Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрБізнес. Перезавантаження і розвантаження в Україні: Squire Sanders і The Silecky Firm. Розвал «Фірми Сілецького» обернувся підйомом «Сквайр Сандерс»

03.06.2008

Одне і те явище можна тлумачити по-різному. Те, що ЮФ Squire, Sanders & Dempsey L.L.P. офіційно назвала «розширенням своєї присутності в Україні», інші називають «новим відкриттям офісу». Спробуємо з’ясувати й ми про що йдеться й яка історія цього питання.

 

1992-2003

ЮФ Squire, Sanders & Dempsey (SSD, «Сквайр Сандерс») відкрилася в Україні в 1992 році. Чинником цього кроку була Гелен Кришталович (Kryshtalowych), американка українського походження, яка очолила офіс. На той час у Кришталович мала більше 10 років досвіду корпоративної юридичної практики. Й мотивацію розвивати кар’єру. Народжена 1945 року в німецькому Бад-Верішхофені, Кришталович стала правником у 35 років, закінчивши у 1980 році з відзнакою один із клівлендських університетів. Саме в Клівленді її й запримітила клівлендська фірма «Сквайр Сандерс», що вже тоді мала міжнародні амбіції.

В Україні Кришталович здобула визнання. Зокрема, від одного з юридичних видань. Але її 15 років керівництва в Україні не були однозначними. З одного боку фірма змогла зберегти присутність та бренд на українському ринку (деякі – не змогли цього), утримавши ряд фінансово важливих клієнтів. З іншого боку, фірмі бракувало динамізму й комфортної атмосфери – це відзначають обізнані з історією української сторінки фірми. Перспективних юристів не було втримано: жоден із нині зазначених на сайті фірми дев’яти юристів, окрім Кришталович, не працював в українському офісі на фірмі з 1992 року.

Київський офіс фірми, за різними оцінками, втратив і в репутації в плані комфортності атмосфери. Зокрема, після трагедії, що трапилася з колишнім юристом офісу. Назар Коваленко, найнятий наприкінці 1990-их років після закінчення Львівського й Нотр-Дамського університетів, щойно покинувши фірму, перебуваючи в Єгипті зазнав смертельної травми. За наявною інформацією, його батькам було відмовлено в допомозі коштами для транспортування та лікування; причина: Назар уже не був юристом фірми. Ця історія не пройшла безслідно для фірми в Україні.

Саме в той час погіршилася економічний клімат в країні. ЮФ стагнувала. Один за одним фірму покидали юристи. Низка з них, як-от Євген Гусєв, заснували свої компанії, а низка, як-от Армен Хачатурян і В’ячеслав Якимчук, знайшли визнання деінде: зробили кар’єру в інших відомих ЮФ. Це були не найкращі часи «Сквайр Сандерс» в Україні.

 

2003-2008

В історії «Сквайр Сандерс» Україна була ще одна сторінка, яку нині перегорнуто. Понісши серйозні втрати, фірма восени 2003 року вирішила утворити альянс із іншою ЮФ українсько-американського походження: заснованою 1995 року іншим американським юристом українського походження Маркіяном Сілецьким – The Silecky Firm.

«Афіліація доповнюватиме й укріплюватиме практики обох фірм в Україні, СНД і на міжнародному рівні, The Silecky Firm зможе отримувати міжнародний досвід «Сквайр Сандерс», а «Сквайр Сандерс», взамін, отримає додаткові ресурси для клієнтів у Києві», – йшлося у прес-релізі «Сквайр Сандерс» від 1 вересня 2003 року. За словами „Фірми Сілецького”, мета альянсу – «розширення та зміцнення діяльності обох фірм в Україні, країнах СНД та на міжнародному ринку».

Невдовзі „Сквайр Сандерс” часом навіть не згадував київський офіс фірми як своє представництво, а Гелен Кришталович у деяких довідниках не значилася в Україні. За словами Маркіяна Сілецького, цей альянс допоміг „Сквайр Сандерс” „справляти враження присутності в Україні”. В свою чергу, альянс виявися взаємовигідним для обох сторін.

Часи змінювалися. У 2007 році постало питання про доцільність продовження співпраці в альянсі. За версію Гелен Кришталович, його було припинено через збіг часу співпраці, за іншою версією – її було припинено завчасно. Можливо, не випадково «Юридична газета» так і не отримала інформації від „Сквайр Сандерс” про підсумки 2007 року в спеціальній рубриці („ЮГ” № 10-16 2008).

Але підсумки були. Вони проявилися в кінці квітня – початку травня. Так, а сайті The Silecky Firm з’явилося повідомлення (недоступне на момент написання цієї статті): «The Silecky Firm, Р.С. має честь повідомити про те, що Маркія Б. Сілецький, засновник фірми, приєднався до міжнародної юридичної фірми SALANS у травні 2008 року». Згодом це повідомлення зникло з сайту фірми, як і перелік її юристів. Маркіян Сілецький втім таки підтвердив нам: він уже працює в „Саланс”.

Фактично ж, це означало, що ЮФ The Silecky Firm розкололася: частина фірми – юристи та клієнти – перейшла до „Сквайр Сандерс», інша – до «Саланс».

Так, розвал «фірми Сілецького» обернувся підйомом «Сквайра».

 

1 + 1

Складно, яка доля чекала б ЮФ Squire Sanders & Dempsey в Україні якщо б не один юрист – Петро Телюк. Пан Телюк, теж американець українського походження, приїхав до України в 1990 роках. Він працював у декількох міжнародних ЮФ, зокрема «Бейкер Маккензі» і «Ковінгтон енд Берлінг» (Covington & Burling), а також юрисконсультом міжнародної корпорації «Філіп Моріс» в Україні. Він став одним із тих, хто повернувся до корпоративної юридичної практики після настання кращих часів для юридичного бізнесу в Україні.

Саме працюючи в „Фірмі Сілецького” він знайшов свій шлях до «Сквайр Сандерс». Цікаво, що й на сьогодні Телюк не має статусу пайового партнерства, будучи так званим «європейським партнером». Але міжнародний менеджмент фірми довірив Телюк керівництво справами фірми в Україні.

Тепер фірма сподівається на «новий початок». Марк Кюсік (Cusick), координатор практики «Сквайр Сандерс» у Європі у цьому зв’язку відзначив, що Гелен Кришталович та Пітер Телюк «є чудовою командою, що забезпечить подальше зростання юридичної практики фірми». Те ж саме сказав нам і пан Телюк, відзначивши, що між ним і Кришталович нема „розподілу обов’язків”, а їхню співпрацю можна охарактеризувати словом „супер”. Поживемо – побачимо.

Між тим, перед Телюком сьогодні стоять нові завдання: наверстати упущене. Сам Кюсік у цьому зв’язку рефлексує так: свого часу «ми приймали звичайне рішення щодо ресурсів, віддаючи перевагу Москві перед Києвом. Ви могли б сказати, що це було помилкою. Але, було б зараз правильніше повернутися й намагатися прикладати в вдвічі більші зусилля» (витяг з інтерв’ю The Lawyer).

Телюк також має й своє кредо успіху. В статті “Іноземні юридичні фірми в Україні” (2007) він зазначав: «У довгостроковій перспективі успіхів досягнуть лише ті іноземні ЮФ, які будуть постійно підтримувати напрацьований ними рівень якості юридичних послуг, професіоналізму і будуть дотримуватись правил юридичної етики. Такі фірми будуть успішніші, ніж ті фірми, які в короткостроковій перспективі досягають непоганих фінансових результатів за рахунок зниження якості юридичних послуг і недотримання правил юридичної етики».

Але всі ці слова не наповнити змістом без команди.

 

+8

Й така команда нині в «Сквайр Сандерс» в Києві є. Зманивши Телюка, «Сквайр Сандерс» отримав ще 7 юристів, які раніше працювали з ним у „Фірмі Сілецького”. Вони мали вибір й обрали перехід разом з Телюком.

У „команді Телюка” сьогодні працюють брати Смелік (Володимир і Владислав), Олексій Поволотський, Дмитро Сахарук. Також на фірмі працюють Денис Дзик, Світлана Губенко та Катерина Кокот. Переважно, це молоді юристи – віком до 30. Цікаво, що кілька з членів команди є випускниками Національного університету внутрішніх справ в Харкові, що є незвичним для юридичного бізнесу.

При обговоренні цього кар’єрного аспекту з Петром Телюком я звернув увагу на те, що той наполягав на високій компетентності свої колег з вузів МВД, Підкреслював, що вони є фахівцями високого класу, викладачами, а також закінчили західні університети (США, Великобританія). Мені здалося, що вже така позиція свідчить про присутність командного духу.

 

Висновки

Відзначимо одне міркування. Альянс у цьому випадку був тимчасовою формою співпраці. Щойно інтереси розійшлися, альянс дав тріщину. Альянс може трансформувати у фактичне злиття чи поглинання (як у випадку практики особисто Сілецького в практику „Саланс” та „команди Телюка” в команду «Сквайр Сандерс»). Успіх видозмін залежатиме від якісних характеристик особистих стосунків юристів та спільності їхніх інтересів. Зрештою, хоча в юридичному бізнесі головне – це заробити гроші, гроші у цій справі не завжди є головним драйвом і чинником успіху. Бізнес – це не лише здатність заробляти гроші, але й здатність вибудовувати стосунки в цьому процесі. Спочатку в з-поміж юристами, згодом – з-поміж юристів і клієнтів. Заради ще більш важливого альянсу.

 

= Бліц-інтерв'ю =

Гелен КРИШТАЛОВИЧ, європейський партнер київського офісу ЮФ «Сквайр Сандерс»: «У подальших планах – лише стрімкий розвиток …»

Фото Г. Кришталович

 

Пані Кришталович, які результати співпраці (альянсу) «Сквайр Сандерс» та „Фірми Сілецького”? Зокрема, наскільки фінансово було вигідно співпрацювати?

П’ять років тому, коли ринок України переживав не найкращі часи нестабільності та невизначеності, а ділова активність з боку інвесторів впала, керівництвом нашої фірми було прийнято стратегічне рішення про створення альянсу з іншою юридичною фірмою, «Фірмою Сілецького» (The Silecky Firm). Мета альянсу – продовження надання юридичних послуг своїм клієнтам та посилення юридичної практики в Україні.

Така співпраця принесла, безперечно, позитивні результати і мала багато переваг для розвитку обох юридичних компаній. Залишившись на ринку, наша компанія змогла продовжити юридичне обслуговування своїх міжнародних клієнтів, що мають бізнес в Україні, залучивши до співпраці і застосувавши досвід українських юристів партнера. Українські юристи «Фірми Сілецького» здобули можливість працювати над новими проектами і надавати клієнтам всеохоплюючі в міжнародному аспекті юридичні послуги, так як отримала підтримку більш як 800 юристів «Сквайр Сандерс», що працюють у 32 офісах, розташованих у всьому світі.

Зі стрімким розвитком українського ринку, особливо – після 2004 року, відкривалися нові можливості для розвитку і розширення діяльності на ринку юридичних послуг. Тому після закінчення строку «Договору про створення альянсу» наша компанія вирішила розширити свою присутність і активність на українському ринку, безпосередньо розвивати свої професійні стосунки з клієнтами, що є також безперечно вигіднішим для компанії і з комерційної точки зору.

Які досягнення на посаді керуючого партнера «Сквайр Сандерс» в Україні ви вважаєте головними?

Основними досягненнями на посаді керуючого партнера вважаю підтримання високого рівня обслуговування наших клієнтів в Україні, що відповідає міжнародно-прийнятим стандартам; можливість вирішити будь-які проблеми чи питання, які виникають у клієнта на шляху досягнення ним поставлених цілей; налагодження та підтримання добрих стосунків з клієнтами; забезпечення підтримки та навчання українських юристів для досягнення ними рівня міжнародних спеціалістів.

Які плани надалі? Чи залишатиметеся в Україні?

В подальших планах – лише стрімкий розвиток діяльності в Україні для досягнення найвищого визнання на ринку юридичних послуг.

 

 

= Бліц-інтерв'ю =

Петро ТЕЛЮК, керуючий партнер київського офісу ЮФ «Сквайр Сандерс»: Відчуття команди і комфорту важливіше за різновид статусу партнера

Фото П. Телюк

Пане Телюк, які результати співпраці альянсу ЮФ The Silecky Firm, в якій ви працювали, зі «Сквайр Сандерс»? Наскільки така форма співпраці була ефективною?

Така співпраця була взаємовигідною. «Сквайр Сандерс» отримали юристів як «ресурс» The Silecky Firm. З іншого боку, юристи The Silecky Firm змогли здобути цінний досвід, працюючи над складними проектами: наприклад, супроводжуючи великі проекти разом із досвідченими юристами. У цьому плані така форма співпраці може бути корисною як «молодим», так і досвідченим фірмам.

Чому розпався ваш особистий альянс із The Silecky Firm?

З вашого дозволу, хотів би обмежитися одним міркуванням: у нас були різні бачення на управління фірмою. Для прикладу, я виступав проти того, аби згадувати практику фірми в Нью-Джерсі й мати на увазі практику в США.

Ви призначені керуючим партнером київського офісу. Цей пост тривалий час обіймала Гелен Кришталович. Як ви розподілятимете обов’язки з управління київським офісом з нею?

Поділу обов’язків нема. У нас нема спору на тему: «Хто тут бос?». Пані Кришталович допомагає мені з багатьох питань: вона добре знає клієнтів, їхню історію стосунків з клієнтами. Ми має повну згоду з усіх питань й нашу співпрацю можна охарактеризувати словом «супер».

Те, що відбувається в київському офісі «Сквайр Сандерс» називають «новим відкриттям». Ви погоджуєтеся з цією думкою?

Так. Разом з тим, наголошу: ЮФ «Сквайр Сандерс» формально завжди була присутня в Україні. Але фактично, якщо говорити про останній час, йшлося про одного партнера. Тепер ми маємо команду, яка прийшла в «Сквайр Сандерс» – сюди перейшли всі юристи з The Silecky Firm, окрім керівника фірми.

Які плани офісу надалі, які завдання ви ставите перед собою?

Наше головне завдання – розширюватися і при цьому підтримувати високий рівень якості послуг.

Як зростатиме кількість юристів?

У нас нема визначених орієнтирів. Я не можу сказати, як, можливо, це роблять інші, що ми зростатимемо до 20 чи 40 юристів. Ми зростатимемо у міру зростання потреб наших клієнтів.

З-поміж юристів вашого офісу кілька випускників вузів системи МВС? Це видається не звичним для топових юридичних фірм у Києві.

Вони висококваліфіковані фахівці, здобули також освіту й закордоном, зокрема в США та Великобританії. Й навчалися вони там завдяки стипендіям, які вибороли на всеукраїнських конкурсах. Вони також були викладачами господарського, цивільного та податкового права.

Щодо критерії найму, то відзначу те, на що я звертаю увагу: перше – розумність (intelligence), друге – це «драйв» до роботи, і третє – особистість (character). Щодо останнього, то юрист повинен вміти працюючи старанно й за стресових обставин разом з тим балансувати і своє приватне життя. Підбір кадрів в Україні винятково за критерієм юридичного факультету – з відомих причин – може бути помилковим.

 Додам, що сам я є випускником не топової правничої школи в США, але працював і працюю у топовій юридичній фірмі.

Ви стали «європейським партнером» «Сквайр Сандерс»? Що це значить?

«Сквайр Сандерс» має дворівневе партнерство й цей статус є непайовий. Разом з тим, хотів би відзначити, що це не є настільки істотним, як-от відчуття команди і комфорту, яке я маю працюючи в фірмі. Крім того, в нашій фірм діє підхід «клієнт фірми»: тобто клієнта обслуговують юристи будь-якого офісу фірми не залежно від того, хто його «привів». Мені подобається цей підхід.

Які перспективи партнерства у юристів фірми, адже жоден український юрист не був і не є партнером в «Сквайр Сандерс».

Перспективи є. Потрібно відповідати певними критеріям. Головні з них: бути гарним юристом, бути гарним менеджером (справ, клієнтів, колег) й також бути тим, кого інші партнери бажають бачити як партнера.

Який ваш месидж юридичному ринку в Україні?

Український ринок юридичних послуг динамічно зростає, він істотно змінився, особливо, за останні 4 роки. «Сквайр Сандерс» в Україні радий розширенню своїх можливостей в наданні юридичних послуг міжнародним і місцевим клієнтам фірми.

 

= Бліц-інтерв'ю =

Маркіян СІЛЕЦЬКИЙ, юрист київського офісу ЮФ «Саланс»

«Сквайр Сандерс» справляв враження присутності в Україні»

Фото М. Сілецький

Пане Сілецький, як ви оцінюєте результати співпраці The Silecky Firm зі «Сквайр Сандерс»? Зокрема, наскільки фінансово вигідною вона була?

Вважаю, що афіліація мала позитивні наслідки й буда фінансового вигідною для обох фірм. Вона відповідала бажанню «Сквайр Сандерс» справляти враження присутності в Україні упродовж складного в економічному плані часів, а також надала обом фірмам можливість розвиватися.

Чому співпраця завершилася розколом The Silecky Firm? Чому ви не перейшли до «Сквайр Сандерс»?

Мені запропонували працювати в «Сквайр Сандерс», але, проаналізувавши ситуацію, я прийшов до висновку, що моє приєднання до «Саланс» було б більш корисним для моїх клієнтів. «Саланс» працює в Україні з 1992 року, я працював в Україні з 1992 року – й все це не покидаючи країну. Вважаю, що поєднання наших сильних сторін, послідовність та значний досвід «The Silecky Firm” та «Саланс» надасть нашим клієнтам додаткові ресурси та усталену систему юридичної підтримки у межах усієї Європи, Україні та СНД – справжню синергію. З іншого боку, «Сквайр Сандерс» вирішив покинути ринок в 2004 році й The Silecky Firm взяла на себе представництво і обслуговування клієнтів в «Сквайр Сандерс» Україні. Зараз вони опортуністично заново відкрили вже не афілейований офіс, але обсяги офісу та послуги не забезпечують додаткову широту та досвід, які я шукав для своїх клієнтів на українському ринку, що розвивається.

Коли ви розпочинаєте працювати в українському офісі «Саланс»?

Я розпочав працювати в травні 2008 року.

Хто з вами перейшов до цієї фірми?

Колишні юристи моєї фірми сьогодні працюють в різних фірмах у Києві, зокрема й в «Саланс».

Яка доля Ірини Мих?

Вона сьогодні працює юрисконсультом в Rennaisance Capital.

Які ваші плани на майбутнє?

Тривале і процвітаюче майбутнє з «Саланс».

 

ДОВІДКА:

ЮФ Squire, Sanders & Dempsey

ЮФ Squire, Sanders & Dempsey (SSD, «Сквайр Сандерс») заснували в 1890 році Ендрю Сквайр (Squire), суддя Вільям Бі. Сандрес (Sanders) і Джеймс Ейч. Демпсі в Кліфленді, штат Огайо. За інформацію фірми, вона відначально здобула репутацію радника провідних корпорацій в понову індустріалізованому місті. На 1929 рік «Сквайр Сандерс» вважався, за даними сайту, провідною фірмою Клівленда і Огайо. А також найбільшою – на той час на фірмі працювало 36 юристів.

«Сквайр Сандерс» функціонує як єдине глобальне партнерство. Фірма намагається залишатися вірним кредо своїх засновників: ефективно служити клієнтам та утримувати професійних стандартів, які вирізняються як фірму, так і її персонал.

Пратику «Сквайр Сандерс» організовано за чотирма головними сферами: представництво (advocacy), бізнес (business), фінансові ринки (capital markets) та регуляторні сфери промисловості (regulated industries). У рамках цих сфер виділяються численні галузі спеціалізації.

Фірма надає послуги як приватним, так і публічним компаніям. Намагаючись підтримувати своїх клієнтів, фірма відкрила свій офіс у Вашингтоні в 1971 році, злившись із іншою юридичною фірмою. Першим закордонним офісом фірми стало представництво в Брюсселі, відкрите в 1974 році. Наступного року фірма відкрила другий офіс в Огайо – у Колумбусі. Офіс у Ньй-Йорку було відкрито в 1982 році; саме він сьогодні вважається штаб-квартирою фірми.

Наступне розширення фірми настало в 1990-их роках. Спочатку в ЦСЄ, згодом – в Азії. Зокрема, в 1992 році було започатковано українську присутність. До 2000 року було укріплено практики в таких сферах, як інтелектуальна власність та сфера технологія – завдяки тісній співпраці з ЮФ та юристами Graham & James LLP. Офіс у Шанхаї було відкрито в 2004 році, в 2005 – у Варшаві. Об’єднання з ЮФ Steel Hector & Davis LLP принесло ще ряд офісів в Америці. Лише згодом було відрито офіс у Франкфурті-на-Майні, розширено базу в Лондоні.

На сьогодні фірма представлена в Америці, Європі та Азії, маючи 32 офіси в 15 країнах з 850 юристами.

 

Публікація [посилання]:

Бігун Славік. Перезавантаження і розвантаження в Україні: Squire Sanders i The Silecky Firm. Розвал "Фірми Сілецького" обренувся підйомом "Сквайр Сандерс" [Включено коментарі: Гелен Кришталович (Kryshtalowych), Петро Телюк (Teluk), Маркіян Сілецький (Silecky)] // Юридична газета. — 2008. — № 22 (157) (3.06). — С. 2, 6.

 

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign