First page
Sitemap
Feedback
Slavik Bihun’s Personal Site
Humanness & Optimism, Professionalism & Perfection

YurHit

ЮрПублікація. «Тиждень права», або коли юристи творять добро

23.09.2008

Перший «Тиждень права» в Україні заплановано на 8-14 грудня 2008 року. Таке рішення, з-поміж інших, ухвалено 10 вересня на засіданні Координаційної ради молодих юристів України при Міністерстві юстиції України (далі – КРМЮ). Як відзначається у схваленій концепції, під егідою «Тижня права» кожен юрист, кожна правнича інституція зможе зробити власний внесок на благо суспільства й тим самим утвердити довіру до правників і повагу до права.

 

«Тиждень права» як ідея

Ідея «Тижня права», як заходу в контексті «юристи-суспільству», не є новою.

В Україні подібним може вважатися «Тиждень правових знань». Це – правоосвітні заходи на локальному рівні, ініційованих Мін’юстом, її територіальними органами, та зокрема Всеукраїнською міжвідомчою координаційно-методична радою з правової освіти, за участі правничих установ та організацій). Останнім часом активізувався й приватний юридичний сектор, зокрема юридичні фірми, які дедалі частіше проводять акції на засадах принципу соціальної відповідальності.

Як вказується у концепції «Тижня права», «в країнах світу такі заходи носять більш організований та системний характер, відбуваються у різних формах й користуються  підтримкою держави, професійних і громадських організацій. Наприклад, в Німеччині на рівні земель проводиться «Тиждень юстиції» (Woche Justiz der) – це комплекс правоосвітніх заходів у формі дня відкритих дверей судів і безоплатних консультацій. У США 1 травня щороку відзначається як «День права» (Day Law) правничими заходами».

Втім в Україні місія «Тижня права», як відзначають у КРМЮ набуває нового змісту. Він полягає в утвердженні поваги та довіри до правників як правової традиції в українському суспільстві. Метою ж масштабного заходу є організація заходу як загальноукраїнського правового форуму, під егідою якого кожен правник чи юридична інституція зробить безпосередній внесок на благо суспільства, його учасників. А з-поміж ключових завдань – не лише підвищити рівень правової культури та правової просвіти населення, але й утвердити форум як національну правову традицію.

 

Підтримка заходу

Координаційна Рада визнала за доцільне провести «Тиждень права в Україні» 8-14 грудня 2008 року. Таким чином форум буде звучати в унісон із відзначенням 60-річчя Загальної декларації прав людини (ухвалена 10 грудня 1948 року Генеральною Асамблеєю ООН), а також Міжнародного дня прав людини (10 грудня). Щобільше, цей форум упродовж цілого тижня дозволить акумулювати більше «правової енергії», щоби мати більший ефект для суспільства.

Цьогоріч Рада, яка виступатиме координаційним центром заходу, прагнутиме спонукати якнайбільшу кількість правників та студентів зробити свій внесок. Свою підтримку заходу вже висловили представники Міністерства юстиції, низки правничих організацій, приватних юридичних фірм, індивідуальних юристів. На черзі – офіційне оформлення підтримки, планування та реалізація конкретних заходів.

А це доволі просто. Аби зробити свій внесок не потрібно вступати в якусь організацію. Як відзначив голова КРМЮ В’ячеслав Бігун, кожен юрист чи правнича інституція може організувати захід чи провести акцію за своїм місцезнаходженням, вказавши лише, що це відбуватиметься під егідою «Тижня права». Це можуть бути безкоштовні юридичні консультації для громадян, лекції для студентів чи школярів, організацію чи підтримку правничих конкурсів. Державні правові установи можуть також зробити свій істотний правопросвітницький вклад. Зокрема, провівши «день відкритих дверей» - у прокуратурі, судах та нотаріаті, органах юстиції, щоби пересічний громадянин зміг чи то познайомитися з роботою цих органів чи то звернутися зі своїми проблемами до них.

Члени КРМЮ створили робочу групу, відповідальну за підготовку до «Тижня права». Вона складається із представників юридичної професії різного спрямування, об’єднаних єдиною метою комплексного вирішення, супроводу та контролю поточних питань (наукові, організаційні, фінансові тощо). Й члени КРМЮ є активними учасниками громадської діяльності.

Важливою складовою є інформаційна підтримка форуму. Створюється інформаційний простір, окремий ресурс для інформаційних повідомлень щодо заходів «Тижня права» (Інтернет-сайт форуму, Інтернет-сторінка на сайті Мін’юсту, інфо-банери на сайтах правових Інтернет-видань тощо ).

Відкриття «Тижня права» розпочнеться з урочистостей з нагоди започаткування даного заходу в Україні за участю Міністра юстиції України, відомих правників, представників юридичної професії, громадян та гостей столиці. Свято проходитиме у одній із центральних, культурних чи мистецьких установ країни (наприклад, «Український дім», чи Театр опери і балету в місті Києві). «Тиждень права» не обійдеться й без урочистостей, відзначень тих юристів і правничих інституцій, які зробили найбільший чи значиміший внесок під час «Тижня права» в Україні.

 

Довідка:

Координаційна рада молодих юристів (створено в липні 2007 року) є консультативно-дорадчим органом при Міністерстві юстиції України. До її складу входять викладачі права, студенти, співробітники правничих клінік, представники об’єднань юристів та студентів, молоді юристи-науковці. Метою КРМЮ є залучення молодих юристів до нормотворчої роботи, правоосвітньої та правовиховної діяльності, а також вдосконалення системи підготовки юристів в Україні. (Детальніше про КРМЮ читайте на сайті Міністерства юстиції чи за лінком www.bihun.info/krmju)

 

* * *  

Конкурс Корецького – крок уперед

Міжнародний конкурс імені Володимира Корецького, ініційований КРМЮ, може відбутися вже цього навчального року. Як відзначив член КРМЮ Юрій Мухін, КРМЮ може звернутися до Європейської асоціації студентів-правників (ELSA) з пропозицією розглянути можливість передачі формату змагань з конкурсу з права СОТ під егіду КРМЮ і зокрема для організації Конкурсу Корецького. Це рішення підтримано під час засідання КРМЮ 10 вересня 2008 року.

Як стало відомо, ELSA більше не проводитиме міжнародних щорічних судових дебатів із права СОТ.

Очікується, що конкурс буде міжнародним (перший рік – національним). Він полягатиме в імітації судового засідання, демонстрації своїх знань, вмінь у застосуванні міжнародних нормативно-правових документів, ораторського мистецтва. Даний конкурс сприяє вдосконаленню студентами-учасниками англійської мови, набуттю досвіду поєднання теорії та практики у галузі міжнародного права та надає можливість здобути місце на престижній роботі.

Міжнародні судові дебати ім. Володимира Корецького планується презентувати під час «Тижня права».

Володимир Михайлович Корецький (1890-1984) – один із найбільш відомих і всесвітньо визнаних українських правознавців, академік НАН України, свого часу суддя Міжнародного суду ООН і керівник Інституту держави і права НАН України, який нині носить його ім’я.

Ярослав Барков, спеціально для «Юридичної газети».

Публікація:

Барков Ярослав. «Тиждень права», або коли юристи творять добро. Довіра до правників – повага до права // Юридична газета. – 2008. – № 38. – С. 7. [ Читати ] [ Завантажити ]

 

 

 

 

Statictics

Rambler's Top100

It is created
in studio

~~ <*))>< ~ fishdesign