Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

Володимир Байбарза: Криза як така юриста в принципі не лякає

10.12.2008

Володимир Байбарза – один із найбільш досвідчених корпоративних юристів в Україні. Маючи за плечима понад 30 років практики, з яких 25 у таких сферах, як корпоративне право і М&A, нерухомість і будівництво, міжнародні комерційні та фінансові угоди, він працював у різні часи – найкращі та не найкращі на юридичному ринку. Ми вирішили поспілкуватися з паном Байбарзою на типові теми, але в нетиповому контексті – кризовому.

 

НЕРУХОМІСТЬ У КРИЗІ

Пане Байбарза, які головні тенденції в сфері юридичного супроводу операцій нерухомості ви б відзначили в 2007-2008 роках, зокрема з урахуванням наслідків нинішньої кризи?

Якщо порівнювати 2007 і 2008 рік, то насправді зміни величезні. У 2007 році ми спостерігали бум на ринку нерухомості, давалися надзвичайно перспективні прогнози.

 

І на 2008 рік також?

Так. Я за цей час узяв участь у багатьох конференціях і переважно в тих, які повністю або частково були присвячені нерухомості, розвитку цієї галузі, цьому бізнесу.

 

В Україні та за кордоном?

Так. У цих конференціях брали участь і представники нашого бізнесу, уряду, істеблішменту та місцевих органів. А також закордонні інвестори. Всі були налаштовані оптимістично.

 

Був ентузіазм?

Так. З одного боку, відзначався величезний незадоволений попит в Україні на житлову площу, на офісні приміщення, на торговельні, розважальні, складські приміщення. Показувалися слайди про це в порівнянні з попитом у Центральній Європі, прибалтійських державах. З іншого боку, інвестори бачили, що девелопери, що працюють у галузі нерухомості в Україні, отримують надзвичайні надприбутки. Це приваблювало.

 

Зараз же…

Ситуація змінилася. Булька, скажімо, якщо й не лопнула, то здулася. Зараз вже оптимізму набагато менше, й ми спостерігаємо, знаємо з мас-медіа, що будівництво частково сповільнюється, частково зупиняється, те саме стосується індустрії будівельних матеріалів, фінансування тощо.

 

Вам не здається дивним, що в нас наївно думали про те, що криза нас омине, адже вона на Заході відчувалася ще в 2006-2007 роках?

Ще навесні 2008 року нам криза уявлялася як абстрактне, далеке від нас явище, про яке ми чули із Заходу, дізнавалися із програм CNN про те, що хтось із фінансових гравців має великі проблеми. Це, наче, не мало стосунку до нас. Але нині все змінилося. Й, фактично, ця криза стала частиною нашого ментального стану, вона в нас у голові. Тобто половина кризи - в голові, а половина – в об’єктивному житті, на ринку. І не відомо, яка з них небезпечніша. Думаю, та, що в голові.

 

А що в голові?

Невпевненість, очікування найгіршого…

 

Бізнесмени нині менше ризикуватимуть?

Так.

 

Як зазначене вплинуло на юридичний бізнес? Ви можете сказати, який бюджетоутворюючий відсоток приносила практика в сфері нерухомості на юридичному ринку та, зокрема в «Мagisters»?

Це залежить від конкретної юридичної фірми. Не можна загалом сказати, що практика в сфері нерухомості приносить, скажімо, 20 чи 50 відсотків доходу. Це залежить від конкретної фірми, її профілю, спеціалізації. Відзначу, втім, що ринок серйозно розвивався і серйозні фірми серйозно інвестували в цю практику, сформували потужні команди й це стосувалося не лише «Мagisters». У нас цією практикою займаються десять юристів, останнім часом – одинадцять. У нинішній ситуації на ринку це забагато.

 

Чи мають вони роботу зараз?

Я не впевнений, що ми зможемо всіх завантажити. Зараз до кінця року залишилося півтора місяця. І я не очікую нових проектів, появи нової роботи. Тобто фактично ми допрацьовуємо розпочаті раніше проекти. Наша ж робота по суті є трансакційною: трансакція закінчилася – закінчилося обслуговування.

 

Тобто?

Скажімо, до нас звертається майбутній інвестор на початковому етапі.  Ми допомагаємо йому структурувати проект, забезпечуємо вивчення юридичного стану об’єкта, готуємо відповідні договори про придбання і далі супроводжуємо угоду до її виконання сторонами.  Після цього в більшості випадків наша роль як юридичного радника, чи, принаймні, активна фаза роботи юристів закінчується, або на певний час призупиняється до наступної трансакції.

 

Після Нового Року очікується затишшя?

Фактично, йдеться про перший квартал. Й ми не одні такі.

 

 

КРИЗА ТА ЮРИСТИ

 

Пане Байбарза, який настрій юристів у зв’язку з кризою?

Настрій – нормальний. Бо криза дає можливості, яких нема в нормальних умовах. Ми зараз у нашій фірмі створили спеціальну групу з представників різних практик. До неї входять юристи з судової практики, ринків капіталів, банків і фінансів, «податківці», звичайно, з практики нерухомості.

 

Яке їхнє завдання?

Їхнє завдання – відповідати вимогам ринку. Ми очікуємо хвилі дефолтів за кредитами великих і малих позичальників українським і закордонним кредиторами. Як наслідок –перемовин і реструктуризації цих кредитів. У крайньому випадку, хоча в цьому кредитори не зацікавлені, буде звернено стягнення на предмети іпотеки. Виникнуть нові питання в сфері нерухомості.

Крім того, для тих, хто має готівку – це просто зірковий час.

 

Такі вже до вас зверталися?

Те, що такі є, це стовідсотково, й ми повинні бути готові їм надати послуги. Якраз зараз на ринку розуміють, що час купувати. Це стосується й приватних осіб. Зараз в оці місяці, що залишилися до Нового Року, перші місяці наступного року, як я розумію, час купувати квартиру.

 

Торгуватися…

Торгуватися та купувати. Бо йдеться про придбання так званої distressed property. Тобто час, коли інвестори розуміють, що зараз можна купити певні об’єкти нерухомості на вигідних умовах, задешево. Тобто для юриста будуть доходи завжди, і криза як така юриста в принципі не лякає.

 

Так, але чи можна говорити про, так би мовити, прогресивну чи висхідну практику, коли юристи супроводжують бізнес клієнта, що розвивається, і регресивну чи низхідну практику, коли бізнес не розвивається?

Звичайно, наприклад, обсяг традиційної роботи для корпоративного департаменту, пов’язаної з розширенням бізнесу через корпоративні придбання, може скоротитися. Натомість, можна очікувати підйому в напрямку придбання нерухомої власності за низькими цінами (distressed property), в тому числі шляхом придбання корпоративних прав у компаніях-власниках, які зазнали фінансових труднощів. Можна також прогнозувати збільшення роботи для юристів у сфері вирішення спорів, не для всіх, звичайно.  Найвірогідніше, що в цілому обсяг роботи скоротиться, бо зменшиться кількість інвесторів, проектів. Й ми це бачимо: ціла низка інституційних інвесторів та девелоперів виходять з України повністю або заморожують свої проекти й чекають кращих часів…

 

А юридичні фірми теж чекатимуть кращих часів?

Світовий досвід показує, що більш живучими є юридичні фірми, які здатні рішуче та швидко реагувати на зміни на ринку. Тобто досить гнучкі. Це стосується і переформатування практик, тобто скорочення згасаючих і підсилення перспективних, і спеціальних заходів з економії, і, нарешті, вивільнення зайвих людських ресурсів, хай як це важко зробити.

 

Тобто не виставляти великі рахунки на клієнта, щоб він знову приходив, не надумувати роботи?

Так, за скрутних часів для клієнтів можливі і дисконти на вартість юридичних послуг. Але в будь-якому разі в кризових умовах треба реагувати швидко і досить радикально.

 

Говорячи про вашу команду, цих 10-11 юристів, вони, мабуть, всі запитують: яка моя доля, чи я працюватиму далі, що буде з січня-лютого?

Усе залежатиме від того, як ми оцінимо найближчі перспективи – будуть відповідно прийматися рішення, я зовсім не виключаю того, що в нас відбудеться… перегрупування юристів між практиками. Тобто, якщо, скажімо, розвивається практика інтелектуальної власності й хтось має бажання в ній працювати - швидко перепрофільовується і ми цьому сприятимемо. Але є й юристи, які не можуть або не бажають змінити спеціалізацію чи які працювали, порівняно з іншими, менш ефективно. Тобто за нормальних умов ми очікуємо, що юрист повинен напрацювати певну кількість рахункових годин на рік. Мушу відзначити - не всі виправдовують ці очікування. Загалом, в умовах зменшення активності я не виключаю і незначного скорочення чисельності юристів - все залежатиме від стану ринку.

 

І ви маєте про це дані, вже пройшла процедура оцінки?

Усі матеріали вже готові й папери лежать у столі на кожного юриста з усією статистикою. Мені залишилося лише пройтися й розставити останні крапки.

 

Це буде за який період?

За рік, звичайно.

 

За 2008 рік, хоча він ще не закінчився?

За рік із часу останньої оцінки, наприклад, у листопаді, в даному випадку. До речі, у нас раніше практикувалася процедура оцінки двічі на рік, але рік тому було вирішено зробити це раз на рік.

 

Які кадрові рішення прийматимуться за результатами оцінки?

Ніякі негативні кадрові рішення не приймаються в рамках саме оцінки. Ця процедура має зовсім іншу мету: не вирішити долю юриста, а отримати об’єктивну картину показників, аби підказати напрямки, над якими варто працювати більше, або сильніші сторони, які варто розвивати. Звичайно, базуючись на інформації, ми вирішуємо кар’єрні питання, скажімо, підвищення категорії, підняття зарплат тощо. Але з якимись негативними явищами ця процедура не пов’язана й навіть не повинна асоціюватися.

 

Але ж результати оцінки можуть бути доречними в плані конкуренції за місця, якщо доведеться скорочувати юристів?

Ми ж, натомість, хочемо, аби юристи сприймати цю процедуру як позитив.

Якщо ж на фірмі й прийматимуться якісь рішення, то вони будуть досить виваженими, хоча, можливо, жорсткими. Такою є практика в даних ситуаціях, коли ми не можемо перегрупувати людей, змінити якісь форми, щоб відповідати вимогам ринку.

 

ПРОЕКТИ

 

Пане Байбарза, супровід яких проектів у  2007-2008 роках вам найбільше запам’ятався, який проект був найскладнішим?

Наведу два приклади. До речі, мені вже ставили таке запитання, і я відповів, що в нас немає якихось зіркових проектів, цікавих для преси.

 

Супровід «будинку майбутнього», наприклад?

Усі наші проекти цікаві. Один з них пов'язаний із представництвом «Новарки». Це брендове ім’я неінкорпорованої структури – спільної діяльності двох величезних, дуже потужних і помітних на глобальному ринку фірм. Вони виграли тендер і є головними підрядниками з будівництва нового саркофага для ЧАЕС – це проект, який фінансується ЄС через ЄБРР у 500 млн євро. «Новарка» - наш клієнт, для якого ми повністю вирішуємо всі юридичні питання… Тобто постійно є робота для юристів.

 

Це єдиний великий проект?

Звичайно, ні, ми мали й багато інших великих і цікавих проектів. Ось, наприклад, ще один великий проект, його ініціював один із найбільших гравців на світовому фінансовому ринку – «Goldman Sachs». Ми структурували цей проект: надавали консультації, готували договори, було напрацьовано дуже багато інструментів і з податкового права, і щодо нерухомості, корпоративного права тощо. Йшлося про придбання в одного з найбільших українських девелоперів, чиї акції котируються на Лондонській біржі, відразу цілої низки  об’єктів. Складність операції полягала в тому, що ці об’єкти треба було структурувати так, аби новий власник отримав саме об’єкти в тій сфері, в якій бажав. Ми працювали над цим майже рік і, зрештою, проект було призупинено.

 

Вони теж попалися з кризою, думали продатися і невчасно?

Роботи було зроблено багато, до речі, ми не були одні в команді, над проектом працювало багато інших юристів і консультантів, які представляли відповідні сторони.

 

Вам ще, мабуть, поталанило, вони хоч оплатили рахунки.

Оплатили, хоч, коли ми дійшли до розрахунків, із преси стало відомо, що «Goldman Sachs» зіткнувся зі значними фінансовими труднощами, але, зрештою, ситуація, здається, була трохи виправлена.

 

Які ще проекти відзначите?

Цікавим був супровід проектів одного прибалтійського інвестора, акції якого продаються на Стольгольмській біржі. Вони мають чимало активів в Україні та Росії. Ми робили для них due diligence (юридичний аудит) більше 400 земельних ділянок, величезної кількості об’єктів нерухомості, складів тощо. Документів, які потрібно було дослідити й упорядкувати, було безліч. Крім того, ми надали клієнту специфічний юридичний висновок (legal opinion). Уся моя команда була завантажена: працювали днями й ночами.

 

МАЙСТЕРНІСТЬ

Пане Байбарза, у чому ви за останні роки досягнули найбільшої майстерності?

Думаю, що найголовніший продукт – це здатність практичного супроводження будь-якої трансакції з інвестиціями у нерухомість, у девелопмент нерухомості. Ми чудово знаємо практично всі деталі, всі аспекти структурування операцій, вирішення земельних питань, укладення відповідних угод, отримання дозволів на будівництво тощо. Тобто фактично досвід цей широкий і детальний, і він унікальний та дорогий на ринку.

Я б сказав, що мало юристів, які справді розуміють цю галузь нерухомості до таких деталей. У нашій команді є фахівці, які досконало знають процедуру, і все підводне каміння, що є дуже важливим для уникнення клієнтом зайвих ризиків та проблем.

 

Поговорімо про команду, адже носіями цього досвіду є конкретні юристи. Ви очолюєте практику з нерухомості «Magisters», якою займається команда. Як сформувалася ця команда, скільки людей перейшло з вами з ЮФ «Chadbourne & Parke»?

Я не брав людей із собою. Було кілька юристів, які прийшли в команду з інших практик фірми. Решта юристів були найняті на ринку.

 

А в ЮФ «Chadbourne & Parke» ви теж спеціалізувалися на супроводі нерухомості?

У цій фірмі не було формальної спеціалізації, тож доводилося займатися доволі широким колом питань, в тому числі банківським і фінансовим правом, корпоративним і M&A, ну й, звичайно, нерухомістю.

 

Тобто, раптом що, ви зможете «переключитися» на корпоративне право?

Так, безумовно.

 

Перейшовши до «Magisters», ви сформували команду з нерухомості? 

Спочатку ми домовлялися, що я буду партнером у корпоративній практиці разом із Ендрю Маком. Фактично, на той момент у цій практиці вже працювали близько 30 осіб і на одного партнера це було забагато. Ось і планувалося розділити відповідальність. Однак вийшло так, що за перші два чи три тижні я активно проводив зустрічі з клієнтами-девелоперами, інвесторами в комерційну нерухомість…

 

Й тоді це видалося золотим дном…

Усе свідчило про це. Розпочавши працювати в липні 2007 року, я на вересень того року мав команду з семи юристів. І робота пішла.

 

 

ВИБІР І УСПІХ

 

Пане Байбарза, як ви вважаєте, клієнт обирає юриста чи фірму?

Це запитання і відповідь на нього вже стали хрестоматійними: клієнт вибирає не фірму, а юриста. Хоча треба додати: один у полі не воїн.

 

Зрозуміло, що один юрист не впорається з масштабним проектом. Але такі клієнти як «Goldman Sachs», величезні клієнти, невже вони вибирають юриста, а не фірму?

Спочатку повинна бути інформація про фірму. Як кажуть, спочатку було слово. Має бути інформація на ринку.

Без зайвої скромності можна сказати, що фірма «Magisters» досить добре відома закордонним колегам-юристам, які цікавляться Україною.

 

Чому?

Тому що наш імідж створений через проекти, тому що про нас говорять і нас рекомендують колишні клієнти. Тому що наше керівництво активно працює з колегами і в Лондоні, і в Нью-Йорку. Зрештою, маючи позитивну інформацію про фірму, клієнти звертаються до неї. Але, звернувшись до фірми, вони отримують враження від юриста. І від юриста залежатиме, чи залишиться клієнт.

 

Тобто утримання клієнта стає справою, обов’язком. Так? Які секрети в цьому плані відкриєте?

Існують різні уявлення про те, як утримати клієнта. Так, нещодавно на одній із конференцій, де були представлені керівники юридичних служб потужних клієнтів, які мають мільйонні фонди на юридичне обслуговування, я почув, що клієнт очікує від найнятих юристів рівня партнерів приятельських стосунків, особистої довіри. І ось коли такі стосунки встановлюються між керівником юридичного відділу й партнером фірми, між ними виникають якісь особисті зобов’язання. Першому буде навіть незручно не заплатити чи не повернути своєму адвокату дзвінок або щось інше. Багато хто з юристів каже: ну, ми, власне, так і робимо, це наш стиль. Створюється щось на зразок майже сім’ї, дружби. Але я не поділяю такої позиції, мені видається, не потрібно «стелитися» перед клієнтом до такої міри, аби це принижувало особистість.

 

Ви хочете сказати, що ви прихильник ділових стосунків з клієнтом?

Так. Ділових стосунків повинно вистачити. Я чудово розумію, чого очікує клієнт. Й часом, можливо, й корисно було б мати доволі особисті стосунки. Але головне, чого клієнт очікує – це якісно виконаної роботи.

 

В умовах кризи, який секрет залучення клієнтів? Можливо, є якась формула, секрет?

Секрет один і незмінний. Клієнт повинен розуміти, навіть відчувати, що його юрист дійсно переживає за нього і сприймає його інтереси та ситуацію як власні, надає практичні поради, допомагає йому виживати, досягти успіху. Тобто клієнт повинен відчувати, що за гроші, які він платить юристові, він набуває цінність для себе – вирішені проблеми, уникнення проблем, спокій у свої справах. Зрештою, клієнт розуміє, що саме цей юрист йому потрібен. Без нього він почуває себе гірше, як безпорадний, ризикує і все таке. Якщо він це відчуватиме, то платитиме гроші за юридичні послуги. Якщо ні, то легко відмовиться від порад, меморандумів, хоч би там детально були описані якісь юридичні процедури тощо. Він розуміє: зараз мені це не потрібно, без цього можу обійтися.

 

Які табу юриста в стосунках із клієнтом? Що зараз змінюватиметься, адже юристи й фірми намагатимуться триматися «на плаву» в плані фінансових надходжень, вишукуватимуть роботу, яка, можливо, не буде потрібна клієнтові?

Юрист не повинен дурити клієнта, він має бути з ним чесним. Так, є певні юридичні технології, за якими можна собі трохи створити роботи, за яку клієнт потім погодиться заплатити. Клієнти бувають різними: дехто каже: не виконуйте роботи, допоки на це не буде письмового запиту. Інші кажуть: ми не можемо всього знати, тому ви маєте діяти за нас і на випередження. Якщо ні, то згодом вони питають: чому ви нас не попередили? Це – також обов’язок юриста.

 

Яка формула успіху юриста в умовах кризи?

Успіх матиме той, хто більш гнучкий, швидко реагує. Так, ринок зростає і кількість юристів збільшується, ринок зменшується і кількість юристів скорочується. Інакше не може бути. Але ми всі повинні розуміти, що криза – це тимчасове явище: пройде якийсь рік і криза закінчиться. А потреба в послугах юриста завжди існувала, залишатиметься і набуватиме важливості й надалі.

 

Цікаві факти

 «Новарка» - наш клієнт, якому ми повністю забезпечуємо вирішення всіх юридичних питань… Тобто постійно є робота для юристів

Загалом, в умовах зменшення активності, я не виключаю незначного скорочення чисельності юристів - все залежатиме від стану ринку

Половина кризи - в голові, а половина – в об’єктивному житті, на ринку. І не відомо, яка з них небезпечніша

 

 

<tablesotablegrid cellspacing="0" cellpadding="0" border="1"></tablesotablegrid><tbody></tbody></tbody><//tbody></tbody><//tbody><//tbody><tr></tr></tr><//tr></tr><//tr><//tr><td colspan="2" width="607" valign="top"></td></td><//td></td><//td><//td>

ПЕРСОНА

<//td><//tr>

П. І. Б.  БАЙБАРЗА Володимир Іванович

<//td><//tr>

Вік (дата народження) 53 роки (21.04.1955)

<//td><//tr>

Стаж у галузі права  30 років

<//td><//tr>

ЮФ  Magisters

<//td><//tr>

Кількість юристів  Більше 100

<//td><//tr>

Посади Партнер

<//td><//tr>

Сфери практики Нерухомість, корпоративне та M&A; банківське і міжнародне фінансування

<//td><//tr>

Попередні посади, досвід Міжнародний партнер (1996-2003), асоціат (з 1995-) «Алгаймер енд Грей» (1995-2003), партнер «Адвокатська фірма №1» (1991-1995); начальник юридичного відділу (1980-1983) і заступник начальника (1983-1991) Українського республіканського відділення Всесоюзного агентства з авторських прав; юрисконсульт представництва «Інюрколегії» в Україні (1977-1980)

<//td><//tr>

Освіта, кваліфікація Адвокат (з 1991), юрист-міжнародник і референт-перекладач з англійської мови (1977, диплом із відзнакою, ф-т міжнародних відносин і міжнародного права Київського ун-ту)

<//td><//tr>

Знання іноземних мов  Англійська мова

<//td><//tr>

Авторитет у праві Професор Анатолій Довгерт, мій однокурсник та близький друг

<//td><//tr>

Проф. досягнення Ще не час підбивати підсумки

<//td><//tr>

Проф. мрія Верховенство права і подолання корупції в Україні

<//td><//tr>

Проф. кредо Роби свою справу  якнайкраще й успіх прийде неодмінно

<//td><//tr><//tbody><//table>

 

 

<tablesotablegrid cellspacing="0" cellpadding="0" border="1"></tablesotablegrid><tbody></tbody></tbody><//tbody></tbody><//tbody><//tbody><tr></tr></tr><//tr></tr><//tr><//tr><td colspan="2" width="612" valign="top"></td></td><//td></td><//td><//td>

УПОДОБАННЯ І ОСОБИСТІ СМАКИ

<//td><//tr>

Колір Зелений, блакитний

<//td><//tr>

Авто Зараз Субару Аутбек

<//td><//tr>

Кухня, ресторан Європейська, краще домашня 

<//td><//tr>

Годинник  Longines 

<//td><//tr>

Місце відпочинку Мальовничі місця України

<//td><//tr>

Книга & фільм «Останній самурай»

<//td><//tr>

Хобі Подорожі, рибалка

<//td><//tr><//tbody><//table>

 

 

Посилання:

Бігун Славік. Криза як така юриста в принципі не лякає. Про сферу нерухомості, регресивну юридичну практику та формулу успіху юриста в умовах кризи (Інтерв'ю: Володимир Байбарза) // Юридична газета. — 2008. — № 49 (182). — 9.12. — С. 10-11.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign