Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

Тиждень права (огляд преси). День прав людини «Тижня права»

15.12.2008

Третій день Загальноукраїнського «Тижня права» було присвячено правам людини. І це не просто так, оскільки саме 10 грудня святкували 60-ту річницю Загальної декларації прав людини (ухваленої Генеральною асамблеєю ООН). Варто також нагадати, що кожного року 10 грудня відзначається як Міжнародний день прав людини.

День прав людини «Тижня права» складався з трьох частин: 1. Майстер-класи, присвячені правам людини; 2. Загальноукраїнське заняття (урок) із прав людини; 3. Інавгурація і фінал Міжнародного правничого конкурсу імені В. М. Корецького.

 

РЕОРГАНІЗАЦІЯ СИСТЕМИ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ

У першій частині Дня варто відзначити майстер-клас Геннадія Стадника, начальника департаменту ДВС Мін’юсту. В першу чергу він розповів про очікувані найближчим часом зміни в державній виконавчій службі України. Справа в тому, що в нашій державі планується запровадити приватну виконавчу службу. До її компетенції мають в основному відноситись господарські справи, а також деякі цивільні справи, пов’язані з відшкодуванням матеріальної шкоди. Цікавим є те, що у приватній виконавчій службі зможуть працювати лише особи, які хоча б три роки пропрацювали у державній виконавчій службі. За словами пана Стадника, таку норму планується запровадити з метою запобігання рейдерству, оскільки при допущенні до приватної виконавчої служби осіб, що не пропрацювали певний час в державному її аналогу, це явище може поширитися.

Як виявилось, у державній виконавчій службі планується запровадити додатково посаду помічника державного виконавця. На це робоче місце мають намір призначати осіб або без досвіду роботи, або працівників із низькою кваліфікацією. Таким чином, з одного боку з’явиться можливість забезпечення професійного зростання працівників виконавчої служби, а з іншого – буде змога «розвантажити» державних виконавців. На запитання, чи існує на сьогодні у виконавчій службі кадрова проблема, пан Стадник відповів, що кадрових проблем немає.

Що стосується важливості проведення самого «Тижня права» та майстер-класів провідних спеціалістів у галузі права, то Геннадій Стаднік зауважив: «Якби в нашому суспільстві кожна молода людина була юристом, то ми б досягнули набагато більшого. В першу чергу люди знали б не свої обов’язки, а права. Коли кожна особа знатиме свої права, то й суспільство буде більш цивілізованим. Юридично освічена молодь стає в майбутньому хорошими спеціалістами».

 

УРОК УРЯДОВОГО УПОВНОВАЖЕНОГО З ПРАВ ЛЮДИНИ

Провести урок з прав людини в рамках «Тижня права» прийшов Урядовий уповноважений з прав людини Юрій Зайцев. Він розповів про історію приєднання нашої держави до Загальної конвенції з прав людини. Пан Зайцев зауважив, що Декларація прав людини не є міжнародним договором, а була прийнята резолюцією Генеральної Асамблеї Ради Європи. Ця Декларація не обов’язкова до виконання державами і, за словами Урядового уповноваженого, з формально-юридичної точки зору не є тим жорстким правом, яке зобов’язує державу діяти в певний спосіб. Незважаючи на це, вже 60 років вона визнається універсальним і ефективним механізмом та інструментом захисту прав людини в світовому масштабі. Декларація перекладена на 360 мов, а на її базі розроблено понад 80 міжнародних договорів. За словами пана Зайцева, така ситуація зумовлена тим, що Декларація окреслює рамки, які базуються на абсолютно чіткій і логічній основі.

Одним із механізмів забезпечення прав людини вважається Європейський суд з прав людини. Досі багато хто вважає, що він є четвертою інстанцією, яка може переглянути вирок суду найвищої інстанції конкретної держави. За словами пана Зайцева, Європейський суд має субсидіарний або додатковий характер. Мається на увазі, що з одного боку існує автономія держави, і коли в межах цієї автономії особа не знаходить максимальне відшкодування порушеного права чи його відновлення, то у цій ситуації в особи виникає право на звернення до Європейського суду з прав людини. Останній не переглядає рішень національних судів. За словами Урядового уповноваженого, формула, що міститься в наших процесуальних нормах, у яких ідеться, що підставою для виняткового провадження є рішення міжнародної судової установи, яким рішення національного суду визнано таким, що не відповідає національним зобов’язанням України, є абсолютно безграмотною. Разом з тим, міжнародна судова установа може оцінювати, наскільки національна процедура відповідає зобов’язанням держави за Декларацією, тобто проводиться виняткова перевірка щодо того, чи додержувалась держава своїх зобов’язань за Декларацією при забезпеченні певного права. При цьому звернутись можна лише з того права, яке гарантоване Європейською конвенцією. Пан Зайцев також розрив порядок подання скарги до ЄСПЛ, особливості та процедуру її розгляду.

Третьою частиною Дня був фінал Міжнародного правничого конкурсу імені В. М. Корецького, що відбувався у формі імітації засідання Європейського суду з прав людини (про це детальніше читайте в наступному номері). Конкурс, за словами організаторів, обіцяє стати найпрестижнішим в Україні та світі.

Якщо дивитись з точки зору масштабності, то таких великих за обсягом правових заходів як Тиждень права в нашій державі ще не проводилось. Маємо надію, що «Тиждень права» в майбутньому стане доброю традицією.

 

Джерело: Венгриняк Христина. День прав людини «Тижня права» // Юридична газета. — 2008. — № 50 (183). — 16.12. — С. 8 (огляд перебіг третього дня форуму «Правники – суспільству» і Всеукраїнського Тижня права 10 грудня 2008 року)

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign