Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

Ярослава ДЖОНСОН: «Бути найкращою» - ця фраза для мене стала особистою мантрою

15.07.2008

Професійне кредо Ярослави Зелінські Джонсон – бути найкращою. Цей вираз, каже вона, став її особистою мантрою. Вона – мільйонер, але її професійна мрія, відмінна, хоча й не несумісна, з мріями багатьох бізнес–юристів – „допомогти Україні наблизитися до рівня реального демократичного правового суспільства». Вона очолює один із найбільш контроверсійних у плані кадрових втрат офісів міжнародної ЮФ в Україні. Водночас в її київському офісі не ставляться до юристів як рабовласники до рабів. Вона стверджує, що «юридична практика стала більш зрадницькою і менш коректною», але при цьому є непоправним оптимістом. Вона завзято відстоює інтереси клієнтів, але водночас нарікає на те, що українці задешево продають свої підприємства, зокрема, росіянам. Якщо б про неї зняли фільм, то він називався б, за її словами, „Хрещена мати» (Godmother). При цьому, кажуть її співробітники, вона готова в будь-який момент віддати свій кабінет для ділової зустрічі. Погодьтеся, навіть думка про таке є незвичною для характеру стосунків із керівником в українських юридичних фірмах. Знайомтеся, наш гість – керуючий партнер київського представництва ЮФ „Чадборн енд Парк» Слава Джонсон.

 

 

ПЕРСОНА

П. І. Б.

Українською мовою мене б звали Ярослава Борисівна Джонсон, але в США по-батькові не використовується, і тому в своє професійне ім’я я включаю дівоче прізвище. Отже - Ярослава Зелінські Джонсон

Вік (дата народження)

Я не маю віку. Жорстоко питати про вік жінку, якій минуло 30.

Стаж у галузі права

Партнер

Місце (я) роботи

Київське представництво «Чадборн енд Парк»

Кількість юристів офісу

23

Посади

Керуючий партнер

Інші посади, діяльність

Член Ради Директорів Western NIS Enterprise Fund (фонд підтримки підприємництва у країнах СНД)

Попередні посади, досвід

Керуючий партнер київського представництва юридичної фірми «Алтгаймер і Грей»

Сфери практики

Операції зі злиття та придбання, фінансове право, корпоративне право

Освіта, кваліфікація

Доктор юридичних наук - Вісконсинський університет, юридичний факультет.;

Бакалавр політичних наук, коледж Гаучер Коледж

Знання мов

Англійська, українська, розмовна французька та російська

Авторитет (учитель) у праві

Суддя Томас Фейрчайлд (Fairchild), юрист ЮФ Ден Рубен (Reuben)

Проф. досягнення

17 сповнених «крові й поту» років юридичної роботи на пострадянському просторі, і паралельно - зміна на краще життя 40 українських юристів та їх родин

Проф. мрія

Допомогти Україні наблизитися до рівня реального демократичного правового суспільства    

Проф. кредо

Бути найкращою

СМАКИ І ВПОДОБАННЯ

Колір

блакитний

Авто

«Крайслер»

Кухня, ресторан

Тайська/мексиканська - я готую страви цієї кухні краще, ніж у будь-якому ресторані Києва  

Парфум

«Шанель №5»

Годинник

«Ролекс»

Джентльменський набір [що завжди необхідно мати при собі]

Дуже «сексуальне» питання. Чи орієнтовано воно на жінок, оскільки ми не чоловіки?  / «Блекбері», цифровий фотоапарат, косметика

Місце відпочинку

Бангкок, Таїланд / Рів’єра Майа, Мексика

Книга & фільм

Орхан Памук «Сніг»; «Д-р Стрейнджлав»; «Майкл Клей тон»

Хобі

Приготування делікатесів

 

БІЛЬШЕ НЕ ЗАВЖДИ ОЗНАЧАЄ КРАЩЕ

Український юридичний бізнес останнім часом істотно пожвавішав. Ринок динамічно розвивається і змінюється. Однак було б наївно вважати, що український юридичний бізнес розвивається у відриві від світового. В Україні також знаходять своє відображення світові тенденції. Інша справа – як їх сприймати та інтерпретувати.

 

Пані Джонсон, які головні тенденції юрбізнесу в Україні та який вплив на них світових тенденції юрбізнесу?

Основною тенденцією розвитку юридичних послуг в Україні є зростання юридичних фірм та збільшення їх кількості. Українські юридичні фірми зростають, а іноземних в Україні стає все більше. І ця тенденція не обов’язково означає позитив: більше не завжди означає краще. Іноземні юридичні фірми, які вбачають в Україні лише місце для легкого заробітку, мають короткострокову орієнтацію, а не тривалі зобов’язання.

 

Як ви прогнозуєте розвиток юридичного ринку України на найближчий час?

Подібно до інших країн, юридичний ринок України тісно прив’язаний до її економіки. Юридичні фірми зростатимуть кількісно, якщо зростатиме економіка і відчуватимуться можливості для інвестування. Криза системи кредитування, що спостерігається останнім часом в Європі та США, зменшила обсяг наявного для інвестування капіталу, що призвело до загального скорочення операцій зі злиття та придбання і операцій із забезпеченого фінансування, що, у свою чергу, вплинуло на юридичні фірми, що надають консалтингові послуги з цих питань.

 

Хто є вашими головними конкурентами, і як ви з ними конкуруєте?

Нашими основними конкурентами є міжнародні фірми і кращі, але не більші, українські фірми. Структура нашого офісу дещо відрізняється від тієї, яку мають наші конкуренти. По-перше, ми висуваємо високі професійні та особисті вимоги до наших юристів, в результаті чого зростає компетентність при виконанні завдань клієнтів. По-друге, ми створили сердечну атмосферу роботи, без суворої ієрархії. По-третє, ми не ставимося до юристів як рабовласники до рабів; партнери нашої фірми не їздять на розкішних машинах, не носять шовкові костюми за 5 тис. доларів та італійські туфлі за 2 тис. доларів.

 

Які універсальні та особливі критерії добору юриста (загалом і у вашій фірмі зокрема)?

Ми шукаємо найкращих та найобдарованіших юристів, з якісною юридичною освітою, одержаною в Україні, ступенем LLM або іншим досвідом навчання та роботи за кордоном, з вільним володінням англійською, українською та російською мовами. І, певна річ, ми звертаємо увагу на якість їх попереднього досвіду - де працювали, яку роботу виконували, під чиїм керівництвом. Ми дуже уважно ставимося до підбору кадрів. Нас не цікавить тільки кількісне збільшення наших працівників. 

 

Як найкраще юридичній фірмі генерувати клієнтів?

Для залучення нових клієнтів дуже важливо, щоб партнери фірми були центром уваги. Я часто беру участь і виступаю на численних семінарах та конференціях, а також беру участь у роботі різних організацій. Крім того, наша фірма публікує місцеві інформаційні бюлетені, в яких обговорюються питання змін законодавства у різних юрисдикціях, в яких ми маємо офіси. Ці матеріали відправляються понад 10 000 адресатам, включеним у нашу розсилку. Ми також рекламуємо себе у публікаціях на теми права та бізнесу. Для залучення клієнтів має значення і наявність у нас високого рейтингу у міжнародних рейтингових компаній таких як Chambers, оскільки у багатьох випадках саме вони є джерелом неупередженої оцінки компетентності юридичної фірми. Добра репутація та наявність клієнтів, задоволених нашими послугами  ще один успішний засіб розширення клієнтури. Нам пощастило у тому, що, скориставшись нашими послугами, багато наших клієнтів повертаються до нас з іншими завданнями.

 

Яка ефективність публікацій для генерування бізнесу?  

Статті, написані юристами, особливо з істотних правових питань, такі, які ми публікуємо у нашому інформаційному бюлетені і які потім передруковують в інших виданнях, часто потрапляють до потенційних клієнтів, яких цікавить цей вид діяльності в Україні. Нові клієнти часто розповідають нам під час першої зустрічі, що вийшли на нас саме завдяки таким публікаціям. Ми не розсилаємо об’ємних матеріалів з метою нав’язування наших послуг та таких, за роздрукування яких фірма має сплачувати, оскільки такі матеріали часто вважають саме тим, чим вони є - дорогою інформативною рекламою - і ігнорують.

 

Якою має бути PR-стратегія ЮФ?

PR-стратегія юридичної фірми повинна орієнтуватися на те, щоб фірма завжди звучала у ділових колах в Україні та за кордоном. Кращим засобом для цього є активна участь у професійній діяльності. Поява імені та фотокартки партнера фірми у розділі «Клуби» таких видань як What’s On або інших англомовних журналів - це засіб власного самоствердження, а не успішної реалізації стратегії залучення нових клієнтів, хіба ви тільки маєте на меті представляти нічних клубів.

Багато років тому в мене був наставник, який одержував багато преси, де йому давалися такі негативні епітети як «нападник у переговорах», «безцеремонна особа», «жорсткий». На мої запитання про те, чи не засмучують його такі слова, він відповідав: «Мені все одно, що вони про мене кажуть, адже це означає, що вони згадають про мене, коли знадобиться, щоби хтось відстоював їхні інтереси».

 

Ваше ставлення до і очікування від юридичної преси?

У нашому офісі всі читають юридичну пресу з новинами ринку. Ми очікуємо від юридичної преси чесності, точності та неупередженості.

 

 

ДО „НАЙКРАЩОЇ ФІРМИ У МІСТІ»

Нинішній київський офіс ЮФ «Чадборн енд Парк» – результат еволюційних змін і драматичних подій. У 2003 році юристи фірми пережили драматичний період – після того, як збанкрутували американські офіси їхньої тодішньої фірми – „Алтгаймер енд Грей». Офіс отримав пропозицію перейти до „Саланс», каже Слава Джонсон, але юристи офісу цього не хотіли. Пояснення: вони бажали розвитку практик у СНД, чого тоді їм не могли запропонувати. Згодом, було прийнято пропозицію „Чадборна». Усе рухалося чудово, допоки не прийшов 2007 рік. Коли офіс пережив драматичні події – втрату кількох ключових юристів, зокрема двох партнерів, які покинули фірму в пошуках кращої долі. Здавалося, що офіс ось-ось розвалиться. Пригадую це відчуття стало нав’язливим, зокрема, коли невдовзі після цих подій, у відповідь на кілька повідомлень своїм друзям і знайомим з цього офісу, мені повернулися повідомлення про те, що таких адрес на фірмі нема. Але офіс вистояв, зокрема завдяки „залученню кількох нових юристів – початківців та середньої ланки». Звісно, допоміг оговтатися й економічний підйом України. Фірма нині пропонує конкурентноздатні зарплати, зробила двох юристів партнерами й ще двоє на черзі (правда, й донині ілюзорними є перспективи пайового партнерства). Слава Джонсон каже, що також зрозуміла свою помилку: „не можна працювати самій, треба завжди мати команду однодумців» й сьогодні регулярні зустрічі партнерів і юристів у пошуках „спільної думки» – звична річ в офісі. Усе це дозволяє Славі Джонсон як керівнику з оптимізмом позиціонувати свою фірму, як „найкращу в місті». Навряд чи вона такою стане, кажуть скептики. Але хто знає?. Принаймні, Слава Джонсон не збирається здаватися і покидати фірму: „Сподіваюся, що з “Чадборн енд Парк» у нас назавжди», каже вона.  

 

Пані Джонсон, чим особлива ваша фірма, її київський офіс?

Нас знають як фірму, що здійснює комплексні операції, часто такі, що є новими для правового поля України. У виданні Chambers 2008 нас визначили фірмою вищого стандарту, і в попередні роки ми також мали високі рейтинги.

 

Хто є вашими головними клієнтами? Чи ви повністю залежні від іноземних клієнтів?

Ми представляємо як іноземних, так і українських клієнтів. Наші зарубіжні клієнті - це часто потужні стратегічні компанії, що виходять на ринок України вперше. Наших українських клієнтів можна умовно поділити на дві категорії: великі українські конгломерати, що націлені на розширення свого бізнесу або залучення коштів з-закордону, та великі українські компанії, зацікавлені у реструктуризації своєї діяльності в Україні з надією залучити у подальшому іноземних інвесторів.

 

Як сьогодні київський офіс позиціонує себе на ринку?

Як найкраща фірма у місті.

 

Які головні тенденції у вашій сфері практики?

Бізнес в Україні стає все складнішим, а операції - більш комплексними. Ми спеціалізуємося саме на комплексних операціях.

 

Чи відбулися якісь зміни на фірмі, в київському офісі останнім часом?

Ми зміцнили нашу команду за рахунок залучення кількох нових юристів - початківців та середньої ланки. Ми готуємося до переїзду в новий офіс на Подолі, де ми матимемо вдвічі більшу площу.

 

Як здійснюється управління ЮФ, київським офісом?

Я продовжую здійснювати керівництво київським офісом у тісному співробітництві з двома моїми партнерами - Сергієм Онищенком та Олегом Мазуром. Ми також спираємося на підтримку наших старших юристів, з якими раз на місяць проводимо зустрічі для обговорення важливих для фірми питань та клієнтури.

 

Ви – «за» чи «проти» встановлення мінімальної зарплати юриста першого року в київському офісі?

Ми встановили мінімальну заробітну плату для нових юристів, що базується на певному рівні освіти та попереднього досвіду. Нещодавно я зустрічалася з кандидатом на роботу у нашій фірмі, який до цього працював у великій українській юридичній фірмі. Я була здивована тим, що на запитання про те, яку б він хотів мати заробітну плату, він назвав суму удвічі меншу, ніж ту, яку зазвичай пропонуємо ми. Це означає, що в українській фірмі він отримував ще менше.

 

Які розміри зарплат у київському офісі? Наскільки вони відмінні в інших офісах фірми?

Ми не розкриваємо таку інформацію, але запевняю, що ми добре оплачуємо роботу кваліфікованих юристів.

 

Сьогодні стандартом на ринку провідних ЮФ вважаться початкова зарплата в 15 000 гривень на місяць? Ви могли б нас зорієнтувати у вас зарплата початкуючого юриста вища чи нижча цього рівня?

Орієнтовно, на цьому рівні.

 

Ваш підхід до утримання юристів?

Найкращий спосіб утримувати юристів - це давати їм цікаву роботу, що сприятиме їх подальшому кар’єрному росту, а також належним чином оплачувати їх роботу та ставитися до них із повагою.

 

Як підвищують кваліфікацію ваші юристи?

Ми використовуємо різні підходи до підвищення кваліфікації наших юристів: 1) ми заохочуємо партнерів з інших наших офісів, коли вони приїжджають у Київ виступати з лекціями для київських юристів з питань, у яких вони спеціалізуються; 2) ми проводимо відео-семінари та семінари в режимі «он-лайн» з нашими офісами в Лондоні та Нью-Йорку; 3) юристи відвідують семінари та конференції з питань, що мають відношення до сфери їх практики; 4) щороку восени ми направляємо групу наших молодших юристів на тижневий тренінг до Нью-Йорка.

Кілька наших юристів одержали гранти на навчання за програмою LLM в США та Європі. Ми заохочуємо їх брати участь у цих програмах і залишаємо для них робоче місце до їх повернення. Зараз один із наших юристів навчається за кордоном, інший закінчує стажування в Канаді, а ще один розпочне наступного місяця навчання у США за програмою LLM.

 

Якщо ви хочете бути в курсі подій в офісі фірми, куди ви йдете, що робите?

Я завжди на зв’язку з юристами та іншими працівниками нашого офісу. Я рідко зачиняю двері свого кабінету і завжди рада, коли працівники заходять до мене з питаннями, вартими уваги.

 

 

«ХРЕЩЕНА МАТИ» У ПОШУКАХ БАЛАНСУ

Слава Джонсон, можна сказати, закохана в юридичну професію. Ця закоханість переросла в любов, але не обійшлася без розчарувань і перепон. При чому з самого початку. Її дядько був юристом, але він видався їй професійно обмеженим: зосередженим на певній сфері практики. Доля згодом звела її з молодими юристами у одній з містобудівних компаній Вашингтона, які своїм прикладом ерудованості переконали: юридична освіта та професія – саме для неї. Людини з постійним живим і щирим інтересом, бажанням постійно розвиватися й брати участь у цікавих проектах. Проте, вона вирішила йти вчитися на архітектора. Смерть батька, через яку не було можливості фінансувати навчання, змусила її покинути архітектурний. Й згодом – вона вступила на юридичний. Про що ніколи не шкодувала. А далі, після закінчення, була копітка робота помічником федерального судді та в юридичній фірмі, де, каже вона ностальгічно, „партнери були справжніми партнерами». Слава Джонсон, можливо, й нині залишалася б звичайним американським юристом (який й би й так мав чим пишатися, як такий, що став на ноги, зрісши в США у небагатій українській сім'ї), якби не відкрила для себе нової України після 1991 року. Саме Україна, з її новими економічними перспективами, сьогодні стала для неї не лише непереборної сили магнітом, але й джерелом доходів і натхнення. І новим стимулом закоханості в юридичну професію її вічно молодої душі. Її донька, призналася Слава, теж стає юристом. Мабуть, закоханість у юридичну професію у Джонсонів стає переконливою й генетично. Але на чому вона тримається? У своєму минулому інтерв’ю, вартому окремої уваги на тему жінка-юрист („ЮГ» № 10 2007), вона визнала безцінність підтримки свого чоловіка, який „підтримував її в розвитку кар’єри, усіляко допомагав – опікуючись донькою, коли її не було вдома, морально підтримуючи, вислуховуючи, слідкуючи за порядком у домашньому господарстві за її відсутності. Чоловік займався наукою і його більш гнучкий графік давав можливість «підставити плече» там, де в цьому виникала потреба, зумовлена її кар’єрою». Здавалося б, у цієї жінки є все. Але вона й донині знаходиться у пошуках, зокрема балансу професійного та приватного життя.

 

Що вам найбільше подобається у  роботі?

Для мене робота ніколи не буває монотонною чи рутинною. Я завжди уникала вузької спеціалізації, тому маю нагоду працювати з клієнтами, що представляють різні галузі промисловості: фармацевтичну, харчову, виробництво сталі, телезв’язок, нафто- та газовидобування, нерухомість та будівництво, банківські послуги, авіацію та багато інших.

Я люблю клієнтів, які цінують високу якість послуг, які надає наш офіс.

 

У котрій годині ви зазвичай залишаєте офіс?

Я залишаюся в офісі стільки, скільки потрібно. Немає конкретного часу, коли я закінчую роботу. Я – рання пташка і часто зранку працюю кілька годин удома, в офіс я приходжу раніше за юристів та інших працівників.

 

Ваш рецепт балансу між особистим і професійним життям?

Я все ще у пошуках такого балансу. Відповідальність за офіс часто вимагає від мене більше часу витрачати на роботу, ніж на розваги.

 

Чому ви стали юристом? Чому зайнялися юридичним бізнесом?

Я шукала шляхів інтелектуального розвитку у поєднанні з цікавою роботою.

 

Ви – українка? Чи є місце патріотизму в юридичному бізнесі? Його прояви?

Я - українка за походженням, але вивчала українську мову, історію, культуру та традиції у своїх батьків та в українській школі у США. Я вважаю себе не справжньою українкою, а українкою «через дефіс», тобто до мене краще підходить така характеристика як «україно-американка», тобто українка, вихована у США.

Я - громадянка США, отже лояльно ставлюся до своєї країни, відчуваю емоційну близькість з Україною і бажаю для неї найкращого. Тому я повернулася сюди 16 років тому, щоб працювати і допомагати Україні відбудовуватися після кількох десятиріч ізоляції від світової економіки.

 

Чи вважаєте ви себе українським юристом?

Ні, я - американський юрист, добре обізнаний з питань правової системи України.

 

Ви – успішний юрист. Що таке успіх юриста, в чому він проявляється?

У створенні команди юристів, що тісно співпрацюють і дають якісні результати роботи.

 

Який секрет успіху юриста? Які інгредієнти цього коктейлю успіху?

Секретів немає. Як в і інший професії, тут потрібно мати професійні основи і постійно розвиватися, напружено працювати, знати свої обмеження і мати здоровий глузд.

 

Ваше відчуття, коли ви стали мільйонером?

Цікаве запитання, але американські юристи вважають непристойним обговорення свого фінансового стану.

 

Ваша перша в житті робота?

Коли мені було 17, я працювала ранковим кухарем у буфеті в маленькій їдальні в Балтіморі. Доводилося прокидатися о 5 ранку і весь ранок смажити яєшню з беконом та наливати каву. Коли опівдні я виходила з роботи, мене з ніг до голови вкривав аромат яєшні з беконом.

 

Хто істотно вплинув на ваше формування як юриста?

Я почала свою кар’єру у містобудівній компанії у Вашингтоні. Мені пощастило працювати з кількома молодими юристами, які справили на мене враження своєю ерудованістю, професійністю та цікавими проектами. Я вирішила наслідувати їх прикладу, коли через кілька років у мене з’явилася така нагода.

 

Яка надана вам порада істотно допомогла в житті, професійній кар’єрі?

Один із моїх викладачі казав нашій групі, що як юристи ми повинні мати власні цілі і «бути найкращими». Для мене ця фраза стала особистою мантрою - прагнути досконалості.

 

Найбільша ваша помилка і винесені уроки?

Найбільшою помилкою була робота у фірмі у ролі єдиного іноземного юриста, тому ніхто з моїх партнерів на розумів, що мені доводиться робити за кордоном і чому. Я зрозуміла, що не можна працювати самій, треба завжди мати команду однодумців.

 

Як ви переносите невдачі?

Я переживаю та аналізую тільки один день. Але я - невиправний оптиміст, який завжди дивиться на перспективу і обминає невдачі. Я знаходжу позитивні моменти у всьому, що трапляється зі мною.

 

Три уроки, яким навчив вас університет?

Я зрозуміла, що найважливішими якостями людини є такі: поєднання ерудиції, бажання напружено працювати та чесність.

 

Які джерела вашого натхнення?

Мистецтво - живопис, скульптура та музика.

 

Як ви відпочиваєте?

Люблю подорожувати, особливо у південно-східну частину Азії. Вдома - у Києві або Чикаго (це моя американська «база») - люблю готувати. Коли є нагода, відвідую курси кулінарів. Або читаю детективи.

 

На щоб ви проміняли свою практику?

Я б відійшла від практики у разі серйозної хвороби будь-якого з моїх близьких родичів або через власну хворобу.

 

Якби про вас зняли фільм, які б він мав назву і сюжет?

«Хрещена мати» --»The Godmother»: казка про захоплюючі пригоди американського юриста у пост-радянській Україні.

 

Що вас найбільше вразило в юридичному житті останнім часом?

Те, що в цілому юридична практика стала більш зрадницькою і менш коректною.

 

Спілкувався Славік Бігун

Публікація:

Юридична практика стала більш зрадницькою і менш коректною (Інтерв'ю: Ярослава Джонсон, керуючий партнер київського офісу ЮФ «Чадборн енд Парк» про тенденцію юридичного бізнесу та особисту кар'єру) // Юридична газета. — 2008. — № 25 (160) (24.06). — С. 10-11. [ Читати ] [ Завантажити ]

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign