Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЗМІ. Добір суддів до ЄСПЛ: РЄ і Київ перед дилемою

09.12.2007

«Дзеркало тижня» (№ 47 (676) 8 — 14 грудня 2007) варту уваги друкує статтю «Україна обирає собі суддю» Тетяни Котюжинської та Світлани Максимової.

«Багато українців вважають Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) своєю останньою надією на відновлення справедливості. За кількістю заяв Україна посідає місце у першій п’ятірці поряд з Росією і Туреччиною. Регламент Європейського суду передбачає, що у розгляді справи проти країни обов’язково бере участь суддя з цієї ж країни. З 1997 року і дотепер Україну представляє Володимир Буткевич, повноваження якого закінчилися у листопаді нинішнього року. Вибори нових кандидатів від України поки що супроводжують не притаманні цій поважній посаді пристрасті», – пишуть автори.

Вчитайтеся в статтю, дано добротний огляд ситуації.

6 грудня 2007 р. збіг строк подання заяв на «другий» конкурс з добору до ЄСПЛ (порядок). Нагадаю, що перший було проведено Мін'юстом у квітні 2007 року, і, згідно з опублікованими результами мого журналістського і правового дослідження, думками інших колег, він пройшов з численними порушеннями, проте кандидатури трьох претендентів – С. Головатого, А. Юдківської та В. Мармазова – було подано на розгляд ПАРЄ (читайте копії оригіналів документів – у другій частині додатку). У вересні Президент Указом скасував свій Указ, яким запроваджувався конкурс і зобов’язав МЗС відкликати список. Проте результати «першого» конкурсу юридично можуть вважатися не скасованими.

Щобільше, ПАРЄ, хоч і по суті переніс питання з голосування по кандидатурам, наразі не визнав відкликання списку. Виникла колізія, зокрема в контексті міжнародного публічного права: чи вважати рішення глави держави відкликати список кандидатів волею держави, а чи отримання ПАРЄ списку означає реалізацію волі держави; а далі справа за ПАРЄ?

До речі, якщо керуватися здоровим глуздом, а право не може, по ідеї йому суперечити, то чи слід вважати відкликання згоди одного з молодих вступити в шлюб? Подали заяву – то це вже справа ЗАГСу чи все ж таки це справа молодих? Так чи інакше, є проблема і вона складна.

Її можна було б надіятися врегулювати, якщо б претенденти з першого списку подалися на «другий» конкурс. (Його було оголошено на підставі вересневого Указу Президента Національною комісією із зміцнення демократії та утвердження верховенства права.) 6 грудня збіг останній строк подання заяв на участь у конкурсі.

Проте, наскільки мені відомо, принаймні, С. Головатий цього не зробив. Наразі не відомо, чи подала документи А. Юдківська (на її сайті, який з’явився післі конкурсу в квіті, подібних повідомлень нема). Олександр Мережко, судячи з його коментаря у статті в «ДТ» (сам з ним про це не говорив), також не подався на «другий» конкурс. Водночас, ряд юристів з першого конкурсу документи таки подали.

12 грудня має відбутися тест з англійської, 18 грудня – співбесіда.

21-25 січня відбудеться засідання сесії ПАРЄ, на якому може бути розглянуто питання щодо кандидатур на посаду судді "від" України.

Автори статті «щодо прогнозів розвитку ситуації[:] Перший варіант. ПАРЄ повертає попередній неповний список кандидатів і розглядає новий список, який з’явиться до 20 грудня, перед новою сесією ПАРЄ в результаті рішення нової конкурсної комісії. Другий варіант. У ПАРЄ буде два списки. Один неповний, другий повний. Отже, вони постануть перед дилемою: чекати від України третього кандидата чи голосувати за новий список. Доти, поки Україна і ПАРЄ визначатимуться зі списками кандидатів, на своїй посаді залишиться Володимир Буткевич».

Як відзначають експерти, перед дипломатами стоїть непроста задача. Перед ПАРЄ також: чи йди на ускладнення стосунків з Києвом, зокрема з Президентом Ющенко, через особистості? А чи домовитися. Зрештою, в РЄ переважно працюють теж дипломати. Наразі інтрига залишається.

 

Див. також перелік лінків на тему в кінці статті за лінком http://maidanua.org/static/news/2007/1191622255.html

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign