Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрПублікація: Юридичний аутизм як характеристика поведінки юриста

26.05.2008

Юристів часом порівнюють із лікарями. Якщо насмілитися, то чому б самокритично не охарактеризувати поведінку юристів мовою лікарів?

Мої спостереження за подіями в юридичному світі (зокрема в українському), дозволяють висунути гіпотезу: поведінка деяких юристів має риси того, що  можна охарактеризувати як «юридичний аутизм».

Терміном «аутизм» позначають «симптоми психічних порушень; заглиблення у власні хворобливо викривлені переживання, відособлення від зовнішнього світу; симптом шизофренії та дитячої психічної хвороби» (УСЕ, 2003). Часом під аутизмом мають на увазі й схильність (навіть нездатність) людини контактувати з навколишніми відповідно до загальноприйнятих норм і звичаїв (Вікіпедія).

Аутизм, зокрема, може виявлятися у бажанні «увійти в себе» - в стан відчуження людини, при якому думки, почуття і бажання підпорядковуються внутрішньому світосприйняттю. Аутизмом може вважатися і непатологічне захоплення власним внутрішнім світом, фантазіями і мріями, при якому отримується задоволення.

Звісно, ми - юристи – переважно активні індивіди. Відкриті до світу. Й нерідко більшого успіху досягають екстраверти, ніж інтроверти. Але, але… розглянемо кілька ситуацій.

Як характеризувати позицію юрисконсульта, котрий усіляко заперечує всі юридичні аргументи іншої сторони як відкрито (наприклад, на судовому процесі), так і приватно?

Як охарактеризувати позицію сьогоднішніх українських юристів, зокрема тих, які є політиками або знаходяться на службі в політиків, що часом мають викривлені (щодо дійсності) уявлення про свою юридичну правоту? Вони вважають себе виключно правими, правильними, ледь не святими, а іншу сторону – навпаки.

Як охарактеризувати поведінку юриста юридичної фірми, який, зачинившись у своєму кабінеті, працює над паперами по 12-14 годин на добу, спілкуючись із людьми переважно Інтернетом? Відтак він іде додому, а зранку – те саме.

Як охарактеризувати поведінку юриста чи студента-правника, зацикленого винятково на праві? Його не цікавить ніщо інше або ж, переважно, право, що ставить його в «аут» від усього іншого.

Визнаючи таку поведінку, ми можемо характеризувати її як юридичний аутизм.

Така поведінка може мати різні мотиви й причини та наслідки.

Ключовим медичним, а, можливо, і юридичним, питанням було би таке: поведінка індивіда свідома чи несвідома? Йдеться про неконтрольовану чи контрольовану поведінку? Йдеться про гру чи характер юриста?

За моїми спостереженнями, деякі юристи можуть бути в «ауті», коли їхню «правоту» гарантують інші (домовлені справи); коли вони зосереджені винятково на своїх аргументах, не приділяючи уваги аргументам інших і контраргументам; коли поведінка юристів, наприклад, корпоративної ЮФ, стає усталеною, узвичаєною внаслідок зосередженості на своїй роботі; тощо.

Наявність симптомів аутизму не обов’язково спричиняє негативні наслідки. З-поміж відомих людей-аутистів і Ейнштейн, і Ньютон. Аутисти можуть мати успіх, а їхні здібності межують зі здібностями геніїв.

Але при цьому, чи не породжує аутизм нестабільності, зокрема, коли в «ауті» юристи, що мають владу, гроші та вплив? Зрештою, чи не призведе це до того, що юристи-аутисти стануть інсайдерами, а всі решта опиняться в ауті? Адже якщо звичайні аутисти самоізольовуються, то юристи-аутисти дуже часто - навпаки. 

Славік Бігун, головний редактор «ЮГ»

 

Публікація [посилання]

Юридичний аутизм як характеристика поведінки юриста (колонка редактора) // Юридична газета. — 2008. — № 21 (156) (27.05). — С. 3.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign