Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

Філософія правосуддя. Завдання суддів «не лестити людям і пресі». Про роль суду й суддів у збалансуванні інтересів

12.12.2008

Яка роль суду і суддів? Чим керуються судді, ухвалюючи рішення? Чиї права та інтереси вони захищають чи повинні захищати: держави, яка виплачує їм зарплату? ринку, гравці якого готові платити ринкову ціну за захист своїх прав і бажану частку в розподілі власностіі? чи людини, яка одинаком протистоїть державному апарату? Від кого незалежними повинні бути судді? Яка роль суду в балансуванні індивідуальних прав та легітимованих інтересів держави? Відповіді на ці та інші запитання шукали понад 50 учасників третьої відео-конференції 18 листопада, організованої Правничою школою Арканзаського університету за сприяння Посольства США в Україні та за участю українських та американських правників і, зокрема, суддів, представників громадських організацій та преси (про попередні конференції читайте в «ЮГ», № 41, 2008).

Після вступних слів та представлення учасників історичний огляд про значення суду та судових рішень у США здійснив професор Дон Джаджес зі США. В історії США неодноразово траплялися випадки, підкреслив доповідач, коли закони визнавалися неконституційними. Потім слово взяв почесний промовець – суддя Джим Хендрен (Hendren), голова Федерального окружного суду Західного округу штату Арканзас, який був головним доповідачем з американського боку.

Викладене викликало низку гострих запитань. Відповідаючи на питання американського юриста Девіда Люїса (Lewis), який курирує програму сприяння реформі прокуратури в Україні, про те, чи справді правоохоронці в США вправі згідно з новим законодавством США без санкції суду прослуховувати міжнародні телефонні розмови громадян, суддя Хендрен відзначив, що не розглядав подібного питання. Однак додав, що суддя повинен дати «незалежну судову оцінку» (independent judicial inqury) законодавчим актам. Підкреслюючи роль «судового перегляду» (judicial review), помічник судді Хендрена пані Кетрін Гей (Gay) додала, що Конгрес США може видавати будь-які закони на власний розсуд, і ці закони час від часу визнаються неконституційними; їхня юридична оцінка – прерогатива суду.

Головний доповідач з українського боку (яким, на запрошення, мав честь бути ваш покірний слуга) зупинився на трьох питаннях: роль судової влади, збалансування індивідуальних прав і національних інтересів, а також університетська підготовка до судової діяльності. Порушені в доповіді питання викликали жваву дискусію. У ній узяли участь й українські судді та судові функціонери, які брали участь у програмі «Відкритий світ» (Open World) (зокрема Юрій Чорнобривко  - суддя Луганського обласного суду), Сергій Антонік (перший заступник Голови Запорізького апеляційного господарського суду), Сергій Клапощук (суддя Жмеринського міського суду Вінницької області), Ганна Шелехова (суддя Зарічного районного суду), Лариса Шевцова (Апеляційний суд Харківської області). Дискусія увійшла в русло обговорення репутації суду в очах громадськості, намагань пояснити значну завантаженість справами суддів й водночас негативну оцінку діяльності судової влади з боку громадськості в Україні.

Чимало запитань залишилося без відповідей, що спонукало обговорити їх під час наступної конференції. Присутні підкреслили роль суду в забезпеченні стабільності в суспільстві, ролі суддів у дотриманні балансу між індивідуальними правами громадян та інтересами держави. Й американські, й українські судді зійшлися на думці про те, що їхнє завдання «не лестити людям і пресі», а ухвалювати обґрунтовані рішення згідно із законом.

Завдання відео-конференцій, наступна з яких запланована на 9 грудня, – сприяти осмисленню проблемних питань української юридичної професії та верховенства права, а також обміну досвідом між юристами України та США.

 

Публікація:

Бігун Славік. Завдання суддів "не лестити людям і пресі" // Юридична газета. — 2008. — № 47 (180). — 25.11. — С. 5.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign