First page
Sitemap
Feedback
Slavik Bihun’s Personal Site
Humanness & Optimism, Professionalism & Perfection

YurHit

ЮрЖурналістика. Третя сесія ШПЖ "НОВА УКРАЇНА": від ток-шоу до екстремальної журналістики і прогнозу майбутнього України

13.09.2009

Тема: професійна журналістика в Україні / professional journalism in Ukraine

На фото: група журналістів перед презентацією "Україна - 2020" (зліва направо: Марина Баранівська, Владислав Івченко, Катерина Даниліна, Ілона Довгань і В. Бігун).

10-13 вересня 2009 року в Одесі відбулася Третя сесія Школи професійної журналістики "НОВА УКРАЇНА" .

У перший день 10 вересня 2009 року вже традиційно Школу відкрив Ігор КОГУТ, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив, Директор Школи професійної журналістики "НОВА УКРАЇНА", та розповів про основні напрямки роботи III сесії Школи. Слухачі школи також поділилис останніми новинами свого професійного розвитку.

Слухачі прослухали серію лекцій, зокрема, які зокрема провели:

  • Першим викладачем став Дмитро КОТЛЯР, Консультант Організації економічної співпраці та розвитку (ОЕСР), Керівник Проекту ОЕСР "Розвиток спеціалізованих служб з боротьби проти корупції в Україні". У своєму виступі він розкрив питання визначення поняття корупції, окреслив основні види та характеристики корупційних проявів, а також описав наявні механізми протидії корупції. Експерт також висвітлив питання корупційних чинників та ризиків, які можуть виявлятися журналістами у їхній професійній діяльності при аналізі рішень та актів різноманітних органів влади. Під час дискусії було також з’ясовано роль різних органів влади України у запобіганні та протидії корупції, наголошено на важливості таких інструментів як декларування майна публічних службовців та відповідальності за незаконне збагачення, правил щодо конфлікту інтересів тощо. Окрему увагу було приділено прикладам подолання корупції в інших країнах.
  • Також в перший день учасники працювали в групах і готувалися до проведення гри "Україна - 2020", метою якої було вироблення прогнозного сценарію, що враховував би множину чинників та дозволяв передбачити послідовність очікуваних подій, ситуацій та процесів в Україні.
  • Під час другого дня роботи сесії, 11 вересня 2009 року, виступила Вікторія СЮМАР, Виконавчий директор Інституту масової інформації, з  темою: "Україна у світовому контексті: рівень висвітлення міжнародної тематики в українських ЗМІ". Вона розповіла про висвітлення в українській журналістиці міжнародної тематики, і зазначила, що обсяг інформації на українському телебаченню, присвячений міжнародним питанням, не перевищує 10 %, що в свою чергу свідчить про нерозвиненість цього напрямку.
  • Також 11 вересня було проведено тренінг Олега ХОМЕНКА, Голови Правління Інституту розвитку регіональної преси. Тренінг був присвячений журналістським розслідуванням. Журналісти мали змогу познайомитися із теорією проведення журналістських розслідувань, правовими та не правовими наслідками проведення розслідувань. Також було обговорено етичні питання проведення розслідувань та питання публікації результатів. Крім того, Олег ХОМЕНОК ознайомив учасників Школи із основними організаціями, що займаються розслідуваннями та підкреслив важливість технології Web 2.0 у публікації результатів дослідження. Крім того, слухачі Школи мали змогу ознайомитися із багатьма прикладами журналістських розслідувань у відео та друкованому форматах.
  • 12 вересня 2009 року виступив Сергій ГАЙДАЙ, Директор зі стратегічного планування соціально-інжинірингового агентства "Гайдай.Ком". Його виступ було присвячено використанню інформаційних технологій в Україні. Сергій ГАЙДАЙ розкрив поняття "стратегії" як засобу перемоги в інформаційних війнах, підкресливши, що стратегія має правильно позиціонуватися і відповідати на соціальні запити населення. Важливим у формуванні стратегії є перетворення слабкостей на сильні сторони, розробка і втілення драматичного сценарію. Крім того, важливу увагу було приділено виділенню різних типів стратегій та аналізу конкретних прикладів успішного втілення стратегій в життя.
  • Після цього перед учасниками Школи виступила Ірада ГУСЕЙНОВА, Аналітик з країн СНД, Редактор Центру екстремальної журналістики, на тему "Журналістика екстремальних ситуацій", яка розповіла про особливості та основні напрямки роботи Центра екстремальної журналістики. Також Ірада розповіла про регіональні особливості та умови роботи журналістів у країнах СНД, окреслила роль нових медіа у сучасному пострадянському просторі.
  • Лекція Дарини ЧЕПАК, Головного редактора "Савік Шустер Студії", була присвячена питанню проведення ток-шоу. Дарина поділилися із учасниками своїм досвідом організації ток–шоу на 5 каналі та під час роботи у "Савік Шустер Студії". Вона розповіла про те, яким чином відбувається відбір гостей, експертів, а також теми та аналітичні матеріали для ток-шоу. П.Чепак окреслила головні завдання ведучого під час проведення ток-шоу. Також Дарина висвітлила тему побудови сценарію ток-шоу та розповіла про складності роботи у режимі прямого ефіру.
  • У кінці дня учасники взяли участь у проведенні гри "Україна – 2020: розробка сценаріїв розвитку". Для цього учасників заздалегідь було поділено на 4 групи, їм були надіслані аналітичні матеріали, на основі яких вони підготували та презентували зведений сценарій розвитку України до 2020 року за такими показниками як: демографія та міграційні процеси, соціальна структура, природні ресурси та навколишнє середовище, розвиток науки, техніки та технології, розвиток світової торгівлі та глобальної економіки, нові етичні питання, загроза тероризму та інші. Модераторами гри виступили Володимир ФАДЄЄВ, Завідувач сектором філософських проблем етносу і нації Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України, та Єгор СОБОЛЄВ, Координатор Незалежного бюро журналістських розслідувань "Свідомо".
  • В останній день, 13 вересня 2009 року, перед слухачами Школи виступив Єгор СОБОЛЄВ, Координатор Незалежного бюро журналістських розслідувань "Свідомо", виступ якого був присвячений цензурі як загрозі для журналістів.  Єгор поділився своїм досвідом роботи, розповів про проблеми, пов'язані із замовними матеріалами, спецпроектами та внутрішньою цензурою.
  • Всеволод РЕЧИЦЬКИЙ, Конституційний експерт Харківської правозахисної групи, розкрив питання філософії свободи слова. На його думку, свобода слова – дополітичний та доправовий феномен, а не постполітичний і постправовий. Крім того, це фундаментальна цінність суспільства, і ставлення до обмеження свободи слова необхідно передивитися. Всеволод РЕЧИЦЬКИЙ розповів слухачам Школи про вузьке та широке значення свободи слова, яке полягає, наприклад, у свободі слова у друкованих засобах масової інформації та свободі слова як символу усього, що було створено людським інтелектом (мистецтво, наука, освіта тощо). Також п.Речицький наголосив на важливій ролі свободи слова як посередника між індивідом, суспільством та матеріальним світом, створеним людським інтелектом.

Школа професійної журналістики "НОВА УКРАЇНА" – програма, яку проводить Лабораторія законодавчих ініціатив за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" (детальніше про Школу читайте за адресою www.usps.org.ua/index.php)

ШПЖ "НОВА УКРАЇНА" – це майданчик для спілкування професійних журналістів, обміну знаннями, досвідом, ідеями, ініціативами та інноваціями, а також поглиблення знань та навичок роботи в різних жанрах. Місією Школи є професійний розвиток та підтримка лідерів української журналістики, авторитетних та відповідальних представників професії, які поділяють та відстоюють високі стандарти журналістики, дотримуються етичних принципів, розуміють природу журналістської професії, є гнучкими до запровадження інноваційних підходів, сповідують ідеали незалежних засобів масової інформації у демократичному суспільстві та розділяють європейські цінності.

Джерело: Лабораторія законодавчих ініціатив.

 

Statictics

Rambler's Top100

It is created
in studio

~~ <*))>< ~ fishdesign