Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

Тиждень права як українська правнича традиція. Утверджуючи повагу до права через довіру до правників

25.12.2008

(На фото, зліва направо: Леонід Чернявський, Олександ Клименко, В'ячеслав Бігун, Леся Коваленко, Віктор Музика, Олександр Дякулич)

Кінець 2008 року для тисяч юристів і звичайних громадян запам’ятається, з-поміж іншого, Тижнем права. Попри економічну кризу, «тиждень права» відразу здобув визнання, отримав статус «державного», має шанс стати новою українською правничою традицією (згідно з Указом глави держави Всеукраїнський тиждень права проводитиметься щороку в тиждень, що включає 10 грудня – День прав людини). Як автор ідеї „тижня права”, виношуваної роками й нарешті реалізованої нечисленною командою молодих юристів і сподвижників з Мін'юсту України, викладу кілька думок щодо цієї непересічної події, що, можливо, стане лейтмотивом юридичної діяльності нової генерації українських юристів.  

Тиждень права: ключові ідеї

«Тиждень права» ґрунтується на кількох ідеях. Ідея перша: «правники – суспільству». Сучасна українська держава і суспільство шанує юристів, юридичну професію. Свідчення – численні професійні свята: День юриста (8 жовтня), День працівників прокуратури (1 грудня), День працівників суду (15 грудня), День адвокатури (19 грудня); а також “Відкриття року права” та низка інших професійних «днів», які відзначають юристи. Можливо, заради ввічливості юристи теж мають відповісти взаємністю? Не днем, а тижнем. Й не лише святкуванням, а й слугуванням. Тиждень права й пропонується вважати таким тижнем. Скажете, що юристи й так слугують суспільству щодень, обслуговуючи клієнтів. Так. Водночас добрі справи правників під час «тижня права» здатні акумулювати більш потужну «правову енергетику» в системі координат «правники – суспільству», в якій має значення не лише індивідуальне благо конкретного клієнта, але й загальне благо суспільства.

Ідея друга: утвердження поваги до права через довіру до правників. Чому сучасне українське суспільство, як свідчать результати соцопитувань, розчароване судочинством, у правоохоронній системі, систему підготовки юристів? Можливо, тому, що юристам не довіряють чи довіряють менше: суддям, деякі з яких розпоряджаються владою народу на власний розсуд за законами чорного ринку. Адвокатам, для деяких із яких гонорар важливіший за честь. Прокурорам, деякі з яких перетворилися на підкупних інквізиторів. Правоохоронцям, деякі з яких не лише лупцюють «малих українців», але й убивають журналістів. Правовим політикам, для деяких з яких доцільність важливіша за законність. А як не довіряючи юристам, громадяни поважатимуть право? Адже для будь-якого неправника правник є послом юридичної професії, послом царини права в відносинах, де довіра – принцип взаємодії. Звідси ще одна ідея тижня права – утвердження поваги до права через довіру до правників. Тобто відкриті позитивні відносини, а також вчинки, які ґрунтуються на порядності, чесності, щирості.

Ідея третя – ідея прав людини. Попри певну контроверсійність, ідея прав людини потенційно об’єднує правників. Останні покликані за допомогою юридичних засобів гарантувати їх (права людини), не зважаючи на те, на кого вони працюють: державний апарат чи людину. Не випадково й глава держави у вітальному слові учасникам ключового заходу Тижня права 2008 року Форуму “Правники – суспільству” зазначив, що саме «Від вас [правники], вашого професіоналізму, вірності обов’язку й активної громадянської позиції великою мірою залежить становлення України як «демократичної європейської держави, в якій надійно гарантований захист політичних, соціально-економічних та особистих прав і свобод людини й громадянина». Тому той факт, що тиждень права щороку відбуватиметься в унісон з Днем прав людини, є символічно значущим.

Ідея четверта – ідея молодих правників. Зосередженість юридичної професії не лише на собі, своїх проблемах, має свої плюси, зокрема сприяє виробленню, певних властивостей, які повинні бути притаманні юридичній професії як соціальному інститутові. Тому варто відзначати Тиждень права як ініціативу молодих юристів (за підтримки провідних юристів), як влучно відзначив нинішній Міністр юстиції, “де задіяне молоде покоління правників, що є поштовхом для розвитку і вдосконалення як особистих якостей, так і професіональних здібностей, що дозволить в майбутньому називати їх професіоналами”. Сьогодні вже не достатньо мати диплом з правознавства, аби вважатися правником.  

Тиждень права 2008

Осердям Тижня права 2008 став форум «Правники–суспільству» в місті Києві. Під час форуму Міністр юстиції Микола Оніщук і відкрив Тиждень права 2008. До присутніх також звернулися почесні радники Тижня права та гості. Зокрема, почесний радник Тижня права Василь Кисіль відзначив, що йому щиро імпонує добре продумана концепція тижня права, виражена в гаслі «Повага до права через довіру до правників». Він також щиро побажав, щоб подібний захід став традицією. Суддя КСУ Володимир Кампо підкреслив роль прав людини та Конституції України. Керівник Спілки адвокатів України Тетяна Варфоломєєва назвала тиждень права “святом” й висловилася на його подальшу підтримку. (Варто відзначити: Тиждень права підтримали практично всі правничі організації, констатувавши універсальним неформальним форумом правників України.)

Вітальне слово виголосила й представник “Добродійника відкриття Тижня права” (Юридична консультація Братів Коваленків). Відкриття завершилося прес-конференцією Міністра юстиції України та голови Ради, тоді як інші учасники змогли відвідати виставку форуму, аби, зокрема, ознайомитися із представленими юридичними фірмами, організаціями, отримати безкоштовні юридичні консультації. Втішеними залишилися молоді юристи і студенти-правники. Спочатку вони відвідали майстер-клас адвоката Тетяни Монтян, яка розповіла про секрети успіху адвоката в “українських правових реаліях”.

А згодом – взяли участь у І Всеукраїнському VIP-турнірі (VIP у розумінні “високо інтелектуальні правники”) та Конкурсі “Знавці права”. Команда-переможець VIP-турніру наступного дня зустрілася з VIP-командою відомих українських правників. Й наступних двох днів (День юридичної професії та День прав людини), відвідувачі форуму змогли відвідати тематичні майстер-класи успішних українських правників – представників української правничої школи. А також поспілкуватися з відомими юристами в дружній атмосфері. Також відбувся круглий стіл, на якому учасники спробували з'ясувати, як і чому юристові треба бути соціально відповідальним в умовах кризи.

День прав людини 10 грудня увінчався проведенням семінарів на тему захисту прав дітей, Загальноукраїнського заняття з прав людини (його провели Урядовий уповноважений в справах ЄСПЛ Юрій Зайцев і вчений-юрист і практик Юрій Лобода). Центральною подією Дня прав людини стала імітація засідання ЄСПЛ в формі Міжнародного правничого конкурсу імені В. М. Корецького, який було інавгуровано того дня. Між тим, громадяни три дня форуму отримували безоплатну правову допомогу від юристів провідних юридичних фірм, консультантів юридичних клінік.

10 грудня відбулося закриття форуму, відзначення учасників, організаторів, номінантів відзнаки “Юридичний благодійник року”. Потрібно наголосити, що подібні заходи тижня права, завдяки усебічній підтримці керівництва Мін'юсту (особливо, самого Міністра Миколи Оніщука, заступника Міністра – Володимира Богатиря, начальника Управління – Сергія Богачова), його територіальних органів (зокрема, управлінь координації правової роботи та освіти), відбувалися в усіх областях України та АРК упродовж усього тижня (8-12 грудня).

Також у Києві 11-12 грудня відбулася конференція на актуальну тему вдосконалення державних стандартів вищої юридичної освіти (на якій було наголошено на потребі розширення відповідних повноважень Мін'юсту).

Загалом було забезпечено, як відзначили в Мін'юсті “високий рівень організації і проведення загальноукраїнського «Тижня права»”, а головних організаторів - нагороджено відомчими заохочувальними відзнаками Мін'юсту (В'ячеслав Бігун - «Почесний знак Міністерства юстиції України», Леся Коваленко - Почесна грамота Міністерства юстиції України, Подяку Міністра юстиції України оголошено Маркіяну Дулебі, Володимиру Свентицькому, Руслану Стефанчуку, Михайлу Гуртовому, Віктору Музиці (організатору виставки-форуму «Правники-суспільству»).

Успішне проведення тижня права та форуму було б неможливим також і без його фінансової та медіа-підтримки. З-поміж більш як 350 юридичних фірм, до яких звернулися організатори, фінансово найбільше допомогли сім: Спонсор Тижня права - правнича фірма “ЮРІС”, Благодійники Тижня права ЮФ “Василь Кісіль і Партнери”, АК “Василик & Євстігнєєв”, Юридична консультація Братів Коваленків, меценати Тижня права ЮФ “Саєнко Харенко”, АФ “Головань і Партнери”; Конкурс Корецького 2008 відбувся за підтримки ЮПФ “Грищенко & Партнери”.

Крім того, всі учасники виставки форуму стали Добродійниками Тижня права, оскільки уможливили стендово-консультаційну участь у виставці державних органів, юридичних клінік і ЗМІ. Варто відзначити, що попри низьку фінансову підтримку з боку провідних юридичних фірм (покриту уповноваженим організатором “ВК Планета Експо”), більшість фірм висловилися на підтримку тижня права, зокрема, чимало – вже й фінансову в 2009 році. Всеукраїнський Тиждень права 2009 відбудеться в Україні 7-13 грудня.  

Цікаві факти: -

 • Попри економічну кризу, «тиждень права» відразу здобув визнання, отримав статус «державного», має шанс стати новою українською правничою традицією (Всеукраїнський тиждень права проводитиметься щороку в тиждень, що включає 10 грудня – День прав людини).
 • З-поміж більш як 350 юридичних фірм, до яких звернулися організатори, фінансово найбільше допомогли сім.  

 

ТИЖДЕНЬ ПРАВА

 • Ініціатор - Координаційна рада молодих юристів України при Міністерстві юстиції України (автор пропозиції - В'ячеслав Бігун).
 • Ініційовано - 21 травня 2008 року за одноголосним рішенням Ради. Концепція Тижня права схвалена 10 вересня 2008 року
 • Статус – громадська ініціатива; з 2009 року – державний захід згідно з Указом Президента України № 1149/2008 від 8 грудня 2008 року «Про Всеукраїнський тиждень права»
 • Підтримка - Міністерство юстиції України, правничі організації, юридичні фірми, правничі державні установи, правники
 • Гасло - Повага до права через довіру до правників!
 • Подібні заходи в світі - Woche der Justiz (Німеччина), Law Day (США) 
 • Проведення (2008 рік) - 8-12 грудня 2008 року
 • Проведення (2009 рік) – 7-13 грудня 2009 року («щороку в тиждень, що включає 10 грудня - День прав людини»)
 • Місце проведення – м. Київ, міста, села, селища України
 • Головний захід - Форум «Правники – суспільству» (8-10 грудня 2008 року). Уповноважений організатор – ВК "Планета ЕКСПО".
 • Форми участі - (1) персональний внесок правника чи правничої громади (наприклад, юридичної фірми) – захід, акція, яка проводиться під егідою Тижня права; (2) участь у ключовому заході – Форумі «Правники - суспільству»

Коротко

Форум “Правники – суспільству” Тижня права: заходи З-поміж численних заходів Форуму “Правники – суспільству” Тижня права відбулися наступні.

Майстер-класи (куратор проекту: провідний спеціаліст Міністерства юстиції України В. Решетило).Майстер-класи надавалися правниками безкоштовно, вважаючись їхнім персональним внеском під час Тижня права. 8-10 грудня пройшли 11 майстер-класів, а також інших занять, зокрема: В. Бігун («Як і чого юридичного нам чужого навчатися та свого не цуратися»), І. Головань («Як стати успішним адвокатом, не порушуючи правила»), Г. Єрьоменко, Д. Проценко, В. Рябота («Як ефективно вирішити спір за допомогою медіації»), В. Загарія («Як стати успішним зовнішнім корпоративним радником»), Ю. Зайцев («Як застосовувати практику ЄСПЛ»), В. Кисіль («Як поєднати шляхи професора права і юриста-практика для розвитку успішної юридичної кар’єри»), Т. Монтян («Як здійснювати адвокатську діяльність у українських реаліях»), Г. Стаднік («Як захистити права людини на стадії виконання судового рішення»), В. Чевгуз («Як стати успішним судовим адвокатом з кримінальних справ»), І. Шевченко («Як і чому юристові бути корисним суспільству»), Ю. Шемшученка («Як стати провідним вченим-юристом»), С. та Олени Волочай (майстер-клас експертів із оцінки моральної шкоди).

Конкурс «Знавці права» (керівник проекту – О. Клименко; оргкомітет: Олена Рівоненко (голова), Юрій Грушецький, Денис Слончак, Капля Анатолій та інші). Інтелектуальна гра в форматі брейн-ринг з-поміж 12 команд учнів ЗНЗ. Переможець: команда школи № 258 (інші учасник: Ліцей № 100; Ліцей № 142; Ліцей митної справи № 144; Юридичний ліцей КНУВС; Терпіннівський коледж “Джерело” (Запорізька область); Школа-ліцей № 1 (Житомирська область); Політехнічний ліцей “КПІ”; Гімназія НПУ імені М.П. Драгоманова; Школа № 221; Школа № 258; Гімназія № 107 Веденська; Гімназія “Наукова зміна”).

І Всеукраїнський VIP-турнір (співорганізатори: КРМЮУ при Мін’юсті, СЮУ, Студентська рада юридичного факультету КНУВС; керівник проекту – О. Клименко; голова оргкомітету - Сергій Пастушенко).Переможець (з-поміж 22 команд) – команда студентів-правників Львівського національного університету «LAW OF LIONS» (Олександр Марусяк, Степан Бурак, Тарас Гук, Назар Шпарик, Олена Шарван). Остання зіграла проти VIP-команди провідних юристів й поступилася одним балом (4-5) (Склад: Олексій Рєзніков – адвокат, партнер ЮФ Magisters (капітан), Володимир Богатир – заступник Міністра юстиції, Еліна Шишкіна – народний депутат України, Василь Крулько – генеральний директор ПФ “ЮРІС” та В’ячеслав Бігун – голова КРМЮУ при Мін’юсті).

Міжнародний правничий конкурс ім. В. М. Корецького (Volodymyr M. Koretsky International Law Competition) (керівник проекту – В. Бігун, адміністратор – ELSA-Україна (Л. Чернявський) за підтримки в 2008 році ЮПФ "Грищенко & Партнери". В інавгурації Конкурсу взяли участь Володимир Буткевич (суддя, який завершив роботу в Європейському суді з прав людини, але продовжує розгляд окремих справ, д. ю. н., професор), Юрій Зайцев (урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини), а також В'ячеслав Бігун (науковий співробітник Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, к. ю. н., голова КРМЮ України при Міністерстві юстиції, автор ідеї Конкурсу Корецького). У фіналі Конкурсу Корецького 2008 року перемогла команда факультету правничих наук НаУКМА (Ярослав Барков та Дар'я Богатчук)), яка на 4 бали випередила команду Київського національного економічного університету імені В. Гетьмана (Наталія Сергієнко, Максим Кіріліч). Кращим промовцем визнано Ярослава Баркова. Краще письмове обґрунтування представлено командою КНЕУ. Команди представляли заявника та уряд перед умовним Європейським судом з прав людини у контроверсійній справі щодо обставин, пов'язаних із вчиненням масштабного терористичного акту та дій держави щодо осіб, підозрюваних у його вчиненні. Загалом у Конкурсі Корецького 2008 року взяли участь 6 команд. Наступний Конкурс відбудеться 2009 року.

Підготував В'ячеслав Бігун

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign