.

По суті, держава захищає як тих, кого скривдила дитина, так і права дитини. Тому як така ідея ювенальної юстиції є, безсумнівно, позитивною. На практиці можливі зловживання нею, але вони не заперечують ідеї.

 

Під час підготовки використані матеріали статті „Ювінальна юстиція” („Юридичної енциклопедії”, т. 6).

© 2009, В’ячеслав Бігун, ЮрСлава.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign