Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрПублікація. Як Могилянка боронила свій конкурс на межі закону. Технологія та хитрощі успішної вступної кампанії

30.07.2008

[На фото: абітурієнти НаУКМА перед початком тестування 17 липня 2008 року. Фото Славіка Бігуна]

[Витяг із матеріалу. Завантажити повну версію]

Хоча сучасна Могилянка (НаУКМА) відбулася багато в чому завдяки своїй системі відбору – внутрішньому тестуванню (ВТ), у 2008 році їй довелося відстоювати й корегувати цю систему. При цьому університету довелося звернуться до юридичного мислення та обґрунтування. Його суть: Могилянка не змінюватиме традиції, а виконає закон згідно із своїм тлумаченням.

Спочатку був лист з МОН. 1 липня 2008 року МОН України за підписом Міністра Івана Вакарчука розіслав <a"http:></a"http:>лист за №1/9-418<//a> керівникам вишів. В окремих ВНЗ, йшлося в листі, «мають місце факти недотримання норм, визначених Умовами прийому до ВНЗ України в 2008 році». Зазначалося, що «встановлено, що Правилами прийому до НаУКМА передбачене додаткове тестування, яке враховується при конкурсному відборі, та одночасно пропонується абітурієнтам придбати збірник тестів вартістю понад 100 грн.». Листом МОН дав зрозуміти керівництву Могилянки: додаткове тестування, тобто внутрішнє тестування Могилянки – це порушення законодавства. 8 липня навіть з’явилося повідомлення про можливість звернення МОН до Генеральної прокуратури щодо порушень у Могилянці.

Могилянка, за підписом президента Сергія Квіта, відповіла вартим особливого юридичного аналізу <a"http:></a"http:>листом від 3 липня<//a>. В листі внутрішнє тестування обґрунтовувалося як законне, таке, що випливає із тлумачення законодавства про освіту та загальних Правил прийому (2007).

По-перше, зазначалося, що вищий навчальний заклад зобов’язаний забезпечити «об’єктивність оцінки можливостей і здібностей вступників» (п. 8 Правил). Далі – що правилах дозволяють те, що «незалежно вiд конкурсу, при вступi на певний напрям пiдготовки (спецiальнiсть) можуть установлюватись особливi умови участi в конкурсі та форми проведення вступних випробувань (спiвбесiда, попереднє тестування … ). Цi особливi умови можуть установлюватись для таких осіб, якi досягли високих успiхiв у фаховому навчаннi. Зарахування таких осiб на навчання проводиться пiсля рекомендацii навчального закладу за умови подання до приймальної комісії сертифікатів НЗТ…» (п. 15). Крім того, «Особи, допущені приймальною комісією до участі у конкурсі щодо зарахування на навчання, беруть участь у конкурсі iз урахуванням кiлькостi балiв, зазначених у сертифiкатах Українського центру оцінювання якості освіти та/або оцінок вступних випробувань з предметів, визначених приймальною комiсiєю для вступу на певний напрям підготовки (спецiальнiсть), якщо iнше не передбачене законодавством України..» (п. 24).

По-друге, могилянці наголошували: за чинним законодавством їхній «прийом осiб на навчання до ВНЗ здійснюється на конкурсній основі вiдповiдно до їхніх здібностей …» (п. 1 ст. 44 ЗУ «Про вищу освіту»). Цим самим і фактажем могилянці обгрунтовували свій внутрішній тест. Зокрема – як вимушений, обов’язковий, оскільки «до НаУКМА щорiчно вступають 90-95% абiтурiєнтів, якi відповідають вимогам п. 15 Умов прийому до ВНЗ України, затверджених наказом МОН 25.12.2007. Зважаючи на неухильно зростаючий конкурс при вступi до НаУКМА та унеможливлюючи упереджене ставлення до вступників, ми зберегли для конкурсного вiдбору вступникiв в унiверситетi безконтактну форму (в жодному разi – не спiвбесiду): автоматизовану систему обрахунку балів сертифiкатiв та оцінку з конкурсних завдань (виконаних у тестовому форматi), яка дає порівняльний показник – об’єктивність оцiнки можливостей i здібностей вступників, як зазначено у п. 8 Умов», – йшлося у листі. Отже, «оцiнка виконання внутрiшнiх конкурсних завдань буде порiвняльним показником здiбностей абiтурiєнтів, рiвня знань, їхньої мотивацiї до навчання саме в НаУКМА та базового володiння англiйською мовою, що передбачається для опанування навчального плану».

Зрештою, «могилянці» запропонували компроміс: враховувати результати НЗТ, але разом із результатами обов’язкового внутрішнього тестування. Фактично Могилянка не могла прийняти всіх умов законодавства та МОН – приймати винятково за результатами НЗТ. Інакше довелося б приймати усіх, а стільки місць у Могилянці просто нема. Довелося б організовувати або лотерею, або, знову ж таки, внутрішній конкурс. Цікаво, що інші провідні виші країни неухильно дотрималися законодавства (приймали за результатами НЗТ) і, як наслідок, поповнили свої лави значною кількістю «пільговиків» і більш здібними й менш «блатними» студентами.

Могилянці ж зберегли свою традицію, фактично балансуючи на межі закону. Одні вважають, що вони порушили закон, адже «особливі умови», якими в Могилянці називали внутрішній конкурс, за законодавством «можуть установлюватись для таких осiб, якi досягли високих успiхiв (саме) у фаховому навчанні», а НЗТ – єдина умова для вступу до вишу. Інші вважають, що могилянці діяли в межах закону, зокрема його принципів, забезпечуючи «об’єктивність оцінки можливостей і здібностей вступників».

Цікаві факти:

=      У 2008 році на 45 «бюджетних» місць Факультету правничих наук (ФПвН) претендували 240 медалістів (зокрема, 197 «золотих»), 39 осіб із 198-200 балами з української мови та літератури на НЗТ

=      «Обсяг» ФПвН складає 75 місць на бакалавра. Для порівняння, за даними МОН України, обсяг у НЮАУ – 4 200 (2200 денних і 2000 заочних), ОНЮА – 2 550 (1300 і 1250), КНУ – 1055 (555 і 500), ЛНУ – 700 (350 – за обома формами), ДоНУ – 600 (350 і 250)

 

Публікація для посилання:

Бігун Славік. Юридичний «наркотик» Могилянки. Технологія та хитрощі успішної вступної кампанії // Юридична газета. — 2008. — № 29-30 (164-165) (29.07). — С. 18-19 (включно з інтерв'ю: Ярослав Лихно - кращий за рейтингом вступник на факультет правничих наук (ФПвН) НаУКМА, який однак вступив в Інститут міжнародних відносин; Ярослава Зволінська - перша студентка ФПвН НаУКМА 2008 року; Ірина Бурсук - студентка НаУКМА, яка, однак, обрала вступ за економічним фахом). (Співавтор матеріалу: Ярослав Барков) [ Завантажити ]

Читати також:

Могилянський експерементатор. Інтерв’ю президента НаУКМА Сергія Квіта в газеті "Дело" (http://delo.ua/news/83146/)

 

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign