Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрБізнес. Українське укорінення Freshfields. Контроверсійні історії з «хепі-ендом»

19.08.2008

Freshfields Bruckhaus Deringer – одна з найстаріших британських юридичних фірм. Фірма, що входить до «магічного кола», вважається елітною завдяки своїй давній історії, зразковій репутації та високій прибутковості. Попри консервативний характер фірми, її в жодному разі не можна вважати не модерною. Навпаки. Фірмі також таланить. Таланить талантам. Мабуть, невипадково фірма називає своїх провідних юристів (партнерів) «найбільш талановитою правовою групою людей у світі». Синтезовані нами матеріали західної юридичної преси та публікацій «Юргазети» дозволяють з’ясувати, що становить собою ця група та які її інтереси щодо України. Як виявилося, є про що розповісти.

 

Історія росту

Історія Freshfields бере свій початок 1743 року. Саме тоді її було призначено юридичним радником Банку Англії (Bank of England). Ця роль, яку юристи фірми виконували зразково, принесла фірмі визнання і престижність.

Фірма неодноразово успішно переживала драматичні зміни. Те, що сьогодні представляє собою Freshfields, зародилося в 1980-х роках. Тоді фірма зосередилася на представництві великих інвестиційних банків (1986 року дерегульовано ринок фінансових послуг у Лондоні, що стимулювало й попит на юрпослуги). Початково такі зміни викликали спротив у частини юристів фірми. Тим не менше, сміливий крок таких корпоративних лобістів-юристів фірми як Ентоні Салц (Salz), Дарлінгтон Гейвін (Gavin), Баррі О’Брайн (O’Brien), Джеймс Дейвіс (Davis) і Алан Пек (Peck) заклав основи сучасного успіху фірми. Цей успіх сприяв визнанню фірми у складі того, що називають групою фірм «магічного кола» (група провідних лондонських фірм у складі 4-6 фірм).

1990-ті роки для Freshfields стали період розширення турбулентності. Фірма відкрила 10 нових офісів, зокрема в Москві, Пекіні, Шанхаї та Вашингтоні. Далі злилася з двома німецькими фірмами: Deringer Tessin Herrman & Sedemund (1999) та Bruckhaus Westrick Heller Loeber (2000). Злиття та пов’язані з ними процеси були стимулюючими, але не надто гармонійним. Коли спершу Bruckhaus відмовився від оферти, британцям довелося йти на поступки. Далі пішли компроміси. До назви майбутньої фірми додалося не лише ще одне ім’я (Bruckhaus), але й десятки пайових партнерів. Вони асимілювали партнерську структуру колишньої Freshfields. А згодом спричинили створення дуалістичного (англо-німецького) менеджменту. Зрештою, процес «зростання» виявився для Freshfields дещо гальмуючим. Вирішуючи численні проблеми, фірма, принаймні на певний час, відклала думку про трансатлантичне злиття з елітною американською фірмою з Вол-Стріт.

 

Зміни на краще

Фірма, у порівнянні з конкурентами, почала виглядати менш динамічною. Для порівняння, конкурент Linkaters, диктуючи свої умови реструктуризації з Лондона своїм партнерам по зростанню, у цей же час виявився не лише більш активним, але й прибутковим. Зрештою, Freshfields довелося вдатися до істотної реструктуризації на інших юридичних флангах. Зокрема, азійському: починаючи з 2003 року, було закрито офіси в Бангкоку та Сінгапурі. Між тим, фірма зосередилася на розвитку практик у Китаї та Японії. Ще одним кроком стало запровадження фіксовано-пайового партнерства. Це означало відхід від моделі повного пайового партнерства.

Змінилося й керівництво фірми. У 2005 році старший партнер Ентоні Салц залишив фірму (обійнявши посаду віце-президента «Бі-Бі-Сі»). У змаганні за лідерство переміг Гай Мортон (Morton), який очолив фірму разом із німецьким партнером Константаном Меттенхаймером (Mettenheimer). Виконавчим директором (керуючим партнером) фірми було призначено Теда Берка (Burke).

Нове керівництво завзято взялося вирішувати ключові структурні питання фірми. Найбільш котроверсійним з-поміж них виявилося пенсійне. 2006 року фірма запровадила менш щедру систему пенсійних виплат, кращі умови для раннього виходу на пенсію. Розпочався процес розпаювання. Кількість пайових партнерів на час завершення програми істотно зменшилася: від 524 у 2005 році до 421 в 2007-ому.

Зміни стали каталізатором фінансових показників. Наприкінці 2006 року британський часопис The Lawyer, підбиваючи підсумки попереднього року в спеціальному виданні Global 100 2006, визнав Freshfields найприбутковішою ЮФ світу. І назвав цей факт «сюрпризом для більшості колег» (чит.: «ЮГ» №21 2006).

 

Удари на гірше

Зміни, втім, породили пересуди й навіть спори. Один із них вилився у гучний судовий позов до фірми від колишнього партнера фірми Пітера Блоксхема (Bloxham). Фірмі вдалося завершити процес на свою користь, але протистояння виявилося для Freshfields болючим. «Freshfields» довелося йти на додаткові поступки колишнім пенсіонерам. Строк дії спеціального положення пенсійної угоди про заборону конкурувати з фірмою (non-compete clause) «після консультацій зі спеціалістами» довелося обмежити строком до 2 років (детальніше чит.: «ЮГ» № 22 2006, №1 2007).

Фірму також масово покидали партнери, деякі з яких були в розквіті сил.

Далі була трагічна новина. Ударом по репутації фірмі стала смерть старшого юриста Метью Кортні (Courtney). Її пов’язували зі стресовістю роботи, «годинним перевантаженням» (чит.: «ЮГ» №9 2007). Хоча підозри слідством так і не підтвердилися, випадок започаткував ще один болісний процес обговорень атмосфери на фірмі.

Фірму також продовжували колотити контраверзи навколо конфлікту інтересів (зокрема, пов’язані з «бідами» у представництві щодо придбання Northern Rock та Marks & Spencer) (Чит. «ЮГ» № 2 2006).

Але бізнес-справи йшли добре. Попри не найкращий за духом і подіями період 2005-2007 років, фірмі вдалося показати високі фінансові показники. Зокрема завдяки корпоративній практиці, яка привабливо позиціонувала фірму. Так, у 2007 році середній річний дохід на пайового партнера виріс на 23,7% і досяг позначки більше 1 млн фунтів стерлінгів (більше 2 млн доларів), тоді як дохід фірми виріс на більше, ніж 10% і сягнув 986 млн фунтів.

 

Подальші зміни

Фірма змінила свій статус на LLP (аналог українського ТОВ) 1 травня 2008 року. До цієї «форми» включено всі офіси фірми, за винятком представництв в Іспанії (зміна форми очікується до кінця 2008 року), а також Гонконгу та Японії (де це неможливо з регуляторних причин). Американські ж офіси фірми діятимуть як окрема LLP під єдиним брендом.

Зміну форми зумовили податкові чинники. У 2007 році, після лобіювання таких фірм як Linklaters, Lovells, Freshfields, Ashurst та CMS Bureau Francis Lefebvre податкова влада Франції підтвердила, що французькі партнери британського LLP не підлягатимуть подвійному оподаткуванню.

До речі, тенденція зміни форм сягнула свого апогею. Провідні британські фірми, за винятком Simmons & Simmons та Slaughters, уже завершили процес реструктуризації. Нещодавно також змінили форму Nabarro, Ashurst та Norton Rose.

На сьогодні 2 тис. 500 юристів Freshfields працюють у 28 бізнес-центрах світу. Ці цифри вражають і переконують топових клієнтів у місцевих здатностях цієї міжнародної ЮФ. Проте є й інша сторона медалі. Розвиток широкого регіонального представництва уповільнений (у порівнянні з іншими фірмами) традиційною партнерською структурою фірми: уніфікованим пайовим партнерством. Це, з-поміж іншого, зумовило відсутність широкого представництва в ЦСЄ, інших ринках, що розвиваються.

Зокрема й України. Втім, наївно думати,  що саме структура уповільнює регіональний розвиток фірми й пояснює причину її відсутності в Україні. Насправді, за структурою стоять резони та традиції. Зокрема – консерватизм і прагматизм. Лідери Freshfields переконані: вони можуть заробити такі ж гроші в регіоні, як їхні колеги, при цьому не відкриваючи представництв. Висловлюючись мовою військових, якщо Clifford Chance надає перевагу відкриттю бази, Linklaters – бойовим діям з віртуальних офісів, то Freshfields – десантним висадкам своїх кращих спецназівців. Благо, що вони мають в Україні гарних партнерів, на яких можна покластися.

Публікації:

Бігун Славік. Українське укорінення Freshfields. Контроверсійні історії з «хепі-ендом» // Юридична газета. — 2008. — № 33. — 19.08. — С. 1, 4-5.

Бігун Славік. Freshfields: таланти, гроші й атмосфера // Юридична газета. — 2008. — № 33. — 19.08. — С. 1, 4-5.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign