Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрКар'єра. Юридичний наркотик Могилянки

29.07.2008

[На фото: 17 липня 2008 року в Могилянці під час оприлюднення результатів внутрішнього тестування - на задньому плані видно результати процесу перевірки тестів. В президії (з права наліво): почесний президент – В’ячеслав Брюховецький, президент – Сергій Квіт, доцент ФПвН – Наталія Артикуца. Фото Славіка Бігуна]

[Витяг із матеріалу. Завантажити повну версію]

Щороку дедалі більше молодих людей цікавляться вступом до Могилянки. Цей український виш, який офіційно називається Національний університет «Києво-Могилянська академія», відкриває двері для всіх; але не всі охочі стають студентами. Ми дослідили деякі аспекти престижності та технології вступної кампанії, успішного вступу до вишу на прикладі його факультету правничих наук (ФПвН).

Cпробуємо визначити причини нинішньої престижності ФПвН Могилянки.

Перша – це меритократичний відбір. Простіше кажучи, вступити можна без звичайного «блату», за знаннями і здібностями. Такий відбір, відзначають у Могилянці, унеможливлює типову для української освіти корупцію. Ним забезпечується однаковість умов для всіх абітурієнтів: перевірка здібностей, прозорість і оперативність та оприлюднення їхніх результатів того ж дня. Відбір до Могилянки також є «університетським», а не факультетським. Факультет, зокрема адміністрація і декан ФПвН, не відіграють істотної ролі при вступі (виняток – добір на «контракт»).

Система вступу в Могилянці хоч і прозора, але не ідеальна. Її, як ми з’ясували, вдається обхитрити (відомі неодноразові вдалі випадки виконання тестів чи їх частини одним абітурієнтом за іншого) чи обійти (лише нещодавно, за словами декана ФПвН, усунуто напівофіційну шпаринку: діти працівників університету мали пільги при вступі). Загалом же система забезпечує добір з-поміж здібних, успішних у доуніверситетському навчанні, часом талановитих абітурієнтів. Так, у 2008 році на 45 «бюджетних» місць ФПвН претендували 240 медалістів (зокрема, 197 «золотих»), 39 осіб із 198-200 балами із української мови та літератури на незалежному зовнішньому тестуванні (НЗТ). Як наслідок, студенти, попри статус (свій і батьків), вчаться у конкурентно-стимулюючій атмосфері.

«Університетська система» вступу Могилянки, кажуть критики, має й інші «мінуси». По-перше, фаховість добору: абітурієнти на правознавство тестуються зі спеціальності лише на  8,5% запитань із загального тесту (16 із 187 запитань). Тобто нема сенсу серйозно готуватися до правознавства (важливо, щоправда, не провалити тест). По-друге, добір на факультет не враховує особистих рис абітурієнта, його прагнень і здатності бути юристом. Йдеться, наприклад, про «почуття справедливості». Як відзначив найбільш авторитетний нині професор ФПвН Могилянки Микола Козюбра, який висловився за такий тест (читайте інтерв'ю в № 49 2007 «ЮГ», «… для абітурієнтів варто розробляти відповідні тести – (на) відчуття справедливості. Дійсно, без цього юриста не буде. Воно має сформуватися чи то з дитячих років, чи то в процесі його професійного формування як особистості. Знання права не компенсує відчуття справедливості…»). Зрештою, не варто дивуватися з того, що далеко не всі випускники ФПвН хочуть працювати за спеціальністю, а деякі з них можуть мати або зреалізувати (боронь нас, Боже, від цього!) потенціал ідеального злочинця.

Друга – це невисокий ліцензований обсяг, що зумовлює високий конкурс. «Обсяг» уже багато років складає 75 місць на бакалавра (спеціаліста). Для порівняння, за даними МОН України, обсяг у НЮАУ – 4 200 (2200 денних і 2000 заочних), ОНЮА – 2 550 (1300 і 1250), КНУ – 1055 (555 і 500), ЛНУ – 700 (350 – за обома формами), ДоНУ – 600 (350 і 250)). Звідси й високий конкурс ФПвН Могилянки: більше 10-15 осіб на «бюджетне» місце, що й справляє враження престижності.

Конкурс абітурієнтів на ФПвН постійно зростає. Якщо в 2007 році за напрямом «бакалавр» він склав 10,67 чоловіка на «бюджетне» місце, то в 2008 році – 14,18. Факультет є одним із найпопулярніших з-поміж інших в університеті за кількістю заявок і конкурсом. З ним конкурує хіба що напрям «Фінанси і кредит» (2007: 9,43 абітурієнта на місце; 2008 – 16,37). В середньому 15% абітурієнтів Могилянки хочуть стати юристами (в 2008 році – 638 з 4105).

Третя – це навчальна програма. Могилянка, як виняток з-поміж ЮНЗ, не готує юристів заочно. Синтезуючи українські та зарубіжні навчальні програми, вона пропонує студентам обирати дисципліни: деякі вже з першого курсу, всі – на п’ятому. Хоча факультет має, за нашими даними, усього одного штатного дипломованого професора й не сприймається іншими «старожилами» ЮНЗ як повноцінна науково-навчальна правнича школа, студенти збагачуються досвідом як викладачів-«штатників», чимало з яких мають іноземний досвід і є випускниками факультету, так і «позаштатників» – практикуючих у приватних і публічних інституціях юристів. Невеликий кількісний склад факультету (студентів і викладачів) забезпечує контактність і можливість безпосереднього професійного обміну й спілкування, становлення професіонала ще на студентських лавах. Крім того, незначній кількості добре підготовлених юристів-могилянців (їх за 12 років «випустилося» менше, аніж за рік випускається в «Шевченка») нескладно влаштуватися на престижну роботу, що піднімає репутацію Могилянки та, зокрема, факультету правничих наук.

Четверта – це атмосфера. Абітурієнтів ваблять традиції, українських дух університету, який вважається першим (хоча й нещодавно відродженим) навчальним закладом на теренах Східної Європи. Російська мова чується в університеті дедалі частіше, але університет не втратив у патріотичності, позиціонуючися як світовий центр українознавства. Почуття патріотизму Могилянки резонує в серцях тих майбутніх юристів, які вважають його складовою кредо юриста. Це стає ще одним мотивом вибору Могилянки як середовища для формування їхньої особистості, зокрема, як правника.

Зазначені причини вигідно вирізняють факультет і університет з-поміж інших.

 

Публікація для посилання:

Бігун Славік. Юридичний «наркотик» Могилянки. Технологія та хитрощі успішної вступної кампанії // Юридична газета. — 2008. — № 29-30 (164-165) (29.07). — С. 18-19 (включно з інтерв'ю: Ярослав Лихно - кращий за рейтингом вступник на факультет правничих наук (ФПвН) НаУКМА, який однак вступив в Інститут міжнародних відносин; Ярослава Зволінська - перша студентка ФПвН НаУКМА 2008 року; Ірина Бурсук - студентка НаУКМА, яка, однак, обрала вступ за економічним фахом). (Співавтор матеріалу: Ярослав Барков) [ Завантажити ]

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign